Фармакотерапія гельмінтозів у дітей



 

Для правильного вибору лікування необхідно точно встановити вигляд гельмінта, стадію хвороби, тривалість інвазії. При цьому слід врахувати супутні, найчастіше гастроентерологічні, захворювання. Поєднаний перебіг глистової інвазії і захворювань шлунково-кишкового тракту обважнює стан дитини і утрудняє вибір основних терапевтичних заходів.

Підхід до лікування гельмінтозів у дітей має бути комплексним і диференційованим. Окрім специфічних антигельмінтних препаратів в лікування слід включати й інші засоби: симптоматичні, антигістамінні, імуностимулюючі, антианемічні, гормональні і ін. За наявності захворювань органів травлення і гепатобіліарної системи (гастрит, дуоденіт, ентероколіт, гепатит і ін.) як інфекційного, так і неінфекційного походження до лікування додаютьсяантибактеріальні препарати, ферменти, прокінетики, пробіотики, ентеросорбенты й ін.

Лікування і середньоважких форм гельмінтозів, а також поєднаних форм захворювань проводиться в стаціонарних умовах, оскільки в деяких випадках хворі мають потребу і в оперативному втручанні. Лікування неускладнених форм гельмінтозів проводиться амбулаторно, в денних стаціонарах, організованих дитячих колективах. При цьому обов'язково дотримуються необхідні гігієнічні заходи, а в деяких випадках обстежуються і лікуються члени сім'ї.

В даний час на ринку доступні препарати, що володіють високою ефективністю, невеликими побічними проявами і зручні у вживанні. Багато хто з них високоефективний і при поліінвазіях. Всі протиглистові препарати застосовуються перорально і, володіючи низькою біодоступністю, викликають невелику кількість побічних ефектів.

ПРОТИНЕМАТОДОЗНІ ЗАСОБИ

До засобів даної групи відносяться левамізол, медамін, пірантел, албендазол і ін. Терапевтична дія цих препаратів різнобічна і можливе їх альтернативне вживання.

Албендазол (Немозол) – застосовується в основному при лікуванні позакишкових (вісцелярних) форм гельмінтозів (філяріозу, онхоцеркозу, ехінококозу, токсокарозу). По дії ефективніше тіабендазолу. Перевершує по дії Празіквантел, особливо при цистицеркозі. Призначається до 400 міліграма всередину 1 раз на добу при важкій стадії, токсокарозі, ехінококозі - 10 міліграм на кг в добу, доза ділиться на два прийоми під час . Тривалість курсу лікування до 3-х місяців. При рецидивах ехінококозу показано оперативне лікування, але після радикальної операції албендазол підвищує виживаність. У неоперабельних випадках показано медикаментозне лікування тривалістю - не менш 3-х років, стан покращується, але личинки залишаються живими. Побічні ефекти виникають при тривалому вживанні через токсичний вплив на гепатоцити, клітини крові, тому  лікування рекомендується 2 рази в тиждень визначати лейкограму і печінкові ферменти.

Левамізол (Декаріс) - порушує енергозбереження в тканинах і викликає параліч мускулатури гельмінтів. Нематоди втрачають здатність  на слизистій оболонці кишечника і виділяються з організму. Найбільш ефективний при аскаридозі. Однаково активний відносно  і недозрілих аскарид. Препарат призначають одноразово з розрахунку 2,5 мг/кг переважно після вечері, перед сном. Спеціальної підготовки хворого не вимагається. Побічні явища (нудота, біль в животі, головний біль, діарея) наголошуються рідко. Протипоказаний при агранулоцитозі. Левамізол застосовують також як імунокоригулюючий засіб. Висока ефективність, мала токсичність, зручність вживання дозволяють розглядати левамізол як засіб вибору для індивідуального і масового лікування аскаридозу. Не рекомендується дітям до 3-х років.

Мебендазол (Вермокс, Вормін) - володіє широким антигельмінтним спектром дії. Пригнічує активність всіх нематод і деяких цестод. Його розглядають як препарат вибору при лікуванні трихоцефалезу, трихінозу, ехінококозу, токсокарозу, аскаридозу. Переважний при поліінвазіях. Призначається по 0,1 г в 1-3 прийоми протягом 1-3 днів залежно від інвазії, приймають натщесерце. Препарат малотоксичний, але в окремих випадках можуть бути нудота, болі в животі, алергічні реакції. Дітям до року призначають у виняткових випадках.

Пірантел (Комбантрин, Гельмінтокс, Немоцид) - високоефективний при різних нематодозах (аскаридоз, ентеробіоз, анкілостомідози), а також при трематодозах (фасціолез). Широко застосовують при поліінвазіях. Викликає нейром'язову блокаду гельмінтів. Призначають в дозі 10 мг/кг в добу в один прийом. Приймають пірантел під час  (пігулки розжовують). При аскаридозі і ентеробіозі досить однократного вживання, при анкілостомідозі лікування продовжують 2-3 дні. При ентеробіозі важливим успіхом лікування є одночасний прийом пірантела всіма членами сім'ї і ретельне дотримання правил особистої гігієни. Препарат добре переноситься. Побічні прояви у вигляді диспепсичних розладів реєструються рідко. Протипоказання не встановлені.

ПРОТИТРЕМАТОДОЗНІ ЗАСОБИ

При трематодозах в цілях дегельмінтизації застосовують Празіквантел, а при їх відсутності  - Хлоксил і Бітіонол.

Празіквантел (Білтріцид, Азінокс, Дістоцид, Пікитон, Цезол) забезпечує надійні результати лікування не лише при трематодозах, але і при цестодозах. Механізм дії пов'язаний з порушенням проникності біологічних мембран гельмінтів. Причому, на відміну від раніше антигельминтиков, що застосовувалися, такий ефект празиквантела і його аналогів досягається не лише при хронічній, але і гострій стадії трематодозов, зокрема опісторхозу.

Істотною перевагою празикванте є одноденність вживання і відсутність необхідності в якій-небудь спеціальній підготовці пацієнтів. Добова доза празіквантелу складає 75 мг/кг одноразово або 30-40 мг/кг за 2 прийоми з інтервалом 4-6 годин. Приймати ліки (пігулки не розжовують) слід під час їди і добре запивати водою. Препарати швидко всмоктуються і добре переносяться. Побічна дія (легені диспептичні і неврологічні розлади, шкірне свербіння, кропив'янка) спостерігається лише при перевищенні дозування або прийомі препаратів натщесерце; протипоказані при захворюваннях печінки, вагітності (переважно перший триместр), не призначаються дітям до 2-х років.

Окрім вживання лікарських препаратів як допоміжна терапія доцільне вживання лікарських рослин. В деяких випадках фітотерапія може бути альтернативним способом лікування. Це можливо в тих випадках, коли інвазія чітко не встановлена, а є лише непрямі ознаки присутності в організмі паразитів або в анамнезі був гельмінтоз. Лікування одними рослинними засобами показане при функціональних порушеннях шлунково-кишкового тракту, гепатобіліарної системи і ін., алергії до лікарських препаратів. Фітотерапія активно застосовується в разі серйозних супутніх захворювань печінки, нирок, центральної нервової системи і наявності протипоказань до лікарських препаратів. Глистогінну дію надають наступні рослини: береза, безсмертник, , кульбаба, полин, пижмо, гарбуз, звіробій, часник, гранат і ін. Деякі спеції володіють схожим ефектом: імбир, гвоздика, тмин, куркума.

Важливе місце в лікуванні гельмінтозів займає режим раціонального збалансованого харчування і дотримання питного режиму. Дієта призначається відповідно вираженості гастроінтестинальних проявів. Звичайно це один з різновидів дієти №4. Вона передбачає фізіологічну норму білка, обмеження жирів і вуглеводів. При цьому обмежуються механічні і хімічні подразники слизовою оболонкою шлунково-кишкового тракту. При вираженій кишковій дисфункції, а також в період призначення деяких антигельмінтних засобі з  виключаються продукти, що містять грубу клітковину, що підсилює бродіння і метеоризм кишечника. У гострий період хвороби з харчування виключається молоко із заміною його на кисломолочні продукти. Дотримання питного режиму при лікуванні гельмінтозів є необхідною умовою. Рекомендуються різні відвари (овочевий, фруктовий, трав'яний чай, морси). Об'єм рідини, що приймається, при цьому повинен відповідати віковій нормі.

Все вищевикладене вам буде дуже до речі пригадати і розповісти в процесі консультації клієнтові, який звернеться у вашу аптеку з подібною проблемою.

 


Дата добавления: 2019-09-02; просмотров: 120; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!