Вимірювання висоти стояння дна матки та обводу живота вагітної



  Для дослідження застосовують сантиметрову стрічку. Вагітна займає положення, лежачи на спині, з оголеним живо­том, випростаними і зведеними разом ногами. Сечовий міхур і пряма кишка повинні бути спорожнені.

  Щоб визначити висоту стояння дна матки, правою рукою фіксують початок сантиметрової стрічки до середини верхнього краю лобка. Стрічку розміщують по середній лінії живота. Лівою рукою визначають висоту стояння дна матки і відміча­ють шукану величину (рис. 26а).

Для вимірювання обводу живота початок сантиметрової стрічки беруть у ліву руку, протягують стрічку під спиною вагітної на рівні задньо-верхніх остей клубових кісток, пере­хоплюють її правою рукою і вимірюють обвід живота вагітної на рівні пупка (рис. 266).

ВИЗНАЧЕННЯ ТЕРМІНУ ВАГІТНОСТІ І ДАТИ ПОЛОГІВ

  При встановленні терміну вагітності слід враховувати такі показники:

1. Величина матки. До 12 тижнів розміри її визначаються шляхом бімануального дослідження, а починаючи з 16-18 тижнів висоту дна матки над симфізом вимірюють сантимет­ровою стрічкою.

Висота дна матки над лобком при одноплідній вагітності орієнтовно складає:

— у 12 тижнів вагітності - на рівні симфізу;

— у 16 тижнів вагітності - на 6-7 см вище від симфізу (між симфізом і пупком);

— у 20 тижнів вагітності - на 12-13 см вище від симфізу (на 1,5-2 поперечних пальці нижче пупка);

— у 24 тижні вагітності - на 20-24 см над симфізом (на рівні пупка);

— у 28 тижнів вагітності - на 25-28 см вище від симфізу (на 2-3 пальці вище пупка);

— у 32 тижні вагітності - на 28-30 см вище симфізу, посере­дині між пупком і мечоподібним відростком; обвід живота при цьому 80-85 см; пупок вагітної згладжений, прямий розмір голівки - 9-10 см; довжина плоду - 40см;

— у 36 тижнів вагітності - дно матки на 32-34 см вище від симфізу, на 2 см нижче мечоподібного відростку;

— у 40 тижнів вагітності - дно матки опускається і розміщується на 28-32 см вище симфізу. Обвід живота - 95-98 см, пупок вагітної випнутий. Прямий розмір голівки - 12 см, довжина плоду - 50 см.

2. Дата 1-го дня останньої менструації:

а) за даними ВООЗ датою пологів вважається дата, яку от­римуємо, відрахувавши 3 календарних місяці назад від 1-го дня останньої менструації;

б) за способом Негеле: від 1-го дня останньої менструації відрахувати 3 календарних місяці і додати 7 днів.

З Дата одноразового статевого акту. Якщо до числа, коли відбувся статевий акт, додати 273 дні, то отримане число вва­жатиметься датою очікуваних пологів.

4. Дата овуляції Для визначення терміну пологів потрібно від першого дня очікуваної менструації, яка не настала, відня­ти 14 днів і до отриманого числа додати 273 дні.

5. Дата першого відчуття рухів плода. Щоб отримати дату пологів у першовагітних, до дня першого відчуття рухів плоду додати 20 тижнів, а у повторновагітних 22 тижні.

6. Дані ультразвукового дослідження.

 

СУЧАСНІ МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ СТАНУ ПЛОДУ

Ультразвукове дослідження (УЗД)

Ультразвуком називаються пружні коливання і хвилі з час­тотою вище 20 кГц Основною складовою частиною ультразвукового апарату є генератор електричних коливань. Перет­ворення таких коливань в ультразвукові відбувається завдяки зворотньому п'єзоелектричному ефекту. Ультразвукові хвилі мають здатність відбиватися від межі середовищ з різними акус­тичними властивостями. Ультразвукові датчики не тільки пе­ретворюють електромагнітну енергію в коливання пружного середовища, але й приймають відбиті від поверхні органу ехо-сигнали, які потім відображаються на екрані пристрою, про­порційно відстані від датчика до відповідної структури, від якої цей сигнал відбився.

Вважається, що ультразвукове дослідження під час вагітності не має негативного впливу на плід. При неускладне-ному перебігу вагітності УЗД проводиться два рази: на 20-24 тижні та 28-32 тижні. Ультразвукове обстеження дає мож­ливість пренатальне діагностувати вади розвитку плоду, пато­логію з боку центральної нервової системи (гідроцефалія, мікро­цефалія, аненцефалія, енцефалоцеле, spina bifida), серцево-ле­геневої системи (вроджені вади серця, кісти грудної клітки, плевральний випіт), шлунково-кишкового тракту (асцит, діаф-рагмальна грижа, атрезія дванадцятипалої кишки і ін.), нирок (полікістоз, гідронефроз-гідроуретер, агенезія нирок), провес­ти фотометрію (вимірюють біпаріетальний розмір голівки, дов­жину стегна, окружність живота, грудної клітки), реєструвати частоту серцевих скорочень та дихальних рухів, діагностувати багатопліддя, патологічний розвиток вагітності, визначити товщину, локалізацію, ступінь зрілості плаценти, встановити її передлежання або відшарування; кількість навколоплідних вод; під контролем ультразвуку проводяться такі інвазивні маніпуляції, як амніоцентез, біопсія ворсин хоріону, кордоцен-тез, внутрішньоутробна трансфузія, дренування кістозних ут­ворів.

 

Біофізичний профіль плоду

Це комплексна оцінка даних нестресового тесту та УЗД в реальному часі, що дає можливість оцінити стан плоду. Біофізичний профіль плоду включає п'ять параметрів, пози­тивний результат кожного з яких оцінюється за 2-бальною сис­темою:

— дихальні рухи (нормою вважається наявність не менше одного епізоду дихальних рухів тривалістю 30 сек. протягом 30 хв.);

— рухи плоду ( не менше трьох одночасних рухів кінцівок і тулубу впродовж 30 хв.);

— тонус плоду (за 30 хв. не менше одного епізоду рухів пло­ду кінцівками із згинального положення в розгинальне і швид­ке повернення в попередній стан);

— нестресовий тест - збільшення частоти серцевого ритму тривалістю 15 сек. і більше за 10-20 хв. спостереження у відповідь на рухи плоду;

— кількість амніотичної рідини - у двох взаємно перпенди­кулярних проекціях повинен визначитися стовпчик навколоп-лодових вод не менше 2 см.

Діагностичне значення біофізичний профіль плоду має при таких станах, як гостра чи хронічна гіпоксія, передчасне відход-ження навколоплодових вод, розвиток хоріонамніоніту та ін.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 886; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!