ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ ТА ПЕРЕОЦІНКИ ТВАРИН



 

Порядок проведення і оформлення результатів інвентаризації регламентується Інструкцією по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових засобів і документів, розрахунків, затвердженої наказом Мінфіна України від 11 серпня 1994 року № 69.

Інвентаризація молодняка тварин, худоби на відгодівлі, кролів, звірів, піддослідних тварин та птиці проводиться щомісяця, а в спеціалізованих підприємствах з промисловими методами виробництва, де птиця утримується в широкогабаритних пташниках, в безвіконних приміщеннях з регульованим мікрокліматом тощо, — один раз на рік за станом на 31 грудня звітного року; інвентаризація бджолосімей здійснюється не менше двох разів на рік (весною — не пізніше 10 квітня та восени, як правило, 1 жовтня).

Періодичність проведення інвентаризацій визначається власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов”язковим. Порядком подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міфністрів України від 28 лютого 2000р. №419, зі змінами, визначені ивипадки, коли проведення інвентаризації активів підприємства є обов”язковим:

перед складанням річної фінансової звітності;

при передачі майна державного підприємства в оренду, приватизації майна державного підприємства, перетворенні державного підприємства на акціонерне товариство;

призміні матеріально відповідальних осіб (на день приймання-передачі справ);

привстановлені фактів розкрадання або зловживань, псування цінностей, а також за розпорядженням судово-слідчих органів;

у випадку пожежі, стихійного лиха або техногенної аварії;

при ліквідації підприємства;

в інших випадках, передбачених законодавством.

Порядок проведення інвентаризації та врегулювання розбіжностей стосовно фактичної наявності активів і зобов”язань з даними бухгалтерського обліку визначається Міністерством фінансів України (п.12 Порядку № 419).

Інвентаризація виробничих запасів проводиться інвентаризаційною комісією, призначеною наказом керівника підприємства, по місцям зберігання цінностей в присутності матеріально-відповідальних осіб.

Матеріально-відповідальна особа до початку інвентаризації дає розписку, що всі прибуткові і видаткові документи ним здані в бухгалтерію і що ніяких не оприходованих і не списаних матеріалів на складі не має.

Дані інвентаризації тварин на вирощуванні і відгодівлі заносяться у інвентаризаційний опис робочої худоби та продуктивних тварин, птиці і бджолосімей за формою № 162.

Молодняк тварин і тварин на відгодівлі, а також птиця відображаються в інвентаризаційних описах у розрізі встановлених у господарстві виробничих і вікових груп, із зазначенням кількості голів і ваги (живої маси) окремо за матеріально відповідальними особами.

Після перевірки фактичної наявності і відображення кількісних показників в інвентаризаційних описах, в окремих графах здійснюються записи за даними бухгалтерського обліку, де крім кількості відображається вартість товарно-матеріальних цінностей (запасів, а значить і тварин на вирощіванні і відгодівлі).

Описи підписують усі члени інвентаризаційної комісії та матеріально-відповідальні особи. Крім того на кожному описі матеріально відповідальні особи дають розписку в тому, що всі цінності, включені у даний опис, перевірені комісією в натурів їх присутності і претензій до комісії у них немає; цінності, перераховані в описі, знаходяться на їх відповідальному зберіганні.

Виправлення та підчистки в інвентарізаційних описах (актах) не допускаються.

Складені і підписані інвентаризаційні описи (акти) опрацьовують працівники бухгалтерії. При встановленні відхилень від облікових даних, складають звіряльні відомості. У них наводяться відповідні дані бухгалтерського обліку й інвентаризаційних описів (актів) і визначаються результати інвентаризації: лишки, нестачі, пересортиця.

Результати інвентаризації повинні бути відображені у звітності за той період, у якому інвентаризація закінчена, а також у річній звітності і викладені ві примітках до неї.

Інвентаризаційна комісія робить свої виводи і пропозиції по результатам інвентаризації і оформляє протоколом, який дається керівнику підприємства на затвердження. Керівник підприємства в п”ятиденний строк повинен прийняти рішення щодо оприбуткування лишків або списання недостачі (якщо такі є в наявності) і затвердити протокол.

В бухгалтерському обліку результати інвентаризації відображаються по тваринам на вирощуванні і відгодівлі по лишкам оприходуються на дебет рахунка 21 “тварини на вирощуванні та відгодівлі” по субрахункам в кореспонденції з кредитом субрахунка 746 “Інші доходи від звичайної діяльності”.

Вартість виявленої недостачі тварин на вирощуванні та відгодівлі, незалежно від причин виникнення, списують на дебет субрахунка 947 “Нестачі і втрати від псування цінностей” в кореспонденції з дебетом рахунка 21 “тварини на вирощуванні та відгодівлі” по субрахункам.

Після прийняття рішення керівником пілприємства по виявленим недостачам їх списують з кредита субрахунка 947 “Нестачі і втрати від псування цінностей” на дебет рахунків:

- на вартість недостачі і псування матеріальних цінностей в предєлах норм звичайної втрати на рахунок 91 “Загальноносподарські витрати”, на рахунок 92 “Адміністративні витрати”, на рахунок 93 “Витрати на збут”;

- на вартість недостачі і псування матеріальних цінностей зверху норм звичайних втрат по вині матеріально-відповідальних осіб (коли винні встановлені) на субрахунок 375 “Розрахунки по поверненню спричинених збитків”;

- на вартість недостачі і псування матеріальних цінностей зверху норм звичайних втрат (коли винні не встановлені) на субрахунок 443 “Прибуток використаний у звітному періоді”.

Розмір збитків, підлягаючим поверненню винними особами по нестачі і псуванню матеріальних цінностей, визнано у відповідності із Порядком №116, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року (із змінами і доповненнями).

Розмір збитків від кражі, недостачі і псування матеріальних цінностей визначається по балансовій вартості цих цінностей (за вирахуванням амортизаційних відрахувань), але не нижче 50% балансової вартості на момент виявлення такого факта з врахуванням індексів інфляції, відповідного розміру ПДВ і акцизного збору по формулі:

Рз = ((Бв – А) х І + ПДВ + Аз) х 2

де Рз – розмір збитку;

Бв – балансова вартість матеріальних цінностей;

А – сума нарахувань амортизації (зносу);

І – індекс інфляції;

ПДВ – податок на додану вартість;

Аз – акцизний збір.

У випадку кражі або загибелі тварин сума збитку визначається по закупівельним цінам, які склалися на момент виникнення збитків, приміняють коефіциент 1,5.


ВИСНОВОК

Розглянувши та освітивши первинний та бухгалтерський облік тварин на вирощуванні і відгодівлі можемо впевнитися, що облік даного виду запасів із галузі тваринництва має свою специфіку оприбуткування продукції, руху поголів”я. На кожен вид худоби та птиці необхідно відкривати свій субрахунок у рахунку 21 тварини на вирощуванні та відгодівлі ”. Проводити записи в первинних документах необхідно окремо по кожному виду поголів’я, заповнення форм (актів) оприбуткування продукції, руху поголів’я також потрібно по кожному виду в свої строки та на спеціальних бланках.


ЛІТЕРАТУРА

 

1. Закон України “Про бухгалтерський облік та бухгалтерську звітність”

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 9 “Запаси”

3. Онищенко Т.В. “Податковий та бухгалтерський облік у сільському господарстві”.- х.; Фактор, 2000. – 432с.

4. Інструкція щодо заповнення державних статистичних спостережень №24 “Звіт про стан тваринництва”, затвердженою наказом Державного комітету статистики України 24.06.2005 №162 та зареєстрованого в Мін”юсті України 12.07.2005 за № 738/11018.

5. Інструкція по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових засобів, розрахунків і інших статей баланса, затвердженої наказом Головного управління Державного казначейства України і Міністерства фінансів України від 30 жовтня 1998 року № 90.

6. Інструкція по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових засобів і документів, розрахунків і інших статей баланса, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 8 серпня 1994 року № 69.

7.  Інструкція по обліку молодняка тварин, худоби, птиці та тварин на відгодівлі, затвердженої наказом Міністерства сільського господарства і продовольства України від 15 січня 1997 року № 7.

8. Типове положення по плануванню, обліку і калькулюванню собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарськими підприємствами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1996 року № 452.

9. Бухгалтерське та податкове забезпечення майнових і земельних відносин у новостворених сільськогосподарських підприємствах (посібник). За редакцією академіків УААН П.І.Гайдуцького і П.Г.Саблука.-К.;ІАЕ,2005.-408с.


З М І С Т

 

ВСТУП...................................................................................................... 2

1. ВИРОБНИЧО-ЕКОНОМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДПРИЄМСТВА………………………………………………………………..4

1.1. ПРИРОДНО-КЛІМАТИЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА.............................. 4

2. ОБЛІК ТВАРИН НА ВИРОЩІВАННІ ТА ВІДГОДІВЛІ.................... 6

ЕКОНОМІЧНИЙ ЗМІСТ І ЗАВДАННЯ ОБЛІКУ ТВАРИН НА ВИРОЩУВАННІ І ВІДГОДІВЛІ............................................................... 6

МЕТОДИ ОЦІНКИ ТВАРИН...................................................................... 8

СИНТЕТИЧНИЙ І АНАЛІТИЧНИЙ ОБЛІК ТВАРИН НА ВИРОЩУВАННІ ТА ВІДГОДІВЛІ…................................................................................... 12

ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ ТА ПЕРЕОЦІНКИ ТВАРИН….............................................................................................. 18

3. ВИСНОВОК........................................................................................ 22

4. ЛІТЕРАТУРА..................................................................................... 23

5. ЗМІСТ................................................................................................. 25


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 321; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!