Тема 36. Система верхньої порожнистої вени.



Кількість годин – 2

Актуальність теми

Порушення венозного відтоку з порожнини черепа відображається на функції головного мозку. Тому знання судин системи верхньої порожнистої вени необхідне лікарю будь-якої спеціальності, що має важливе значення при постановці діагнозу та успішного лікування.

Конкретні цілі

1.Знати топографію верхньої порожнистої вени, її притоки

2.Знати вени грудної порожнини. Вивчити вени передсердя і шиї.

3. Вивчити плечоголовні вени, їх топографію. (α-І).

4. Вивчити вени верхньої кінцівки (α-І).

5. Знати :

- топографію внутрішньої яремної вени, її притоки

- топографію зовнішньої яремної вени, її притоки

- топографію передньої яремної вени, її притоки

- топографію вен верхньої кінцівки, їх притоки

Базові знання, вміння, навички, необхідні для вивчення теми (міждисциплінарна інтеграція)

1. Топографія непарної вени, чим вона утворена?

2. Топографія півнепарної вени, її притоки

3. Топографія внутрішніх грудних вен, їх притоків

Зміст теми.

Вени забезпечують повернення крові до серця, депонування крові та дренаж Вени великого кола кровообігу об'єднуються в три системи:

- систему вен серця;

- систему верхньої порожнистої вени,

- систему нижньої порожнистої вени.

Вени голови і шиї діляться на глибокі і поверхневі.

Глибокі вени:

1. Внутрішня яремна вена (vеnа jugularis interna). Внутрішня яремна вена утворюється в порожнині черепа, має черепні і позачерепні притоки. Черепні притоки:

1) пазухи твердої мозкової оболонки (sinus durae matris).

Кров зі всіх пазух твердої мозкової оболонки збирається в сигмоподібну пазуху, яка продовжується у внутрішню яремну вену;

2) очні вени (vv. ophthalmicае) - збирають кров з орбіти входять (по 2 з кожної сторони) через верхню орбітальну щілину в порожнину черепа, впадають в кам’янисту пазуху ("кам’яниста пазуха" → “сигмоподібна пазуха” → внутрішня яремна вена)

3) вени лабіринту (vv. labirinti) - збирають кров з внутрішнього вуха; входять через внутрішній слуховий прохід в порожнину черепа, впадають в кам'янисту пазуху;

4) вени мозку (vv. cerebri) - збирають венозну кров з мозку, діляться на
поверхневі і глибокі. Глибокі вени мозку (vv. cerebri profundае) збираються у
велику вену мозку (v. cerebri magna), яка впадає в пряму пазуху (" поперечна пазуха → "сигмоподібна пазуха" → внутрішня яремна вена). Поверхневі вени мозку (vv. cerebri superficialis) розрізняють верхні і нижнi. Верхні поверхневі вени мозку збираються у верхню сагiтальну пазуху, нижнi - в основну вену;

5) вени мозочка (vv. Сеrеbelli) збираються в пряму, поперечну і сигмоподібну пазухи;        

6) оболонкові вени (vv. meningеае) - збираються у пазухи.

Виключення, середні оболонкові вени (vv. Meningеае mediae) виходять з порожнини черепа через остистий отвір (по дві з кожної сторони) і впадають в крилоподібне венозне сплетення (plexus venosus pterygoideus). Таким чином, середні оболонкові вени не є черепними притоками, а стають позачерепними притоками внутрішньої яремної вени.

7) диплоетичні вени (вени губчатки) (vv. diploiсае) - збирають венозну кров з
губчастих кісток черепа. Кров з диплоeтичних вен відтікала з пазухи твердої мозкової оболонки або через випускні вени (v. emissariae) з вени поверхневих тканин голови.

Внутрішня яремна вена виходить з порожнини черепа через яремний отвір.

Позачерепні притоки внутрішньої яремної вени:

1) верхня щитоподібна вена (v. Thyroidea superior) - збирає венозну кров з щитоподібної залози і гортані;   

2) язична вена (v. lingvalis) - збирає венозну кров з язика, під'язикової слинної залози;

3) лицьова вена (v. facialis) - збирає венозну кров з лиця, підборіддя,
піднижнєщелепної слинної залози, піднебіння, мигдаликів. Лицьова вена анастомозує з очними венами;           

4) горлові вени (vv. pharingeales) - збирають венозну кров з горла, середнього вуха;

5) грудинно-ключично-соскоподібна вена (v. sternocleidomastoidea) – збирає кров з однойменного м'яза;

6) позанижнєщелепна вена (v. retromandibularis) - утворюється від злиття двох вен: поверхневої скроневої (v. Temporalis superficialis) і верхньощелепної (v. maxillaris). Поверхнева скронева вена збирає венозну кров зі всіх утворень, які кровопостачаються однойменною артерією. Верхньощелепна вена утворюється з крилоподібного венозного сплетення.

Крилоподібне венозне сплетення (plexus venosus pterygoideus) знаходиться в
крилопіднебінній і підскроневій ямках, збирає венозну кров зі всіх утворів, які
кровопостачаються верхньощелепною артерією (зубів, щелеп, ротової порожнини, піднебіння, жувальних м'язів та ін.), анастомозує з лицьовою веною, з черепними притоками внутрішньої яремної вени.

Внутрішня яремна вена розташована на шиї паралельно загальній сонній артерії латеральніше від неї, з'єднується з підключичною веною, утворюючи "венозний" кут (angulus venosus), впадає в плечоголовну вену.

2. Підключична вена (vеnа subclavia) проходить в передсходовому просторі, збирає венозну кров з тканин шиї, а також з верхньої кінцівки. Підключична вена з'єднується з внутрішньою яремною веною і впадає в плечоголовну вену.

Поверхневі вени:

1. Зовнішня яремна вена (vеnа jugularis externa) - утворюється від злиття двох вен: потиличної вени (v. oссірitalis) і задньої вушної вени (v. Auricularis posterior), кожна з яких збирає венозну кров з утворень, які кровопостачаються однойменними артеріями. Зовнішня яремна вена анастомозує з нижнєщелепною веною. Важливими притоками зовнішньої яремної вени є передня яремна вена, поперечна вена шиї, надлопаткова вена. Зовнішня яремна вена розташована на грудинно-ключично-соскоподібному м'язі, впадає в підключичну вену або у венозний кут, або у внутрішню яремну вену (останній варіант зустрічається рідко).

2. передня яремна вена (v. jugularis аnterior) - утворюється в області підборіддя, йде уздовж серединної лінії шиї, впадає в зовнішню яремну вену. Між правою і лівою передніми яремними венами є вено-венозний анастомоз - яремна венозна дуга (аrcus venosus juguli), яка розташована в надгрудинному міжапоневротичному просторі. Передня яремна вена може бути непарною.

Вени верхньої кінцівки

Вени верхньої кінцівки діляться на глибокі і поверхневі. Глибокі вени супроводжують артерії (переважно по дві вени одну артерію): ліктьові вени (venae ulnares) і променеві вени (venae radiales) формують дві плечові вени (vеnае brachialis), які утворюють одну пахвову вену (venae axillaris). Пахвова вена продовжується в підключичну вену

Поверхневі вени:

1) з тильної частини кисті від венозної сітки кисті (rete, venosum dorsale manus) по латеральному краю руки йде латеральна підшкірна вена руки - головна вена (vеnа cephalica), яка впадає в пахвову вену.

2) по медіальному краю руки йде медіальна підшкірна вена рук - княжа вена (v. basilica), яка впадає в одну з плечових вен.

Між головною і княжою венами є веновенозні анастомози, проміжна вена ліктя (v. Intermedia cubiti) і проміжна вена передпліччя (v.  Intermedia anterbrachii).

Верхня порожниста вена (vena cava superior).

Верхня порожниста вена знаходиться на рівні І-III правих ребер, входить у праве передсердя, збирає венозну кров з голови і шиї, верхніх кінцівок, грудної порожнини, утворюється від злиття правої та лівої плечоголовних вен.

Вени грудної порожнини

1. Плечоголовна вена (venа brachocephalica) - парна, утворюється від злиття внутрішньої яремної вени і підключичної вени, крім того збирає венозну кров з утворів, які кровопостачаються підключичною артерією. Права плечоголовна вена (v. Brachocephalica dextra) знаходиться на рівні правого грудинно-ключичного суглоба - І правого ребра, ліва плечоголовна вена (V. Brachocephalica sinistra) - довша, простягається від лівого грудинно-ключичного суглоба до І правого ребра. На рівні І правого ребра обидві плечоголовні вени зливаються і утворюють верхню порожнисту вену;

2. Непарна вена (venа azygos) – починається в поперековій ділянці правою висхідною поперековою веною (V. Lumbalis ascendens dextra), підіймається вздовж хребта справа, приймає притоки, які збирають венозну кров зі стінок  і органів правої половини грудної порожнини:

- задні міжреберні вени (vv. Intercostals posteriores);.

- підреберні вени (vv. subcostales);

- верхні діафрагмальні вени (vv. phrenicae superiores)

- стравохідні вени (vv. esofageales)

- бронхіальні вени (vv. bronchiales) - збирають венозну кров з бронхів і легенів;

- середостінні вени (vv. mediastenales);

- перикардіальні вени (vv. pericardiacaeае). Непарна вена впадає у верхню порожнисту вену.

3. Півнепарна вена (v. hemizygos) - починається в поперековій ділянці лівою висхідною поперековою веною (v. Lumbalis ascendens sinistra), підіймається вздовж хребта зліва, приймає притоки, які збирають венозну кров зі стінок і органів лівої половини грудної порожнини. Півнепарна вена впадає в непарну вену. Виділяють ще додаткову півнепарну вену (v. hemizygos accessoria), яка збирає венозну кров з верхньої частини лівої половини грудної порожнини і впадає в півнепарну вену.

4. Внутрішні грудні вени (vv. thoracicae internae) - розміщені на передній стінці грудної порожнини, супроводжують однойменні артерії (дві вени супроводжують одну артерію), збирають венозну кров з утворів, які кровопостачаються внутрішньою грудною артерією, впадають у плечоголовну вену.

Вени. У новонароджених венозна система менш диференційована, ніж артеріальна. Хід венозних судин прямолінійний. Венозні сплетення виражені слабо. Мікроархітектоніка вен, у порівнянні з однойменними артеріями, менш впорядкована: немає чіткого розподілення волокнистих структур і гладких м'язових клітин, межі між оболонками не виражені. До 16 років життя дитини продовжують збільшуватися ділянки дренування вен, наростає число внутрішньо- і міжсистемних анастомозів, іде процес магістралізації вен (ділянки шиї, заднього

середостіння, порожнини тазу). Довжина вен у дітей у віці від1 до 3 років, а також площі їх поперечних перетинів у 2 рази більші, ніж у новонародженого, у період від 8 до 12 років ці показники збільшуються відповідно у 7-8 разів. Формування стінок вен до 16 років іде за шляхом уособлення і диференціювання колагенових, еластичних і м'язових елементів.

Верхня порожниста вена. Скелетотопія рівня формування верхньої порожнистої вени: новонароджений - 1 міжребер'я, 1-3 роки -2 ребро, 4-10 років - 3 ребро, 11-15 років - 4 ребро. Кути злиття вен у системі верхньої порожнистої вени складають до моменту народження 83-97°, після народження збільшуються на 1-3 . Верхня порожниста вена, у зв'язку з високим положенням серця у дітей, коротка. Найбільш інтенсивно довжина і площа поперечного перетину вени збільшується у перші роки життя дитини, а також у період другого дитинства (8-12 років) і у підлітків (13-16 років).

Рекомендована література

Основна

1. Привес М.Т. и соавт. «Анатомия человека». С.П. Изд-во «Гиппократ»,1998 г.

2. Сапин М.Р. «Анатомия человека». - М. Медицина. - 1985.

3. Синельников Р.Д., Синельников Я.Д. «Атлас анатомии человека». Т.2. – 1991.

Додаткова

1. Матещук-Вацеба Л.Р. «Нормальна анатомія», навчально-методичний посібник. Львів «Поклик сумління». - 1997.

Матеріали для самоконтролю

1. Топографія вен голови і шиї

2. Назвати глибокі вени голови і шиї

3. Назвати поверхневі вени голови і шиї

4. Плечоголовні вени, їх утворення, топографія

5. Вени верхньої кінцівки. Назвати?

6. Внутрішня яремна вена, її топографія?

7. Внутрішньочерепні притоки внутрішньої яремної вени? Перерахувати

8. Назвати пазухи твердної мозкової оболонки

9. Очні вени

10. Вени лабіринту

11. Відтік крові від головного мозку. Назвати вени мозку

12. Диплоетичні вени

13. Позачерепні притоки внутрішньої яремної вени. Назвати

14. Відтік крові від обличчя. Назвіть вени обличчя

15. Відтік крові від верхньої і нижньої щелеп. Назвати

16. Чим утворений венозний кут?

17. Підключична вена, її притока

18. Зовнішня яремна вена, топографія, анастомози

19. Передня яремна вена, формування, притоки

20. Що є початком непарної вени?

21. Назвіть притоки правої висхідної поперекової вени?

22. Що є початком півнепарної вени?

23. Назвіть всі притоки півнепарної вени

24. Додаткова півнепарна вена, її притоки

25. Чим утворені внутрішні грудні вени?

26. Чим утворена венозна дуга?

27. Ліктьові вени, топографія, притоки

28. Променеві вени, топографія, притоки

29. Плечові вени, топографія, притоки

30. Пахвова вена, топографія, притоки

31. Головна вена, топографія, притоки

32. Княжа вена, топографія, притоки

33. Назвати венозно-венозний анастомоз між головною і княжою венами.

Ситуаційні задачі.

1. Хворий страждає на цироз печінки. Варикозні розширення яких вен із системи порто-кавальних анастомозів спостерігаються?

A. V. subcostalis.

B. V. femoral is.

C. V. epigastrica superficialis.

D. V. circumflexa ilium profunda.

E. Vv. intercostales posteriores.

2. Під час хірургічного втручання з приводу стегнової грижі хірург розсік стегнове кільце. Визначте, чим воно обмежене з латерального боку. 

A.* Стегнова вена 

B. Пахвова зв’язка 

C. Лакунарна зв’язка 

D. Гребінчаста зв’язка 

E. Стегнова артерія  

3. У хворого розширення вен і тромбофлебіт на задньобічній поверхні гомілки. Яка вена уражена?

A. Велика підшкірна.

B. Мала підшкірна.

C. Задня великогомілкова.

D. Малогомілкова.

E. Передня великогомілкова.

4. У клініку поступив хворий зі скаргами на біль у правій підребровій ділянці, блювання з кров'ю. При дослідженні було встановлено збільшення печінки, розширення підшкірних вен передньої черевної стінки живота. В якій судині утруднений кровотік?

A. Печінковій вені.

B. Черевній аорті.

C. Ворітній печінковій вені.

D. Нижній порожнистій вені.

E. Верхній порожнистій вені.

5. У хворого внаслідок пошкодження шкіри в середній ділянці груднинно-ключично-соскоподібного м'яза виникла повітряна емболія. Яка вена шиї була травмована?

A. Задня вушна.

B. Передня яремна.

C. Внутрішня яремна.

D. Зовнішня яремна.

E. Поперечна вена шиї.

6. У хворої діагностовано пухлину головки підшлункової залози, порушення венозного відтоку із деяких органів черевної порожнини. Яка венозна судина була стиснена пухлиною?

A. Ворітна печінкова вена.

B. Ниркова вена.

C. Ліва шлункова вена.

D. Нижня порожниста вена.

E. Права шлункова вена.

7. У хворого, 60 років, виявлено різке розширення підшкірних вен передньої черевної стінки. Про порушення кровотоку в якій вені це свідчить?

A. Верхній порожнистій.

B. Непарній.

C. Ворітній печінковій.

D. Верхній брижовій.

E. Нижній порожнистій.

8. При обстеженні хворого на ішемічну хворобу серця лікар виявив погіршення венозного кровотоку в басейні вени серця, яка проходить у передній міжшлуночковій борозні. Яка це вена?

А V. cordis parva.

B. V. cordis media.

C. V. cordis magna.

D. V. posterior ventriculi sinistri.

E. V. obliqua atrii sinistri.

9. У хворої спостерігається розширення судин на передній присередній поверхні гомілки. Розширенням якої судини зумовлений цей процес?

A. V. saphena parva.

B. A. tibialis anterior.

C. V. saphena magna.

D. A. tibialis posterior.

E. V. poplitea.

10. У хворого, доставленого в клініку, чітко виражені розширені підшкірні вени в ділянці пупка (голова медузи). Прохідність якої з великих венозних судин порушена?

A. V. renalis.

B. V. mesenterica superior.

C. V. mesenterica inferior.

D. V. iliaca interna.

E. V. portae hepatis.

11. Хвора страждає від болю в ногах і набряків. При обстеженні на присередній поверхні стегна відмічено набряк, збільшення розмірів вен, утворення вузлів. З боку якої вени відмічається патологія?

A. V. saphena magna.

B. V. saphena parva.

C. V. femoralis.

D. V. profunda femoris.

E. Vv. tibiales.

12. У хворого, 30 років, виявлено пухлину висхідної ободової кишки, яка стискає v. colica dextra, що перешкоджає венозному відтоку в портальну систему. По яких венах іде відтік крові в систему нижньої порожнистої вени?

A. Vv. gastricae.

B. V. renalis dextra.

C. V. colica sinistra.

D. V. colica media.

E. Vv. lumbales.

13. У хворого — біль, судоми вздовж задньоприсередньої поверхні гомілки. Про ураження якої вени йде мова?

A. V. femoralis.

B. V. saphena magna.

C. V. epigastrica superficialis.

D. V. poplitea.

E. V. saphena parva.

14. При обстеженні 48-річного хворого лікар виявив асцит (черевну водянку), у ділянці пупка — розширені повнокровні вени (симптом голови медузи). В анамнезі зазначено, що хворий зловживав алкоголем. Який орган черевної порожнини уражено і по яких венозних анастомозах відтікає венозна кров?

A. Печінка. Порто-кава-кавальний анастомоз через припупкові вени.

B. Підшлункова залоза. Кава-ка-вальний анастомоз через брижову вену.

C. Селезінка. Кава-портальний анастомоз через систему шлункових вен.

D. Печінка. Кава-кавальний анас­томоз через систему нижньої і верхньої брижових вен.

E. Шлунок. Порто-кавальний анастомоз через систему шлункових вен, нижньої і верхньої брижових вен.

15. При обстеженні хворої на присередній поверхні стегна відмічено набряк, збільшення розмірів вен, утворення вузлів. З боку якої вени відмічається патологія?

А V. poplitea.

B. V. saphena parva.

C. V. femoralis.

D. V. saphena magna.

E. V. iliaca externa.  

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 251; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!