Рішення і висновки КСУ, їх юридична сила і спроби реалізації



рішення Конституційний Суд України приймає за результатами розгляду справ щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Автономної Республіки Крим. Конституційний Суд може визнати правовий акт неконституційним повністю або в окремій його частині. Закони, інші правові акти або їх окремі положення втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність. Матеріальний і моральну шкоду, заподіяну фізичним або юридичним особам актами і діями, визнаними неконституційними, відшкодовується у встановленому законом порядку.

До рішення Конституційного Суду " висуває певні вимоги. Рішення повинне містити: назву рішення, дату і місце його прийняття, його номер; персональний склад суддів Конституційного Суду України, які брали участь у розгляді даної справи; перелік учасників судового засідання; зміст конституційного подання; повна назва, дату прийняття, порядковий номер, за яким органом, посадовою особою прийнято правовий акт, конституційність якого розглядається; положення Конституції України, якими керувався Конституційний Суд при ухваленні рішення; мотивувальну частину рішення; резолютивну частину рішення;

Висновки Конституційний Суд України дає з питань:

- Офіційного тлумачення Конституції України та законів України;

- Про відповідність Конституції України чинних міжнародних договорів України або тих міжнародних договорів, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов'язковість;

- Про дотримання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента з поста в порядку імпічменту.

Вимоги, що пред'являються до змісту висновку Конституційного Суду аналогічні вимогам, що пред'являються до змісту рішення Конституційного Суду України.

Рішення ухвалюються, укладення даються Конституційним Судом України поіменним голосуванням шляхом опитування суддів Конституційного Суду України. Судді Конституційного Суду не має права утримуватися від голосування. Рішення і висновки

Конституційного Суду України мотивуються письмово, підписуються окремо суддями Конституційного Суду України, які голосували за їх прийняття і які голосували проти їх прийняття, та оприлюднюються. Рішення і висновки Конституційного Суду є остаточними і оскарженню не підлягають.

Особлива думка судді Конституційного Суду України, яка підписала рішення або висновок Конституційного Суду, викладається суддею Конституційного Суду у письмовій формі і додається до рішення або висновку Конституційного Суду України.

Рішення і висновки Конституційного Суду України підписуються не пізніше семи днів після постанови рішення, дачі висновку. Рішення і висновки Конституційного Суду офіційно оприлюднюються наступного робочого дня після їх підписання. Рішення і висновки разом з особливою думкою суддів Конституційного Суду публікуються у "Віснику Конституційного Суду України" та в інших офіційних виданнях України.

При виявленні нових обставин у справі, які не були предметом розгляду, але які існували на час розгляду і постанови рішення або дачі висновку у справі, Конституційний Суд відкриває нове провадження у справі.

Рішення і висновки Конституційного Суду рівною мірою є обов'язковими до виконання.

При необхідності Конституційний Суд України може визначити у своєму рішенні, висновку порядок і строки їх виконання, а також покласти на відповідні державні органи обов'язки щодо забезпечення виконання рішення, дотримання висновку.

Невиконання рішень та недотримання висновків Конституційного Суду України тягнуть відповідальність згідно із законом.

Важливе значення має питання про те, з якого моменту втрачає чинність нормативний акт, визнаний органом конституційного правосуддя неконституційним. У зарубіжних країнах існує три варіанти законодавчого вирішення цього питання. По-перше, нормативний акт визнається таким, що втратив силу з моменту введення його в дію (такий варіант був закріплений Законом про Конституційний Суд України від 3 червня 1992 р.). По-друге, з певної дати в майбутньому, зазначеної в рішенні органу конституційної юрисдикції. По-третє, з моменту прийняття рішення органом конституційного правосуддя. Такий порядок закріплений ст. 152 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про Конституційний Суд України". Відмова від першого варіанту пов'язаний з тим, що визнання нормативного акту таким, що втратив силу з моменту введення його в дію тягне за собою необхідність перегляду усіх судових та інших рішень, прийнятих на його основі, що істотно впливає на інтереси громадян і юридичних осіб.


 

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 116; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!