КЛАСИФІКАЦІЯ АКУШЕРСЬКИХ ОПЕРАЦІЙ



І. Операції, що зберігають вагітність

II. Операції штучного переривання вагітності

1. Штучний аборт до 12 тижнів вагітності: а) вишкрібання порожнини матки; б) вакуум-аспірація плідного яйця.

2. Штучне переривання вагітності у пізні терміни: а) малий кесарський розтин (до 27 тижнів вагітності); б) внутрішньооболонкове введення гіпертонічних розчинів; в) заоболонкове введення антисептичних розчинів; г) штучне збудження родо­вої діяльності.

III. Операції, що готують родові шляхи

1. Амніотомія.

2. Розширення шийки матки: а) розширювачами Гегара; б) пальцеве; в) насічки на шийці матки.

3. Розтин промежини: а) перінеотомія; б) епізіотомія.

IV. Операції, що виправляють положення плоду

1. Зовнішній поворот плоду

а) при тазовому передлежанні;

б) при поперечному та косому положенні плоду.

2. Класичний зовнішньо-внутрішній поворот плоду на ніжку

V. Родорозрішуючі акушерські операції

1. Акушерські щипці: а) порожнинні; б) вихідні.

2. Вакуум-екстракція плоду.

3. Витягання плоду: а) за ніжку (ніжки); б) за паховий згин.

4. Кесарський розтин.

VI. Плодоруйнівні операції.

1. Краніотомія.

2. Ембріотомія

а) Декапітація.

б). Евісцерація.

3. Клейдотомія.

5. Спондилотомія.

VII. Операції, що виконуються у третьому періоді пологів і у ранньому післяпологовому періоді.

1. Ручне відокремлення та виділення посліду.

2. Ручне обстеження (ревізія) порожнини матки.

3. Інструментальна ревізія порожнини матки.

4. Зашивання розривів шийки матки і промежини.

5. Перев'язування магістральних судин матки.

6. Надпіхвова ампутація матки.

7. Екстирпація матки.

 

ОПЕРАЦІЇ, ЩО ЗБЕРІГАЮТЬ ВАГІТНІСТЬ.

  Однією з основних причин невиношування вагітності є істміко-цервікальна недостатність (рис. 87). При цій патології плідне яйце позбавлене необхідної опори у нижньому сегменті матки внаслідок анатомічної чи функціональної непов­ноцінності шийки та перешийка. Під час вагітності у таких хво­рих шийка матки вкорочується, зовнішнє та внутрішнє вічко розкривається. Плідні оболонки випинаються у цервікальний канал, інфікуються та розриваються. Відбувається перериван­ня вагітності. Щоб запобігти цьому, застосовують оперативне втручання під час вагітності або перед запланованою вагітністю.

Метод Широдкара полягає у накладанні циркулярного шва на шийку матки у ділянці внутрішнього вічка після поперед­нього розтину слизової оболонки піхви та зміщення сечового міхура вгору.

Метод Макдональда: звуження внутрішнього вічка кисет-ним швом, накладеним на рівні піхвових склепінь без розтину слизової оболонки (рис. 88).

Метод Сценді: повне зашивання зовнішнього вічка шийки матки. Попередньо стинають тонку (0,5 см) смугу слизової оболонки цервікального каналу навколо зовнішнього вічка і накладають вузлові кетгутові або шовкові шви. Після загоєння утворюється рубець, який перед пологами розтинають скаль­пелем.

Інструментарій, необхідний для операції: дзеркала Сімса і підйомники (3), кульові щипці (2), голкотримач, голки, нитки (шовк, хромований кетгут, лавсан).

Догляд за хворою після операції: ліжковий режим 5-7 днів. Після операції показане внутрішньовенне введення партусис-тену 0,5 мг на 500 мл ізотонічного розчину хлориду натрію з метою зниження збудливості матки. За ЗО хв. до припинення внутрішньовенного введення переходять на пероральний прий­ом препарату до досягнення нормотонусу матки.

Впродовж 5-7 днів проводять зрошення піхви розчином пе­рекису водню або фурациліну. Без крайньої необхідності вагінального дослідження чи огляду шийки матки в дзеркалах

2-3 тижні слід уникати. Вагітну попереджують, що від статево­го життя їй варто утриматись до пологів. За 2 тижні перед очіку­ваними пологами жінка повинна бути госпіталізована з метою зняття шва.

 

ОПЕРАЦІЇ ШТУЧНОГО ПЕРЕРИВАННЯ ВАГІТНОСТІ

Переривання вагітності у ранні терміни.

Штучним абортом називається переривання вагітності в акушерському стаціонарі. Переривання вагітності в ранні терміни здійснюється за бажанням жінки до 12 тижнів при відсутності протипоказань. Протипоказаннями є гострі та підгострі запальні захворювання жіночої статевої сфери, гострі інфекційні захворювання чи запальні процеси будь-якої ло­калізації. Операція може бути виконана тільки після ліквідації патологічних явищ, оскільки наявність вогнищ інфекції в ор­ганізмі створює високий ризик ускладнень після оперативного втручання. Для санації піхви використовують тержинан.

  Від 13 до 28 тижнів вагітність переривають тільки за ме­дичними показаннями при наявності у вагітної важких захво­рювань, коли прогресування вагітності та пологи можуть ста­новити загрозу життю жінки, а також за соціальними показан­нями - вік до 16 років, наявність 5 і більше дітей, смерть чо­ловіка під час вагітності, розлучення, ув'язнення, позбавлення материнських прав.

Обстеження: мазок на ступінь чистоти вагінального вмісту та на гонорею, аналіз крові на RW та СПІД, гінекологічний огляд.

  Операція проводиться лише лікарем акушером-гінекологом. За проведення втручань, спрямованих на переривання вагітності, іншими особами, зокрема середніми медичними працівниками, чинним законодавством передбачена кримінальна відповідальність.

  Інструментарій, необхідний для операції: дзеркала Сімса і підйомник, кульові щипці або щипці Мюзо, розширювачі Гегара, матковий зонд, довгі пінцети (2), абортцанг, кюретки № 2,4,6, вакуум-апарат, наконечники для вакуум-апарата (див. рис. 89, 90).

Знеболення: внутрішньовенний наркоз або місцева анес­тезія.

Техніка операції. Зовнішні статеві органи обробляють йо-донатом. Вводять дзеркала Сімса. Піхву та шийку матки об­робляють 5% розчином йоду. Оголюють шийку матки в дзер­калах та захоплюють її кульовими щипцями за передню губу. Видаляють підйомник. Лікар утримує шийку матки кульови­ми щипцями, нижнє дзеркало передають медичній сестрі, що асистує під час операції. Проводять зондування порожнини матки з метою встановлення прохідності та напряму цервікаль-ного каналу, довжини та форми порожнини матки. Далі про­водять розширення цервікального каналу розширювачами Ге-гара від № 4-6 до 12-13 (номер розширювача дорівнює його діаметру в міліметрах). Після розширення здійснюють руйну­вання і видалення плідного яйця кюреткою №6, абортцангом або шляхом вакуум-аспірації. Видаливши плідне яйце, прово­дять контрольне вишкрібання стінок порожнини матки і труб­них кутів кюретками №4 і 2. Переконавшись у тому, що плідне яйце і децидуальна оболонка видалені повністю, матка скоро­тилася добре, кровотечі немає, кульові щипці з шийки матки знімають, шийку обробляють 5% йодом, дзеркало виводять з піхви (рис.91).

Догляд за хворою після операції. Жінку перевозять на ка-талці в палату. На низ живота кладуть міхур з льодом. Вводять скорочуючі засоби - 1 мл окситоцину або метилергометрину внутрішньом'язово. Протягом першої доби медична сестра періодично контролює стан хворої: самопочуття, скарги, пульс, артеріальний тиск, температуру тіла, кількість та характер виділень із статевих шляхів. При відсутності ускладнень жінку виписують додому на другу добу після аборту.

Ускладнення. Штучний аборт, навіть проведений досвідченим лікарем з дотриманням усіх правил асептики та антисептики, завжди є небезпечною операцією з огляду на

можливі ускладнення, що виникають як під час втручання, так і пізніше, і мають серйозні наслідки для здоров'я та репродуктивної функції жінки.

Перфорація стінки матки може статися на будь-якому етапі операції матковим зондом, розширювачами, кюреткою. Особливу небезпеку при цьому становить можливість пошкодження внутрішніх органів. Важливо вчасно діагностувати перфорацію, припинити операцію аборту і провести лапаротомію з метою зашивання перфораційного отвору (за умови свіжого та невеликого пошкодження) або надпіхвової ампутації чи екстирпації матки при значних інфікованих травмах.

Неповне видалення плідного яйця та плацентарний поліп

(виникає при затримці залишків ворсистої оболонки) супроводжуються значними кров'янистими виділеннями. Діагностують ці ускладнення при бімануальному та ультразвуковому дослідженні. Лікування полягає у видаленні вмісту матки шляхом вишкрібання її стінок. Тривале перебування частин плідного яйця у матці може призвести до приєднання інфекційних ускладнень.

Основні післяабортні ускладнення запального характеру -ендометрит, параметрит, пельвіоперитоніт, сепсис.

Віддаленими наслідками штучних абортів є розлади менструальної функції, ендометріоз, хронічні запальні захворювання жіночих статевих органів, безпліддя. У жінок з резус-негативною кров'ю можлива сенсибілізація вагітної антитілами плоду, тому після аборту такій пацієнтці слід ввести анти-резусний гамма-глобулін.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 101; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!