Конституція України про задачі органів прокуратури



Діяльність органів прокуратури направлена на всебічне забезпечення законності, зміцнення правопорядку і має завданням здійснювати захист громадян від протиправних посягань.

Завдання прокуратури зазначені у Законі України «Про прокуратуру»:

захист закріплених Конституцією України незалежності, суспільного і державного устрою, політичної й економічної системи, прав національних груп і територіальних утворень;

захист гарантованих Конституцією, іншими законами України і міжнародними правовими актами соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини і громадянина; - захист основ демократичного устрою державної влади, правового статусу місцевих рад, органів самоорганізації населення.

Виконуючи ці завдання, прокуратура застосовує заходи щодо:

виявлення й усунення порушень законів, незалежно від того, хто їх вчинив;

виявлення й усунення причин і умов, що сприяли цим порушенням;

поновлення порушених прав;

притягнення у встановленому законом порядку до відповідальності осіб, які допустили ці порушення.

Функції прокуратури направлені на вирішення конкретних завдань, і для виконання кожної з них вона наділена відповідними повноваженнями.

Відповідно до ст.121 Конституції України і ст.5 Закону України «Про прокуратуру» на органи прокуратури покладені наступні функції.

Підтримання державного обвинувачення в суді. У чинній Конституції України ця функція стоїть на першому місці. Із закріпленням у Конституції (ст.129) принципу змагальності кримінального процесу, державне обвинувачення в суді прокурором повинно підтримуватися у всіх кримінальних справах. До цього прокурор приймав участь у судовому розгляді кримінальних справ залежно від характеру і ступеня суспільної небезпеки злочину.

2.Представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, передбачених законом. Ця функція і ці випадки в Конституції та законодавстві ще не досить конкретизовані. Функція представництва в суді інтересів громадянина або держави не є повністю новою. За роз'ясненням Конституційного Суду, під представництвом прокуратурою інтересів держави в господарському суді розуміються правовідносини, у яких прокурор здійснює в суді процесуальні дії з метою захисту інтересів держави. Ці дії включають направлення прокурором до суду позовної заяви, його участь у розгляді справи за позовною заявою, а також у розгляді судом іншої справи за ініціативою прокурора або за ухвалою суду, якщо це необхідно для захисту інтересів держави.

Аналогічним є і поняття представництва прокурора в загальних судах. Після направлення до суду позовних заяв прокурор бере участь у їх розгляді. Крім того, прокурор може брати участь у розгляді будь-якої справи, якщо цього вимагає захист прав і законних інтересів громадян, держави і суспільства, а і акож, якщо це визнано як необхідність судом.

3. Нагляд за додержанням законів органами, які здійснюють онеративно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство. Нагляд у ньому випадку має своїм завданням сприяння захисту прав громадян і юридичних осіб від злочинних посягань, розкриттю злочинів, виконань вимог і.ікону про неминучість відповідальності за злочин, запобіганню незаконному притягненню осіб до кримінальної відповідальності, охорони прав і законних и пересів громадян, які знаходяться під слідством, здійснення заходів щодо попередження злочинів, усунення причин і умов, які сприяють їх здійсненню.

4. Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян. Прокурор здійснює нагляд за дотриманням законності під час перебування осіб у місцях утримання ув'язнених, попереднього ув'язнення, виправно-трудових та інших установах, виконуючих покарання або заходи примусового характеру, які призначаються судом. При цьому він зобов'язаний негайно звільнити особу, яка незаконно обмежена в свободі. Прокурор здійснює нагляд за дотриманням установленого кримінально-виконавчого законодавства.

Таким чином, Конституція України поклала на прокуратуру виконання представницьких і деяких наглядових функцій.


 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 116; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!