Стаття 39-1. Право на таємницю про стан здоров'я.



Пацієнти мають право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про дані отримані при його медичному обстеженні.

Забороняється вимагати і давати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз і методи лікування пацієнта (Закон доповнений статтею 39-1 згідно Закону № 997-У (997-16) від 27.04.2007) .

Стаття 40. Лікарська таємниця.

Медичні працівники й інші особи, яким у зв'язку з виконанням професійних або службових обов'язків стало відомо про захворювання, медичне обстеження, огляд і їх результати, інтимні і сімейні сторони життя громадянина, не мають права розголошувати ці дані, окрім тих, що передбачаються законними актами випадків.

При використанні інформації, що складає лікарську таємницю, в учбовому процесі, науково-дослідній роботі, зокрема у випадках їх публікації в спеціальній літературі, повинна бути забезпечена автономність пацієнта. Розголошування лікарської таємниці найчастіше відбувається в результаті необережності, самовпевненості або недбалості медичних працівників. Кримінальний кодекс України містить статтю, що визначає міру відповідальності за розголошування відомостей, що складають лікарську таємницю.

Кримінальний кодекс України.

В Кримінальному кодексі України стаття №145 «Незаконне розголошування лікарської таємниці»свідчить: «Умисне розголошування лікарської таємниці особою, якій вона стала відома у зв'язку з виконанням професійних або службових обов'язків, якщо таке діяння спричинило тяжкі наслідки, карається штрафом до п'ятдесяти не оподатковуваних податком мінімумів доходів громадян або суспільними роботами на термін до двохсот сорока годин, або позбавленням права посідати певні посади або займатися певною діяльністю на термін до трьох років, або виправними роботами на термін до двох років».

«Закон суворий, але справедливий». Ноша таємниць пацієнта завжди важка. Медичний працівник зобов'язаний нести її з усвідомленням важливості, орієнтуючись на закон, свою совість і норми медичної етики.

Таємниця розповсюджується на всі відомості, отримані в процесі звернення і лікування хворого (діагноз, методи лікування, прогноз та інше). Лікар повинен стежити за тим, щоб особи, що беруть участь в лікуванні хворого, також дотримували професійну таємницю. Особи, що користуються правом доступу до медичної інформації, зобов'язані зберігати в таємниці всі отримані про пацієнта відомості.

Таким чином, в процесі наукових досліджень, навчання студентів і удосконалення лікарів повинна дотримуватися лікарська таємниця. Демонстрація хворого можлива тільки з його згоди. Недотримання медичної таємниці медиками тягне за собою заходи громадського впливу. У особливих випадках, що призвели за собою тяжкі наслідки, можливе залучення винного до кримінальної відповідальності.

 

Контрольні питання

1. Визначення і суть лікарської таємниці.

2. Історія становлення лікарської таємниці.

3. Принципи збереження лікарської таємниці.

4. Права пацієнта на конфіденційність інформації про його стан здоров'я.

5. Можливі обмеження права пацієнта на конфіденційність.

6. Права лікаря і пацієнта та лікарська таємниця.

7. Гарантії дотримання лікарської таємниці в «Декларації про політику в області забезпечення прав пацієнтів в Європі» (розділ «Інформація» 1994).

8. Гарантії дотримання лікарської таємниці в Міжнародному Кодексі медичної етики.

9. Гарантії дотримання лікарської таємниці в Етичному Кодексі Українського лікаря, в Законі України «Про інформацію» та інші.

10. Правові документи, що регламентують дотримання лікарської таємниці в Україні.

 

Тестові завдання для контролю початкового рівня знань

Який принцип медичної етики лежить в основі дотримання конфіденційності інформації про пацієнта?

А. Принцип справедливості

В. Принцип правдивості

С. Принцип дотримання обов'язків

Д. Принцип автономності

Е. Принцип "не нашкодь"

Яка стаття Кримінального Кодексу України регламентує відповідальність за незаконне розголошування лікарської таємниці?

А. № 136

В. № 138

С. № 139

Д. № 145

Е. № 319

3. Яка стаття «Основ законодавства України про охорону здоров'я» регламентує лікарську таємницю ?

А. № 140

В. № 40

С. № 37

Д. № 38

Е. № 54

4. Хто був автором наступних слів: «Чисто і непорочно буду я проводити своє життя і своє мистецтво, до якого б будинку я не увійшов, я увійду туди для користі хворого, будучи далекий від всього того, що має намір несправедливого і згубного, що б я не побачив або не почув відносно життя людського з того, що не слід коли-небудь розголошувати, я умовчу про те, вважаючи подібні речі таємницею».

А. Гіппократ.

В. Авіценна.

С. Гомер.

Д. Горацій.

Е. Кант.


Дата добавления: 2019-09-02; просмотров: 233; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!