Оцінка і аналіз зовнішнього середовища



 

Підприємства, що виходять на ринок, зустрічають сьогодні жорстоку конкурентну боротьбу. Щоб вижити в цій боротьбі і досягти успіху, необхідно використовувати можливості маркетингу.

Саме на основі маркетингової діяльності проводиться більшість комерційних операцій на світовому ринку. Спеціальними дослідженнями встановлено, що більше 75% комерційних невдач відбувається через помилки в маркетинговій діяльності.

Під маркетингом розуміється система внутріфірмового управління, спрямована на вивчення і облік ринкового попиту, потреб і вимог конкретних споживачів до продукту для більш обґрунтованої орієнтації виробничої діяльності фірми і діяльності в сфері збуту.

 Перш ніж вирішити вийти на ринок, підприємству необхідно багато чого дізнатись, досконало розібратися в особливостях внутрішнього й зовнішнього середовища.

До зовнішнього (оточуючого) середовища відносяться конкуренти, покупці, посередник, фінансові установи, митні та державні органи і т. п. Важливу роль відіграє економічна ситуація в країні, політична обстановка, природні умови, культура, традиції та інше.

Зовнішні фактори - це ті, на які підприємство впливати не може і в своєї політиці повинно сприймати їх як дещо незмінне. Отже зовнішні фактори :

1.Діяльність державних владних структур (фіскальна та кредитно-грошова політика, законодавство). Наприклад, в залежності від характеру податкової політики (розміри податкових ставок) підприємство буде отримувати високий прибуток чи, навпаки, зовсім його не отримувати.

2.Господарська кон’юнктуру, що складається. Вона включає кон’юнктуру ринків сировинних та матеріальних ресурсів, ринків трудових ресурсів, ринків засобів виробництва, ринків фінансових ресурсів.

3. Розвиток родинних та підтримуючих галузей. В даному випадку мова йде про розвиток нових технологій (ресурсозберігаючих, технологій глибокої переробки), нових матеріалів та джерел енергії. Їх впровадження у виробництво підвищує науковий та виробничий потенціал підприємства.

4. Параметри попиту. Вони включають ріст попиту на товари, що виробляються підприємством, його стабільність і дозволяють підприємству отримувати високий прибуток , а також закріпити своє положення на ринку. Нестабільний попит, зміна вимог покупця до якості продукції підприємства, зниження покупної можливості населення, навпаки, не створюють умов для забезпечення певної конкурентоспроможності підприємства

До внутрішнього середовища відносяться функціональні структури підприємства, система розробки оказання послуг, кваліфікація кадрів і їх використання, системи передачі інформації між ланками управління та інше.

До внутрішніх факторів відносяться такі:

1.Діяльність керівництва та апарату управління підприємства (організаційна та виробнича структури управління, професійний та кваліфікований рівень керуючих кадрів і т. д.).

2. Система технологічного оснащення. Обновлення устаткування та технологій, тобто заміна їх на більш прогресивні, забезпечує підвищення конкурентоспроможності підприємства, підсилює внутрішню гнучкість виробництва.

3. Ефективне оказання послуг. Цей фактор серйозно впливає на підвищення конкурентоспроможності підприємства: можна добитися непоганих результатів в виробництві, надаючи послуги вищої якості і відносно невисокої собівартості. Тому підприємство намагається здійснити ефективне оказання послуг за рахунок придбання нової техники, кваліфікованим кадрам та інше. Все це робиться, з однієї сторони, на основі формування "свого" покупця, проведення ефективної цінової політики і т. п., а з іншої - шляхом ефективного забезпечення новітнішою технікою та устаткуванням по доступним цінам.

Всі фактори внутрішнього й зовнішнього середовища розподіляються на ті, що піддаються управлінню з боку підприємства, і ті, що не піддаються.

Зовнішня середа, в свою чергу, поділяються на середу прямого й середу непрямого діяння.

Середа прямого діяння об’єднує елементи, безпосередньо впливаючи на діяльність ДП „Укрдонбасекологія” і випробуючи на себе її відповідний вплив. Елементами середи прямого впливання є: постачальники, конкуренти, споживачі, посередники, державні органи регулювання економіки, контактні аудиторії. (Таблиця 2.)

 Головними в середі прямого впливу є покупці послуг. Маркетингова діяльність ДП „Укрдонбасекологія” повинна постійно реагувати на зміни споживчої поведінки і їх причини, ураховувати характер, типи і фактори покупного попиту, опиратися на знання процесу прийняття споживачами рішень. Основними споживачами ДП „Укрдонбасекологія” шахти Луганської та Донецької областей

Конкурентияк суб’єкти зовнішньої середи задають критерій господарської діяльності, котрих слід не тільки достигнути, але й перевершити. Тільки в цьому випадку ДП „Укрдонбасекологія” може розраховувати на успіх на ринку послуг.

Перш за все, необхідно вивити коло як реальних, так і потенційних конкурентів. Ринок постійно змінюється, і значення потенційних конкурентів дуже важливо. Основними конкурентами є ДП “УШБМ”, ВГСЧ, РВО “Укруглєекологія”, ТОВ “Донбасуглєекологія. (Табл.3 )

Постачальники також можуть оказати значний вплив на маркетингову діяльність, наприклад, шляхом організування спільної реклами або заходів з підтримкою збуту.

 

Таблиця 3. Конкурентне середовище ДП “Укрдонбасєкологія”

Підприємство Місто Послуги
ДП “УШБМ” м.Свердловськ Рекультивація тереконів
ВГСЧ м.Свердловськ Температурна з’йомка
РВО “Укруглєекологія” м.Луганськ Рекультивація тереконів
ТОВ “Донбасуглєекологія” м..Луганськ Рекультивація тереконів

 

Таблиця 2. Фактори зовнішній середи прямого діяння на маркетингову діяльність ДП „Укрдонбасекологія”

 

Постачальниками ДП “Укрдонбасекологія є ТОВ ”Ровеньковська нефтебаза” , ТОВ “Агрогазсервіс”, ЧП Рожков, які постачають ГСМ для своєчасного виконання робіт

Посередники пов’язують виробника з споживачами товарів, сприяв тім самим просуванню продуктів по каналам розподілу. Контактні аудиторії часто бувають представленні любими фірмами або організаціям, проявляючи інтерес до даної організації і здатним оказати на неї вплив.

 Основными замовниками ДП «Укрдонбасекологиі» в 2008г. є :

Державне підприємство «Свердловантрацит»:

ВП ЦОФ «Свердловская»:

- прйом и складування вітходів вуглезбогачення в плоский породний отвал;

- расширення іи реконструкція хвостохранилища.

ВП шахта «Красний Партизан»:

- будівництво котлавану під плоский породний отвал на промплощадке колишній шахти «Черновицька»;

- прйом и складировання відходів вуглезбогачення в породный отвал.

ВП ГОФ «Краснопартизанська»:

- перевозка глины на діючий породный отвал;

- чистка шламоотстойников, накопителей.

ВП шахта ім. Свердлова:

рекультивація участков промплощадки шахты № 67.

- проведення температурных з’йомок териконов и породных отвалов по шахтам.

Державне підприємство «Ровенькиантрацит»

Шахтоуправління «Ровеньковське»

- пристрій укриплюючий дамбы породного отвала.

Шахта ім. Вахрушева

- тушеніе способом пониження породного отвала № 1.

- хлорирование шахтных сточних вод по шахтам ДП «Ровенькиантрацит»

- проведение температурных з’йомок териконов и породных отвалов по шахтам ДП «Ровенькиантрацит».

Середа непрямого діяння об’єднує елементи, існування котрих виявляється на маркетинговій діяльності ДП «Укрдонбассєкологія» , але не виявляв безпосереднього і негайного впливу на неї. До таких елементів відносяться: економічні, техніко-технологічні, політичні, правові, природно-ресурсні, демографічні, соціально-культурні і міжнародні (Табл.4)

 

Таблиця 4. Фактори зовнішній середи непрямого діяння на маркетингову діяльність підприємства ДП “Укрдонбасекологія”

 Економічна середа - темпі економічного росту; - рівень зайнятості в країні і ; - темпи інфляції; - платоспроможність підприємства; - міжнародний платіжний бізнес. Техніко-технологічна середа - використовування технології виробництва; - ви користування обчислюваної техніки у проектуванні нових товарів та послуг; - технології збору, обробки і передачі інформації. Політико-правова середа - стан законодавства; - державне регулювання економіки; - політична ситуація в країні; - наявність груп з особовим політичними і економічними інтересами.
Природно-ресурсна середа - наявність в країні сировинних ресурсів; - ціни на сировину; - стан добувної промисловості.
  ФІРМА

 

Демографічна середа - чисельність населення і її динаміка; - вікова структура населення; - освітній рівень населення; - міграційні процеси в країні.
Соціально-культурна середа  - установки, традиції, життєві цінності в суспільстві; - відношення до підприємництва; - очікування населення; - національні почуття.   Міжнародна середа - політика правління інших країн; - можливості проникнення на міжнародні ринки; - економіка, політика, право, культура інших країн.

 


Дата добавления: 2019-09-02; просмотров: 199; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!