Російсько-турецька війна 1806-1812 рр.



- війна закінчилася перемогою Росії та підписанням Бухарестського миру;

- на долю українських земель випав тягар бути найближчим тилом бойових бій;

- у результаті перемог російських військ були приєднані до Російської імперії такі українські землі як Бессарабія.

Російсько-турецька війна 1828-1829 рр.

- війна закінчилася перемогою Росії та підписанням Адріанопольського миру;

- у 1828 р. українські козаки Задунайської січі на чолі із І.Гладким перейшли на бік російської армії. У 1832 р. на базі цих козаків було сформовано Азовське козацьке військо, завданням якогобулоохорона узбережжя Азовського моря. У 1864 р. Азовське козацьке військо було ліквідоване.

За Адріанопольським договором, укладеним у 1829 р., Туреччина віддавала Росії землі в гирлі Дунаю, що раніше були частиною володінь Задунайської Січі і де проживало українське населення

 

 

Україна у французько-російській війні 1812 р.

«Через пять лет я буду господином мира. Осталась одна Россия, но я раздавлю её»

«Щоб вести цю війну ( з Росією), необхідно підтримувати Польщу, донських козаків і Україну».

                                                                                  Наполеон Бонапарт, 1810 г.

 

Під час походу 1812 р. на Росію армія французького імператора Наполеона з українських земель зайняла лише Західну Волинь.

 

 

Наполеон мав такі плани щодо України:

- Правобережжя повинно було відійти до створеного Наполеоном Великого герцогства Варшавського;

- Галичина і Волинь мали відійти до Австрії за воєнну допомогу в боротьбі з Росією;

- на території Лівобережжя та Південної України планувалося створити області на чолі з французькими маршалами та генералами (наполеоніди), які б підпорядковувалися Франції.

 

Вторгнення наполеонівської армії в Росію, що почалося в червні 1812 p., викликало неоднозначну реакцію української еліти. Верхівка суспільства розкололася на два табори: «автономістів» і «консерваторів».

•     До першого табору (автономістів) належала радикально мисляча частина української громадськості - дворяни В. Лукашевич та Мочульський (Мочуговський) з Полтавщини, Чайковський на Волині, Марлецький з Поділля, поет В. Капніст. Вбачаючи і Наполеоні визволителя від російської тиранії, вони висловлювали неприховану радість і сподівання, що з приходом французької армії в Україні гуде запроваджено «Кодекс Наполеона» і країна стане автономною, а за сприятливих умов - і незалежною державою.

 

•     Консервативно -патріотичний табір становила більшість українського дворянства, колишня козацька старшина - С. Кочубей, письменник І. Котляревський, поет І. Кованько. Вони вважали російського царя захисником громадського ладу та спокою. Налякані ідеями Французької революції, скасування Наполеоном кріпацтва у Польщі, вони взяли активну участь в організації опору завойовникам. Були сформовані козацькі кавалерійські полки, які воювали на боці російської армії, до лав якої увійшло 75 тис. ополченців.

 

Іван Котляревський

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 1092; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!