Охарактеризуйте слов’янську культуру дохристиянського періоду.



 Початок народження слов’янства поклала індоєвропейська мовна спільнота, яка утворилася на просторах лісостепу і лісу між Дніпром і Західним Бугом, а можливо, і Віслою. Давньослов’янський пеpiод на території України охоплює час з кінця I тис. до Р. Х. – першу половину І тис. від Р. Х. Найдавніші писемні джерела, в яких слов’яни вперше виступають під своїм власним ім’ям (етнонімом), належать до VI ст. (твори готського історика Йордана, візантійських авторів Прокопія Кесарійського, Псевдо-Кесарія, Іоана Ефеського, Менандра Протиктора. Більш-менш ймовірно етнічна присутність слов’ян може бути реконструйована в творах римських авторів перших століть від Р. Х. (Плінія Старшого, Тацита, Птолемея). Для вирішення питання про етногенез слов’ян особливо важливе значення має твір «Про походження і дії гетів» («Гетика» – 551 р.). За «Гетикою», в VI ст. було три групи слов’ян: венеди – у басейні Вісли, анти – в Подніпров’ї, слов’яни (склавини) – у Подунав’ї. Колись у них було одне ім’я – венеди, але з часом, коли останні розселилися, змінилися й назви. У часи Йордана ще зберігалася мовна спорідненість цих племен. Отже, готський хроніст фіксує певний етап етногенезу. Деякі дослідники вважають, що йдеться про перший поділ слов’ян на західних, південних і східних. Саме антів Михайло Грушевський вважає безпосередніми предками українців.

У VІІ ст. візантійські та західноєвропейські автори окреслюють все населення від річки Одер до лівого берега Дніпра назвою «слов’яни».

У процесі розпаду первіснообщинного ладу серед східних слов’ян формуються племінні союзи: поляни, сіверяни, древляни, дуліби або бужани, уличі, тиверці, білі хорвати та ін. Назви цих племен наявні в «Повісті минулих літ». Основу господарства слов’ян складали землеробство, тваринництво, лісові промисли, полювання. Крім орного землеробства, слов’яни займались городництвом та садівництвом. Користувались складними та різноманітними сільськогосподарськими знаряддями: ралом, плугом, косою, серпом, дерев’яними лопатами з залізною оковкою країв, залізними сокирами та ін. Розвивались ремесла, особливо ковальство. Було також розвинене ливарництво, зброярництво, ювелірна справа. Русичі були озброєні мечами, однолезовими палашами, списами, луками і стрілами, бойовими сокирами, щитами.

В VII ст. у східних слов’ян, раніше ніж в Західній Європі, з’явилась кольчуга. Слов’яни були відомі і як майстри ювелірної справи. Виготовляли колти – прикраси на скроні,діадеми, браслети, намиста та ін.

Широко поширеним було гончарське ремесло – у великих печах-горнах опалювали не лише різноманітний посуд, але й цеглу –плінфу. Відповiдно, в житлах замість вогнищ з’являються печі. Існували склоробне, деревообробне ремесла, ткацтво, обробка шкіри. Переважно слов’яни жили в невеликих укріплених поселеннях з дерева.

До прийняття християнства слов’яни керувались доволі чітко складеними морально-етичними нормами. Для релігійних уявлень слов’ян є характерним культ предків i поклоніння силам природи,персоніфікованих у пантеоні божеств. У слов’ян виділився прошарок служителів культу – волхвів,які були знавцями релігійних церемоній, носіями медичних, метеорологічних знань, накопичених на той час, міфологічних та епічних творів.

Культ предків у язичницькій культурі слов’ян виконував роль морально-правових відносин між людьми, пов’язувальної ланки між людиною, природним довкіллям і світом мертвих.

Важливе місце в світогляді давніх слов’ян посідала складна система уявлення про потойбічний світ:побоювалися самого мерця, а не якоїсь його духовної сутності. Ідея ж виникнення безсмертної над-

чуттєвої сили, котра мала можливість підніматися на небо та впли-

вати на погоду й життя людей, пов’язана з відомим звичаєм кре-

На східнослов’янських землях ще до запровадження християнства як державної релігії існувала писемність.

Охарактеризуйте пам’ятки літератури доби Київської Русі: оригінальна та неоригінальна література.

Пам’ятки монументального та книжкового живопису Київської Русі: фрескові, мозаїчні та книжкові пам’ятки.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 79; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!