Людина як об’єкт, суб’єкт та жертва несприятливих умов соціалізації.



Людина не тільки об'єкт і суб'єкт соціалізації. Вона може стати її жертвою. Це пов'язано з тим, що процес і результат соціалізації містять у собі внутрішню суперечність.

Розрізняють наступні типи жертв негативних умов соціалізації:

1. Потенційні жертви: діти, підлітки і молодь з граничними психічними станами та акцентуацією характеру; діти мігрантів (міграції типу місто-місто, місто-село, регіон-регіон, держава-держава); діти, що народилися в сім'ях з низьким економічним, освітнім та моральним рівнем.

2. Реальні жертви: інваліди; діти, підлітки та молодь з психосоматичними вадами та відхиленнями; сироти та інші категорії, що утримуються державою чи державною організацією.

3. Латентні жертви: це особи які не змогли в силу тих чи інших причин реалізувати закладені в них задатки.

 Соціалізація конкретних людей в будь-якому суспільстві протікає в різних умовах, для яких характерна наявність тих чи іншихнебезпек,що впливають на розвиток людини. Тому об'єктивно з'являються цілі групи людей, що стають або можуть стати жертвами несприятливих умов соціалізації.

На кожному віковому етапі соціалізації можна виділити найбільш типові небезпеки, зіткнення з якими людини найбільш ймовірно.

У періоді внутрішньоутробного розвитку плода:нездоров'я батьків, їх пияцтво та (або) безладний спосіб життя, погане харчування матері; негативне емоційно-психологічний стан батьків, медичні помилки, несприятлива екологічна середу.

У дошкільному віці(0-6 років): хвороби і фізичні травми; емоційна тупість і (або) аморальність батьків, ігнорування батьками дитини і його занедбаність; злидні сім'ї; антигуманність працівників дитячих установ; відкидання однолітками; антисоціальні сусіди і (або) їх діти.

У молодшому шкільному віці(6-10 років): аморальність і (або) пияцтво батьків, вітчим або мачуха, злидні сім'ї; гіпо-або гіперопіка; відеосмотреніе; погано розвинена мова; неготовність до навчання; негативне ставлення вчителя і (або) однолітків ; негативний вплив однолітків і (або) старших хлопців (залучення до куріння, до випивки, розкраданню); фізичні травми і дефекти; втрата батьків; згвалтування, розбещення.

У підлітковому віці(11-14 років): пияцтво, алкоголізм, аморальність батьків; злидні сім'ї; гіпо-або гіперопіка; відеосмотреніе; комп'ютерні ігри; помилки педагогів і батьків; паління, токсикоманія; згвалтування, розбещення; самотність; фізичні травми і дефекти ; цькування з боку однолітків; залучення в антисоціальні та злочинні групи; випередження або відставання в психосексуальному розвитку; часті переїзди родини; розлучення батьків.

У ранній юності(15-17 років): антисоціальна сім'я, злидні сім'ї; пияцтво, наркоманія, проституція; рання вагітність; залучення в злочинні і тоталітарні групи; згвалтування; фізичні травми і дефекти; нав'язливий марення дисморфофобії (приписування собі неіснуючого фізичного дефекту або недоліку); нерозуміння оточуючими, самотність; цькування з боку однолітків; невдачі у відносинах з особами іншої статі; суїцидальні устремління; розбіжності, суперечності між ідеалами, установками, стереотипами і реальним життям; втрата життєвої перспективи.

У юнацькому віці(18-23 роки): пияцтво, наркоманія, проституція; злидні, безробіття; згвалтування, сексуальні невдачі, стреси; залучення в протиправну діяльність, у тоталітарні групи; самотність; розрив між рівнем домагань і соціальним статусом; служба в армії ; неможливість продовжити освіту.

Звичайно, є небезпеки, жертвою яких може стати будь-яка людина незалежно від його індивідуальних особливостей, але і в цьому випадку наслідки зіткнення з ними можуть бути пов'язані з індивідуальними особливостями людини.

 

 

Питання і завдання для самостійної роботи:

Перерахуйте об’єктивні та суб’єктивні фактори віктимізації людини.

В залежності від віку людини існують різні небезпеки, зіткнення з якими може привести до того, що людина стає жертвою несприятливих умов соціалізації. Назвіть їх.

 

Перерахуйте об’єктивні та суб’єктивні фактори віктимізації людини.

Об’єктивні фактори це природно-кліматичні умовисуворі або нестійкі кліматичні умови які здійснюють негативний вплив на розвиток, здоров’я і психіку людини.

Єкологічні - можуть призвести до хвороби або проізвести певні психічні стани дегресії, агресії, особливо це стосується зон екологічного забруднення – підвищеного рівня радіації, загазованості, високого шумового рівня.

Суспільство і держава - умови життя і соціалізації незахищених верств населення є різним в різних країнах, що зумовлюється різним рівнем економічного розвитку і соціальної політики держави.

 А також системи соціальної допомоги і захисту, рівень інвестицій у сфері соціального захисту, наявності і дієвості законодавства, яке визначає обов’язки інститутів, що впроваджують соціальну політику і слідкують за дотриманням прав громадян.Рівень соціокультурного розвитку суспільства,рівня розвитку суспільних відносин.

 Ще особливостімікро соціуму в якому існує людина чи група людей:

- економічні умови життя;

- виробнича і рекреативна (обслуговуюча) інфраструктура;

- соціально-професійна структура населення;

- культурний рівень;

- соціально-психологічний клімат в даному мікро соціумі.

 

Суб’єктивні фактори - дуже важливі , оскільки дія їх залежить від власної психіки самої людини.

Для того, щоб запобігти формуванню жертви або допомогти людині вийти з цього стану використовуються:

 - корекційне виховання. Завдання і зміст корекційного виховання залежить від характеру і ступеня складності конкретної аномалії в розвитку.

- соціальна адаптація – це процес відновлення (формування) активної взаємодії індивіда з соціальним середовищем і використання потенціалу цього середовища для власного розвитку індивіда.

Основні завдання віктимології з точки зору соціальної педагогіки - вивчення людей з фізичними, психічними, соціальними чи особистими проблемами або відхиленнями, а також людей, чий соціальний статус створює передумови для формування жертви. Розробка та впровадження загальних та спеціальних форм і методів профілактики формування жертв, а також компенсації чи корекції для вже сформованих жертв.

 Визначення можливостей суспільства і держави, інститутів та окремих людей впливати на жертви несприятливих умов.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 294; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!