Основні напрямки рос. філ. 19 - нач.20 ст.



 

Філ. думка в Р. формувалася під впливом загальносвітовий філ. Однак специф Р філ багато в чому складалася під впливом соціально культурних процесів, що відбувалися на Русі. Християнізація Р. зіграла величезну роль у становленні рос. філ думки.

Першим р мислителем мир рівня був звичайно ж Ломоносов (1711 - 1765). - геніальний учений-енциклопедист.

А.Н. Радищев (1749 - 1802). - відстоював матеріаліст філ позиції, вважаючи, що "буття речей незалежно від сили пізнання про них і існує по собі". Вперше в рос. думки розробляв пробл людини.

Видатної русявий філ і соціальним мислителем був П.Я. Чаодаев (1794-1856). Його філ концепція - дуалістична. Фіз світ побудований з атомів і молекул, тобто ел-тів матеріальних, з кіт утворяться всі тіла. Тіла існ. у простр, кіт є об'єктивна форма вн світу, і в часі, кіт суб'єктивно. Рух і взаємодія розглядалася їм у дусі механісцизма, кіт, однак, обмежувався світом физ явищ. Свідомість люд не подчин хутро закономірностям природи, а явл. р-том бож утвору. Пізнання по Ч. теж дуалістично: в обл природознавства діють раціоналістичні і емпір. методи, а в дух світі, об'єкти кіт мають волю, діє одкровення.

Людина є об'єктивна єдність 2 світів - фіз і духовного, як істота вільне, кіт у своєму істор бутті підлегле діалектиці необхідності і волі. На розумінні співвідношення необхідності і своб багато в чому будується і концепція філ історії Ч, зв'язана насамперед з турботою про долю Росії. Тут його погляди еволюціонували. У період він вважав за необхідне тотальну єдність роду людського (стосовно до Р - єднання Р с ін народами) Потім погляди Ч в відношенні доль Р змінилися. Він став розгл відірваність Р від мир істор процесу як перевага, кіт дозволить швидко опанувати достиж зап цивілізації, уникнувши при цьому властивих їй пороків.

Своєр напрямком у Р філ з'явилися погляди слов'янофіліст. А.С. Хомякова (1804-1860) і И.СТ. Кирєєвського (1806-1856). У центрі їх уваги знах долі Р и її роль у світ істор процесі. У самобутності істор. минулого вони бачили заставу вселюдського покликання Р., тим більше, що на їхню думку, зап культура вже завершила коло свого розвитку і хилиться до занепаду, що вираж у породженому нею почутті обманутої надії і безвідрадної порожнечі. Слав’яноф. розвивали засноване на релігійних представленнях навчання про люд і суспільство. Хом'яків - навчання про ієрархічну структуру душі і її "центральних силах". Кирєєвський - "внутрішній осередок духу". Досяг. цілісності люд і зв'язане з цим відновлення общ життя вони бачили в ідеї громади, дух основа якої - церква. Першооснова всього існ-ого - бог. Істор. прогрес зв'язаний з відшуканням "дух змісту". Сутність світу м. б. пізнана лише синтезом усіх духовних функцій люд, так називаної "Розумною зрячестью" або "живознанням", вихідний початок кіт - релігія.

Матеріалісти СТ.Г. Бєлінський (1811-1848).А.И. Герцен (1812-1870), Н.Г. Чернишевський (1828-1889), Н.А. Добролюбов (1836-1861), Д.И. Писарєв (1840-1868). Вони були не тільки філос теоретиками, але й ідеологами р. ревіння демократії. Р ф пройшли повчальну школу ньому клас філ і Фр освіти. Після глибокого захоплення гегельянством р філ повернулася в стор мат-ма (не без допомоги Феерб), прагнучи однак зберегти діалектичність. Вони обґрунтували принцип єдності свідомості і буття, первинність матер по віднош до свідомості, ідею про те, що свід. є властивість не всієї, а тільки високоорганіз матерії - мозку.

У природі, по Чернишевському, чогось шукати ідей: у ній лише різно оформлена матерія з різнорідними якостями, у р-те зіткнення кіт і починається життя природи.

Обґрунтували принцип постійної еволюції суспільної історії. Герцен: природа і люд. історія вічно і безупинно змінюються, вони плин, рух, причому рух відбувається за допомогою боротьби 2 протилеж. тенденцій: виникнення і руйнування. Розвиток йде через протиріччя, боротьбу нового зі старим, запереченням віджилих що народжується.

Самобутнім р мислителем був Лев Толстої (1828-1910). Піддаючи критику общ-полит пристрій Р, Т уповав на морально-релігійний прогрес у свідомості люд. Ідею істор. прогр він зв'язував з рішенням пит. про призначення люд і зміст життя, відповідь на кіт повинний дати створена їм щира релігія. У ній він визнавав лише етичну сторону, заперечуючи богословські аспекти. Відмовлення від будь-якої боротьби, непротивлення злу, проповідь загальної любові. "Царство божие усередині нас" - розуміння бога. Усяка влада - насильство - заперечення держави. Т. як він відкидав боротьбу те скасування держ. повинне відбутися шляхом відмовлення кожного від виконання сус. і держ. обов'язків.

Ф.М. Достоєвський. (1821-1881). У своїх суспільств-политий шуканнях він пережив кілька періодів. Захоплювався ідеями утопічного соціализмат (у кружку Петрашевців). Потім у його поглядах відбувся перелов, із засвоєнням релігійно-нравств ідей. Исповедывал ідеї почвенічества, для як. хар-но реліг орієнтованість філ осмислення доль русявий історії. Уся істор. людства з цього погляду представлялася як боротьба за торжество християнства. Р народ - місія, носій вищої дух істини.

Одним з видатних р філ. був Ул. Соловйов (1853-1900). На його погляди б. вплив зробила христ літер, ідеї неоплатонізму, теософії, середньовічного містицизму, ньому клас філ і почасти слов'янофіліст. Суспільно-істор. задача ф - порятунок людини і людства. Необхідно підготувати люд до сприйняття христ цінностей Центр ідея навчання - ідея позитивної всеєдності або "усеєдиного існ-ого". Ця усеєдність виявляє собою зроблений синтез істини, добра і краси. Усеєдине існ. - сфера абсол, божественного - має ознаки безумовності і всецілості. Реальний світ - самовизначення або втілення абсолютного - існ., посередник між ними - Софія (мудрість божия). Матеріальний світ знаходиться в хаотичному стані. Люд. є центром загальної свідомості природи. Його роль - роль визволителя і рятівника прир. Людство - посередник між прир і божеством. Люд повинний змінювати прир до її натхнення. Звідси ціль світ історії - єдність бога і позабожественого світу, очолюваного людством. Моральний зміст особистості, що є зв. ланкою між бож. і природними світами, реалізується в акті любові до ін людини, до природи, до бога. Щирий предмет любові - Вічна Жіночність, образ усеєдності.

У суспільстві ідея "усеєдності" розкривається як боголюдський союз людей, як якась всесвітня церква, що поєднує всіх і сприяє встановленню на землі царства божого. Заставою такого всеєд явл об'єднання катол і правосл церков.

В історії р філ ідеалізму Зі зробив б. вплив на цілу плеяду релігійно філ мислителів (Н.А. Бердяєв, Е.С. і С.Н. Трубецькі, П.А. Флоренський, С.Л. Франк.) які склали плин богошукання з властивим йому ірраціоналізмом, персоналізмом і містичним розумінням волі і творчості.

Не можна не згадати Г. У Плеханова.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 174; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!