Методика організації та проведення дослідження



 

Відповідно до мети й завдань дослідження, нами розроблена методика його проведення, визначені критерії оцінки одержаних результатів і обґрунтування достовірності вибраних показників. Також здійснено експериментальне обґрунтування теоретичної частини курсової роботи.

Мета дослідження: визначення потенційних поведінкових реакцій курсантів, встановлення середньостатистичного образу «Я» курсантів

Відповідно до мети дослідження, нами використана методика Т.Лірі «Діагностика визначення міжособистісних відносин» та проведено дослідження представлень суб'єкта про себе. На основі оцінки одержаних результатів визначені критерії середньостатистичного образу «Я» курсантів. Також здійснено теоретичне обґрунтування важливості образу «Я» у навчальній діяльності та визначені експериментальними дослідженнями потенційні поведінкові реакції курсантів. Розглянуто характеристики образу «Я» досліджуваної групи та можливості їх впливу на результати навчальної діяльності. Виявлені та запропоновані заходи, щодо формування позитивного образу «Я» курсантів та підвищення самооцінки.

Методологія й методика дослідження дали можливість оріентуватися в питаннях вивчення реального та ідеального «Я», визначати середньостатистичний образ «Я», та робити висновки про труднощі, що пов’язані з розумінням свого «Я». Методика Т.Лірі допомогла мені в розумінні причин дисгармонійності «Я» та у визначенні шляхів, для формування цілісного та позитивного образу «Я».

Дослідження проводилось на базі одної групи курсантів першого курсу ВІКНУ. Вибірка становить 31 чоловік, з яких 16 – юнаки і 15 – дівчата.

Курсантам було роздано тексти опитувальника, методики Т.Лірі, які включають в себе 128 оціночних суджень, що представляють 8 типів відношень. На підготовлених бланках було запропоновано поставити знак «+» протити номера ствердження, що відповідає особистому уявленню про себе. Наголошено на те, що якщо не має цілковитої впевненості в позитивній відповіді, знак «+» не ставиться. Акцентована увага на тривалість міркувань над питаннями та індивідуальний характер роботи.

По закінченню опитування були зібрані бланки, проведено їх аналіз та створена дискограма, що відображає особистісний профіль курсантів(окремо виведений профіль юнаків, окремо дівчат, що дозволяє співставити дані за окремими аспектами. Був проведений якісний аналіз отриманих даних шляхом порівнення дискограм. За методикою Т.Лірі відстань показників від центру кола вказує на адаптивність або екстремальність поведінки. Характеристики, що не виходять за межі 8 балів притаманні гармонійним особистостям. Показники більше 8 балів вказують на акцентуацію властивостей даного октанту. Показники 14-16 балів вказують на труднощі соціальної адаптації. Низькі показники 0-3 говорять про скритність та невідвертість. Якщо нема показників більше 4-охбалів відповіді можна вважати невідвертими. За даними отриманих показників можна вивести середньостатистичний образ «Я» курсантів, що і було зроблено.

Обґрунтування методик дослідження

 

Для проведення дослідження та отримання показників середньостатистичного образу «Я» курсантів 1 курсу нами було використано «Методику діагностики міжособистісних відносин» Т. Лірі

Методика створена Т. Лірі, Р. Лефоржем, Р. Сазеком у 1954 р. і призначена для дослідження представлень суб'єкта про себе й ідеальне «Я», а також для вивчення взаємостосунків у малих групах. За допомогою даної методики виявляється переважаючий тип відносин до людей у самооцінці й взаємооцінці.

Лірі пропонував використовувати дану методику для оцінки спостерігаємої поведінки людей, для самооцінки, оцінки близьких людей та опису ідеального «Я». Універсальність методики в тому, що за різними напрямками ми можемо визначити тип особистості, але до кожного напрямку дослідження необхідна своя інструкція.

При дослідженні міжособистісних відносин найчастіше виділяються два чинники: домінування-підпорядкування і дружелюбність-агресивність. Саме ці чинники визначають загальне враження про людину в процесах міжособистісного сприйняття.

Для представлення основних соціальних орієнтації Т. Лірі розробив умовну схему у вигляді круга, розділеного на сектори. У цьому крузі по горизонтальній і вертикальній осях позначені чотири орієнтації: домінування-підпорядкування, дружелюбність-ворожість. У свою чергу ці сектори розділені на вісім – відповідно більш приватним відносинам. Для ще тоншого опису круг ділять на 16 секторів, але частіше використовуються октанти, певним чином орієнтовані відносно двох головних осей.

Схема Т. Лірі заснована на припущенні, що чим ближчі результати випробовуваного до центру кола, тим сильніше взаємозв'язок цих двох змінних. Сума балів кожної орієнтації переводиться в індекс, де домінують вертикальна (домінування-підпорядкування) і горизонтальна (дружелюбність-ворожість) осі. Відстань отриманих показників від центра кола вказує на адаптивність або екстремальність інтерперсональної поведінки.

Опитувальник містить 128 оцінних думок, з яких у кожному з 8 типів відносин утворюються 16 пунктів, упорядкованих по висхідній інтенсивності. Методика побудована так, що думки, направлені на виявлення якого-небудь типу відносин, розташовані не підряд, а особливим чином: вони групуються по 4 і повторюються через рівну кількість визначень. При обробці підраховується кількість відносин кожного типу.

Т. Лірі пропонував використовувати методику для оцінки спостережуваної поведінки людей, тобто поведінки в оцінці оточуючих ("зі сторони"), для самооцінки, оцінки близьких людей, для опису ідеального "Я". Відповідно до цих рівнів діагностики міняється інструкція для відповіді.

Максимальна оцінка рівня – 16 балів, але вона розділена на чотири ступені вираженості відношення:

 

0-4 бали – низька

адаптивна поведінка

5-8 балів – помірна
9-12 балів – висока

екстремальна поведінка до патології

13-16 балів – екстремальна

 

Різні напрями діагностики дозволяють визначити тип особистості, а також зіставляти дані по окремих аспектах. Наприклад, "соціальне "Я"", "реальне "Я"", "мої партнери" і т.д.

Методика може бути представлена респонденту або списком (за абеткою або у випадковому порядку), або на окремих картках. Йому пропонується вказати ті твердження, які відповідають його уявленню про себе, відносяться до іншої людини або його ідеалу.

В результаті робиться підрахунок балів по кожній октанті за допомогою спеціального "ключа" до опитувальника. Отримані бали переносяться на дискограму, при цьому відстань від центру круга відповідає числу балів по даній октанті (від 0 до 16). Кінці векторів з'єднуються й утворюють особистісний профіль.

 


За спеціальними формулами визначаються показники за двома основними чинниками: домінування і дружелюбність.

Домінування = (I – V) + 0,7 × (VIІІ + ІІ – IV – VI)

Дружелюбність = (VІІ – ІІІ) + 0,7 × (VIII – ІІ – IV+VI)

 

Якісний аналіз отриманих даних проводиться шляхом порівняння дискограм, що демонструють відмінність між представленнями різних людей. С.В. Максимовим приведені індекси точності рефлексії, диференційованості сприйняття ступеня благополучності положення особистості в групі, ступені усвідомлення особистістю думки групи, значущості групи для особистості.

Методичний прийом дозволяє вивчати проблему психологічної сумісності і часто використовується в практиці сімейної консультації, групової психотерапії і соціально-психологічного тренінгу.

Типи відношення до оточуючих

I. Авторитарний

13-16 – диктаторський, владний, деспотичний характер, тип сильної особистості, яка лідирує у всіх видах групової діяльності. Всіх наставляє, повчає, у всьому прагне покладатися на свою думку, не вміє приймати поради інших. Оточуючі відзначають цю владність, але визнають її.

9-12 – домінантний, енергійний, компетентний, авторитетний лідер, успішний у справах, любить давати поради, вимагає до себе поваги.

0-8 – упевнена в собі людина, але не обов'язково лідер, наполегливий і настирний.

II. Егоїстичний

13-16 – прагне бути над усіма, але одночасно в стороні від усіх, самозакоханий, обачливий, незалежний, себелюбний. Труднощі перекладає на оточуючих, але сам відноситься до них дещо відчужено, хвалькуватий, самовдоволений, зарозумілий.

0-12 – егоїстичні риси, орієнтація на себе, схильність до суперництва.

Ш. Агресивний

13-16 – жорсткий і ворожий по відношенню до оточуючих, різкий, жорсткий, агресивність може доходити до асоціальної поведінки.

9-12 – вимогливий, прямолінійний, відвертий, строгий і різкий в оцінці інших, непримиренний, схильний у всьому звинувачувати оточуючих, глузливий, іронічний, дратівливий.

0-8 – упертий, наполегливий, настирний і енергійний.

IV. Підозрілий

13-16 – відчужений по відношенню до ворожого і злобного світу, підозрілий, образливий, схильний до сумніву у всьому, злопам'ятний, постійно скаржиться на всіх (шизоїдний тип характеру).

9-12 – критичний, зазнає труднощі в інтерперсональних контактах із-за підозрілості і боязні поганого відношення, замкнутий, скептичний, розчарований в людях, потайний, свій негативізм проявляє у вербальній агресії.

0-8 – критичний по відношенню до всіх соціальних явищ і навколишніх людей.

V. Підпорядкований

13-16 – покірний, схильний до самоприниження, слабовільний, схильний поступатися всім і у всьому, завжди ставить себе на останнє місце і засуджує себе, приписує собі провину, пасивний, прагне знайти опору в кому-небудь сильнішому.

9-12 – соромливий, покірливий, легко бентежиться, схильний підкорятися сильнішому без урахування ситуації.

0-8 – скромний, боязкий, поступливий, емоційно стриманий, здатний підкорятися, не має власної думки, слухняно і чесно виконує свої обов'язки.

VI. Залежний

13-16 – різко невпевнений у собі, має нав'язливі страхи, побоювання, турбується з будь-якого приводу, тому залежний від інших, від чужої думки.

9-12 – слухняний, боязливий, безпорадний, не вміє проявити опір, щиро вважає, що інші завжди мають рацію.

0-8 – конформний, м'який, чекає допомоги й порад, довірливий, схильний до захоплення оточуючих, увічливий.

VII. Дружелюбний

9-12 – доброзичливий і люб'язний зі всіма, орієнтований на прийняття і соціальне схвалення, прагне задовольнити вимоги всіх, "бути хорошим" для всіх без урахування ситуації, прагне до цілей мікрогрупи, має розвинені механізми витіснення і придушення, емоційно лабільний (істероїдний тип характеру).

0-8 – схильний до співробітництва, кооперації, гнучкий і компромісний при вирішенні проблем і в конфліктних ситуаціях, прагне бути у згоді з думкою оточуючих, свідомо конформний, слідує умовностям, правилам і принципам "хорошого тону" у відносинах з людьми, ініціативний ентузіаст у досягненні мети групи, прагне допомагати, відчувати себе в центрі уваги, заслужити визнання і любов, товариський, проявляє теплоту і дружелюбність у відносинах.

VIІІ. Альтруїстичний

9-16 – гіпервідповідальний, завжди приносить у жертву свої інтереси, прагне допомогти і співчувати всім, нав'язливий у своїй допомозі й дуже активний по відношенню до оточуючих, неадекватно приймає на себе відповідальність за інших (може бути тільки зовнішня "маска", що приховує особистість протилежного типу).

0-8 – відповідальний по відношенню до людей, делікатний, м'який, добрий, емоційне ставлення до людей проявляє у співчутті, симпатії, турботі, ласці, вміє підбадьорити і заспокоїти оточуючих, безкорисливий і чуйний [14].

Текст опитувальника наводиться в додатку 2.


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 143; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!