Конституційне регулювання порядку обрання президента України



Президент Украї­ни обирається безпосередньо виборцями.

Згідно з Конституцією України вибори Президента України здійснюються на основі загальних принципів виборчого права України - вільних виборів, загального, рівного та прямого вибор­чого права шляхом таємного голосування.

Президентом України може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг 35-річного віку, має право го­лосу, володіє державною мовою і проживає в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років.

Порядок і строки призначення виборів Президента Украї­ни. Вибори Президента України можуть бути черговими, поза­черговими і повторними; призначаються вони Верховною Радою України.

При цьому чергові вибори Президента України проводяться України. Дата їх проведення чітко визначена в Конституції Украї­ни - остання неділя останнього місяця п'ятого року повноважень Президента України, а призначаються вони Верховною Радою України не пізніш як за 130 днів до дня виборів.

Позачергові вибори Президента України проводяться у разі до­строкового припинення повноважень Президента України в період дев 'яноста днів з дня притінення повноважень.

Повторні вибори Президента України проводяться у ви­падках:

1) якщо до виборчого бюлетеня для голосування було включе­но не більше двох кандидатів на пост Президента України і жод­ного з них не було обрано;

2) якщо всі кандидати на пост Президента України, включені до виборчого бюлетеня, до дня виборів або до дня повторного го­лосування зняли свої кандидатури.

Постанову про призначення повторних виборів Президента України Верховна Рада України приймає на підставі подання Центральної виборчої комісії.

Висування і реєстрація кандидатів на пост Президента України. Право висування кандидатів на пост Президента України реалізується громадянами України через політичні партії та їх ви­борчі блоки (далі - партії (блоки), а також самовисуванням .

Реєстрація кандидата на пост Президента України здійснюється Центральною виборчою комісією.

На підтримку кандидата на пост Президента України має бути зібрано не менш як 500 тис. підписів виборців, які мають право го­лосу, зокрема не менш як по 20 тис. підписів у кожному з двох третин регіонів (Автономна Республіка Крим, області, міста Київ та Севастополь) України. Підписні листи передаються до Цент­ральної виборчої комісії не пізніш як за 40 днів до дня виборів,

Грошова застава повертається партії (партіям, що входять до блоку), яка висунула кандидата на пост Президента України, чи кандидатові на пост Пре­зидента України, якщо кандидат на пост Президента України отримав не менш як 7% голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. Якщо кандидат на пост Президента України отримав менше 7% голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, грошова застава перераховується до Державного бюджету України.

а в разі неподання в цей термін необхідної кількості підписів на підтримку кандидата на пост Президента України Центральна ви­борча комісія звертається до Верховного Суду України щодо ска­сування рішення про реєстрацію відповідного кандидата на пост Президента України.

Результати виборів Президента України встановлює Цент­ральна виборча комісія на підставі протоколів територіальних ви­борчих комісій про підсумки голосування в межах відповідних територіальних виборчих округів на підставі протоколів терито­ріальних виборчих комісій не пізніш як на десятий день від дня виборів.

Якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів було включено не більше двох кандидатів на пост Президента України і за результатами голосування у день виборів Президен­та України жодного кандидата не було обрано, Центральна вибор­ча комісія приймає рішення про звернення до Верховної Ради України з поданням про призначення повторних виборів Прези­дента України.

Якщо до виборчого бюлетеня для голосування у день виборів було включено більше двох кандидатів на пост Президента Укра­їни і за результатами голосування у день виборів Президента України жоден кандидат не був обраний відповідно, Центральна виборча комісія приймає рішення про проведення повторного голосування, яке призначається на третю неділю після дня вибо­рів.

Обраним Президентом України вважається кандидат, який одержав на виборах більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 112; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!