Аналіз фінансової стійкості підприємства



 

Суть фінансової стійкості визначається ефективним формуванням, розподілом і використанням фінансових ресурсів. Фінансова стійкість - це критерій надійності партнера. Ії оцінка дозволяє зовнішнім суб'єктам аналізу (насамперед партнерам по договірних відносинах) визначити фінансові можливості підприємства на тривалу перспективу. Фінансова стійкість являє собою комплексне поняття, яке формується в процесі всієї виробничо-господарської діяльності, під впливом різних фінансово-економічних процесів, є головним компонентом загальної економічної стійкості підприємства.

Отже, фінансову стійкість можна визначити як такий стан фінансових ресурсів підприємства, їх розподіл і використання, при якому підприємство, вільно маневруючи коштами, здатне забезпечити безперервний ефективний процес виробництва та реалізації продукції, його розширення й оновлення, розвиток інших сфер діяльності на основі зростання прибутку й активів при збереженні плато - та кредитоспроможності в умовах допустимого рівня ризику. Фінансове стійким є такий господарюючий суб'єкт, який за рахунок власних фінансових ресурсів покриває кошти, вкладені в активи, не допускає невиправданої дебіторської та кредиторської заборгованості і розраховується вчасно за своїми фінансовими зобов'язаннями.

Фінансову стійкість підприємства характеризує насамперед співвідношення між власним капіталом і зобов'язаннями. Чим більшу питому вагу в структурі пасивів займає позиковий капітал, тим вищий ризик кредиторів і нижча ймовірність повернення боргів у випадку банкрутства підприємства-боржника. Однак співвідношення між власним капіталом і зобов'язаннями дозволяє дати лише загальну оцінку фінансової стійкості підприємства. Тому у світовій і вітчизняній фінансово-аналітичний практиці розроблена система фінансових коефіцієнтів, які відображають різні аспекти стану активів і пасивів підприємства. За змістом їх можна поділити на три групи:

1. Показники структури капіталу - характеризують співвідношення між статтями і розділами пасиву балансу: коефіцієнт автономії (інші назви: коефіцієнт незалежності, коефіцієнт концентрації власного капіталу); коефіцієнт концентрації залученого капіталу; коефіцієнт фінансування (коефіцієнт фінансової стабільності); коефіцієнт фінансового ризику (коефіцієнт співвідношення позикових та власних коштів); коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів; коефіцієнт структури залученого капіталу.

2. Показники стану оборотних активів - характеризують співвідношення між статтями і розділами активу й пасиву балансу: коефіцієнт маневреності власного капіталу; коефіцієнт забезпеченості оборотних коштів; коефіцієнт забезпеченості запасів; коефіцієнт маневреності власних оборотних коштів (коефіцієнт маневреності функціонального капіталу).

3. Показники стану основного капіталу - характеризують співвідношення між статтями і розділами активу балансу: коефіцієнт реальної вартості майна; коефіцієнт реальної вартості основних засобів у майні; коефіцієнт накопичення амортизації (коефіцієнт зносу основних засобів і нематеріальних активів); коефіцієнт співвідношення оборотних і необоротних активів.

Економічний зміст, нормативні значення та порядок розрахунку показників оцінки фінансової стійкості підприємства наведено в табл.2.1.

Коефіцієнт автономії показує питому вагу власного капіталу в загальній сумі коштів, інвестованих у діяльність підприємства. Вважається, що при умові його значення ³ 0,5 (або ³ 50%), ризик кредиторів (банків, інвесторів, постачальників) є мінімальним, оскільки у цьому випадку зобов'язання підприємства можуть бути виконані за рахунок власних коштів. Чим вищий коефіцієнт автономії, тим більш фінансове стійким і незалежним від кредиторів є підприємство.

Коефіцієнт концентрації залученого капіталу характеризує питому вагу зобов'язань в загальній величині пасивів підприємства і відображає рівень його фінансової залежності.

 

 

Таблиця 2.1. - Показники оцінки фінансової стійкості підприємств

Показники

Економічний зміст

Норма-тивне значення

Порядок розрахунку за даними балансу (рядки)

2007

2008

Відхилення (+, -) 2008 р. Від 2007 р.

п/п
1 2 3 4 5 6

7

8

1. Показники структури капіталу

1.1.

Коефіцієнт автономії

Власний капітал ≥ 0,5 380

0,53

0,55

0,02

Пасиви   640

1.2.

Коефіцієнт концентрації залученого капіталу

Зобов'язання < 0,5 430+480 + 620

0,47

0,45

-0,02

Пасиви   640

1.3.

Коефіцієнт фінансування

Власний капітал ≥ 1 __380__

1,11

1, 20

0,09

Зобов'язання   430+480+ 620

1.4.

Коефіцієнт фінансового ризику

Зобов'язання < 1 430+480+ 620

0,90

0,83

-0,06

Власний капітал   380

1.5.

Коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів

Довгострокові зобов'язання

Змен-шення

 4 8 0__

0,32

0,32

0,00

 [Власний капітал] + 380+480
+ [Довгострокові зобов'язання]  

Продовження таблиці

1.6.

Коефіцієнт структури залученого капіталу

Довгострокові зобов'язання

Збіль-шення

__480__

0,52

0,56

0,04

Зобов'язання 430+480+ 620

2. Показники стану оборотних активів

2.1.

Коефіцієнт маневреності власного капіталу

Власні оборотні кошти

Збіль-шення

380+480 - 080

0,49

0,50

0,00

Власний капітал

380
 

2.2.

Коефіцієнт забезпеченості оборотних коштів

Власні оборотні кошти

≥ 0,1

380+480-080

0,54

0,58

0,04

Оборотні активи

260
 

2.3.

Коефіцієнт забезпеченості запасів

Власні оборотні кошти

≥ 0,5

380+480-080

0,63

0,62

-0,01

Запаси 100+110++120+130 +140

2.4.

Коефіцієнт маневреності власних оборотних коштів

Грошові кошти

Збіль-шення

230+240

0, 20

0,06

-0,14

Власні оборотні кошти 380+480-080

3. Показники стану основного капіталу

3.1.

Коефіцієнт реальної вартості майна

 [Основні засоби] + [0боротні виробничі фонди]

Збіль-шення

030+100++110+120

0,70

0,76

0,06

Активи 280

Продовження таблиці

3.2.

Коефіцієнт реальної вартості основних засобів у майні

Основні засоби

Збіль-шення

30

0,30

0,34

0,04

Активи 280

3.3.

Коефіцієнт накопичення амортизації

Знос основних засобів і нематеріальних активів

Змен-шення

032+012

0,04

0,05

0,01

Первісна вартість основних засобів і нематеріальних активів

031+011
 

3.4.

Коефіцієнт співвідношення оборотних і необоротних активів

Оборотні активи

Збіль-шення

260

0,94

0,88

-0,06

Необоротні активи 80

 

Коефіцієнт фінансування показує, скільки припадає власного капіталу на 1 грн. зобов'язань, а коефіцієнт фінансового ризику, навпаки - скільки позикових коштів підприємство використало на 1 грн. вкладеного у майно власного капіталу.

Наведені чотири показники є взаємодоповнюючими, тобто якщо за результатами розрахунків одного з них формулюється висновок відносно фінансової стійкості (або нестійкості) підприємства, то такий же висновок буде й за іншими коефіцієнтами.

Коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів характеризує структуру капіталу. Зростання цього показника - негативна тенденція, яка означає, що підприємство починає все сильніше залежати від зовнішніх інвесторів.

Коефіцієнт структури залученого капіталу відображає можливості підприємства щодо залучення довгострокових зобов'язань.

Коефіцієнт маневреності власного капіталу показує, яка частина власного капіталу використовується для фінансування поточної діяльності, тобто яку вкладено в оборотні кошти, а яку капіталізовано.

Коефіцієнт забезпеченості о6оротних коштів відображає питому вагу оборотних активів, які сформовані за рахунок власних коштів. Наявність у достатньому обсязі власних оборотних коштів (не менше 10% від загальної величини оборотних активів) означає здатність підприємства самостійно фінансувати свою поточну діяльність.

Коефіцієнт забезпеченості запасів характеризує рівень достатності власних оборотних коштів для формування запасів підприємства.

Коефіцієнт маневреності власних оборотних коштів показує питому вагу грошових коштів (як найбільш ліквідних активів) у загальній величині власних оборотних коштів.

При умові відсутності у підприємства власних оборотних коштів коефіцієнти маневреності власного капіталу, забезпеченості оборотних коштів, забезпеченості запасів дорівнюють нулю, а коефіцієнт маневреності власних оборотних коштів – не визначається.

Коефіцієнт реальної вартості майна визначає, яку питому вагу у майні займають основні засоби і оборотні виробничі фонди. Збільшення цього показника свідчить про нарощування виробничого потенціалу підприємства. Схожий зміст має коефіцієнт реальної вартості основних засобів у майні.

Коефіцієнт накопичення амортизації характеризує функціональний стан необоротних активів підприємства.

Коефіцієнт співвідношення оборотних і необоротних активів вказує на рівень забезпеченості необоротних активів оборотними коштами. Виходячи з того, що фінансова стабільність підприємства досягається у випадку, коли зобов'язання гарантовано покриваються оборотними активами, ознакою такої стабільності є виконання наступної умови:

Коефіцієнт співвідношення оборотних і необоротних активів > Коефіцієнта фінансового ризику.

Аналіз показників оцінки фінансової стійкості підприємства проводиться за даними табл.2.1.

Аналіз показників оцінки фінансової стійкості підприємства проводиться за двома напрямами:

1. Порівняння фактичних значень показників, які визначені на дату складання балансу, з нормативними рівнями, що дозволить сформулювати висновок про фінансову стійкість (або нестійкість) підприємства за відповідним коефіцієнтом. При цьому слід мати на увазі, що незначне відхилення фактичного рівня показників від нормативних значень не завжди свідчить про фінансову нестабільність підприємства. Висновки на основі таких порівнянь повинні бути зваженими і враховувати специфіку функціонування конкретного господарського суб'єкта.

2. Порівняння фактичних значень показників у динаміці, що дасть змогу визначити тенденції у зміні фінансової стійкості підприємства.

Абсолютні значення і тенденції зміни фінансових коефіцієнтів мають, як правило, різнопланове тлумачення. Тобто, якщо за одними показниками підприємство вважатиметься фінансове стійким, то за іншими - навпаки. З метою визначення одного з чотирьох типів фінансової стійкості підприємства використовується методика, яка базується на розрахунку системи показників забезпеченості запасів джерелами їх формування.

Вказана методика передбачає послідовність проведення розрахунків у 5 етапів:

Визначення за даними балансу показників вихідної інформації (табл.2.3).

 

Таблиця 2.3. - Вихідна інформація для визначення типу фінансової стійкості підприємства

Показники Порядок розрахунку за даними балансу (рядки) 2 007р.

2 008р.

Власні оборотні кошти 380-080 200 249
Довгострокові зобов'язання 480 4380 4551
Короткострокові кредити банків 500 1274 1051
Запаси 100+110+120+130+140 7315 7787

 

Після розрахунку показники табл.2.3. заносяться в табл.2.4.

2. Розрахунок показників, які характеризують наявність відповідних джерел формування запасів (показники 1, 5, 6 в табл.2.4).

3. Розрахунок показників забезпеченості запасів відповідними джерелами формування (показники 7, 8, 9 в табл.2.4).

4. Визначення типу фінансової стійкості підприємства:

а) абсолютна фінансова стійкість (трапляється на практиці дуже рідко) - коли власні оборотні кошти забезпечують запаси: показник 7 ³ 0;

б) нормально стійкий фінансовий стан - коли запаси забезпечуються власними оборотними коштами і довгостроковими зобов'язаннями: показник 8 ³ 0;

в) нестійкий фінансовий стан - коли запаси забезпечуються за рахунок власних оборотних коштів, довгострокових зобов'язань і короткострокових кредитів банків, тобто за рахунок усіх основних джерел формування запасів: показник 9 ³ 0;

г) кризовий фінансовий стан - коли запаси не забезпечуються джерелами їх формування і підприємство перебуває на межі банкрутства: показник 9 < 0.

5. Розрахунок показників, що дають уяву про динаміку фінансового стану підприємства (показники 11,12 в табл.2.4).

 

Таблиця 2.4. - Визначення і аналіз типу фінансової стійкості підприємства (станом на кінець року), тис. грн.

Показники

Роки

Відхилення
п/п

(+,-) 2008 р. (звітного) від 2007 р. (минулого) 1

 

2007

2008

 
1 2 3 4 5
1. Власні оборотні кошти 200 249 49
2. Довгострокові зобов'язання 4380 4551 171
3. Короткострокові кредити банків 1274 1051 -223
4. Запаси 7315 7787 472
5. Наявність власних оборотних коштів і довгострокових зобов'язань для формування запасів (п.1+п.2) 4580 4800 220
6. Наявність власних оборотних коштів, довгострокових зобов'язань і короткострокових кредитів банків для формування запасів (п.1+п.2+п. З) 5854 5851 -3

Продовження таблиці

7. Надлишок (+) або нестача (-) власних оборотних коштів для формування запасів (п.1 - п.4) -7115 -7538 -423
8. Надлишок (+) або нестача (-) власних оборотних коштів і довгострокових зобов'язань для і формування запасів (п.5 - п.4) -2735 -2987 -252
9. Надлишок (+) або нестача (-) власних оборотних коштів, довгострокових зобов'язань і короткострокових кредитів банків для формування запасів (п.6-п.4) -1461 -1936 -475
10. Тип фінансової стійкості 9 9 0
11. Коефіцієнт забезпеченості запасів відповідними джерелами формування (п.1, або п.5, або п.62 ÷ п.4) 0,8003 0,7514 -0,04889
12. Надлишок (+) або нестача (-) відповідних джерел формування на 1 грн. запасів, грн. (п.7, або п.8, або п.93 - п.4) -8776 -9723 -947

 

Примітки:

1. Відхилення показників 11, 12 визначається при умові однакового типу фінансової стійкості.

2. Показник 1 - якщо абсолютна фінансова стійкість; показник 5 - якщо нормально стійкий фінансовий стан; показник 6 - якщо нестійкий або кризовий фінансовий стан.

3. Показник 7 - якщо абсолютна фінансова стійкість; показник 8 - якщо нормально стійкий фінансовий стан; показник 9 - якщо нестійкий або кризовий фінансовий стан.

Отже, фінансово стійким можна вважати таке підприємство, яке за рахунок власних оборотних коштів спроможне забезпечити формування запасів, не допускає невиправданої кредиторської заборгованості, своєчасно розраховується за своїми зобов'язаннями.

В аналізі фінансової стійкості підприємства визначаються також показники порогу рентабельності і запасу фінансової стійкості (табл.2.6). Вихідна інформація для їх розрахунку наведена в табл.2.5.

 

Таблиця 2.5. - Вихідна інформація для розрахунку порогу рентабельності і запасу фінансової стійкості підприємства

Показники 2 008р. 2 007р. Порядок розрахунку за даними звіту про фінансові результати (рядки)
       
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) 13704 17350 035+060
Операційні витрати 9517,63 15242,51 280
утому числі1:    

230+240+250

 - змінні витрати 8411,21 14594,7
постійні витрати 1106,42 647,81 260+270
Прибуток (збиток) від операційної діяльності 2064 1326,3 100 (105)

 

Таблиця 2.6. - Розрахунок порогу рентабельності і запасу фінансової стійкості підприємства

Показники

Роки

Відхилення (+,-)

2007 от 2008

п/п

2007

2008

абсолютне

відносне,%

 
1 2 3 4 5=4-3 6=5÷3х100
1. Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис. грн. 17350 13704 -3646 -21,01
2. Змінні витрати, тис. грн. 14595 8411,2 -6183 -42,37
3. Постійні витрати, тис. грн. 647,81 1106,4 458,61 70,79
4. Прибуток (збиток) від операційної діяльності, тис. грн. 1326,3 2064 737,7 55,62

Продовження таблиці

5. Маржинальний доход, тис. грн. (п.1-п.2) 2755,3 5292,8 2537,5 92,09

6.

Питома вага (коефіцієнт) маржинального доходу у чистому доході (виручці) 1 (п.5÷п.1)

0,16

0,39

0,23

х

7.

Поріг рентабельності,, тис. грн.

4079,2

2864,7

-1215

-29,77

(п.3 ÷ п.6)
8. У% до чистого доходу (виручки) (п.7 ÷ п.1 х 100) 23,51 20,90 -2,61 х

9.

Запас фінансової стійкості,%

76,49

79,10

2,61

х

((п.1 - п.7) ÷п.1 х 100)

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 361; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!