Форма власності та організаційна форма господарювання



Волинське обласне управління водних ресурсів є бюджетною неприбутковою організацією і належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, який реалізовує державну політику у сфері розвитку водного господарства і гідротехнічної меліорації земель, управління, виконання та відтворення поверхневих водних ресурсів – Державного агентства водних ресурсівУкраїни.

У своїй діяльності Волинське вод ресурсів керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами центральних органів виконавчої влади, наказами, дорученнями та іншими документами Держводагенства, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, а також положенням про Волинське обласне управління водних ресурсів.

Волинське облводресурсів у межах своїх повноважень забезпечує на території Волинської області вирішення питань щодо експлуатації державних меліоративних систем, використання, збереження та відтворення водних ресурсів, гідротехнічної меліорації земель, вирішує в уставленому порядку разом з органами виконавчої влади та іншими організаціями питання забезпечення населення та галузей економіки водними ресурсами, здійснює від імені Держводагенства виробничі функції з управління інженерною інфраструктурою меліоративних систем та її окремими об’єктами, що перебувають у державній власності.

Структура облводресурсів та схема управління

                                                                                                      

 1.4.Основні завдання Волинського облводресурсів

  1. Р

1.Реалізація в області державної політики щодо розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів,здійснення у водогосподарському комплексі області єдиної технічної політики, впровадження досягнень науки і техніки, передового досвіду роботи.

2. Забезпечення потреб населення і галузей економіки області у водних ресурсах.

3. Проведення заходів, пов’язаних з попередженням шкідливої дії вод і ліквідацією її наслідків, включаючи протипаводковий захист сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь області.

4. Організація робіт з експлуатації, капітального та початкового ремонту меліоративної мережі, водосховищ та інших водогосподарських об’єктів, що знаходяться на балансі Волинського облвлдресурсів.

5. Раціональне використання бюджетних коштів на виконання природоохоронних заходів, утримання та експлуатацію водогосподарських об’єктів та капітальних вкладень, що спрямовуються на меліорацію земель, реконструкцію і технічне удосконалення діючих систем, розвиток виробничих баз та інші об’єкти.

 

 

УПРАВЛІННЯ ВОДНИМИ РЕСУРСАМИ ОБЛАСТІ

Режими роботи основних водосховищ і водогосподарських систем

Управління водними ресурсами на території басейну р. Прип’ять здійснює Волинське обласне управління водних ресурсів.

З метою своєчасного вжиття заходів щодо захисту населених пунктів, сільськогосподарських угідь та господарських об’єктів від шкідливої дії льодоходу, повеневих і паводкових вод, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на водогосподарських об’єктах, в облводресурсів була створена комісія по пропуску льодоходу, повені та дощових паводків, укомплектовані аварійні бригади робітників з забезпеченням їх необхідними плавзасобами, механізмами та автотранспортом, проведено інструктаж та навчання складу аварійних бригад.

В підвідомчих організаціях було створено 34 аварійні бригади, в склад яких увійшло 352 робітники та інженерно-технічних працівники, за якими закріплено 76 одиниць техніки.

Раціональне використання водних ресурсів є хоч і складною, але досить актуальною проблемою сучасного водного господарства області. Малі річки характеризуються нерівномірністю стоку, як у межах року, так і за багаторічний період. У таких умовах, створені на річках ставки і водосховища забезпечують акумуляцію стоку у багатоводний період року з наступною віддачею з них у маловодні періоди.

Враховуючи ті обставини, що на значній території області (понад 400 тис.га) функціонують меліоративні системи, а 124 із 137 річок є магістральними каналами, у тому числі в басейні р. Прип’ять – 101 із 111, а в басейні р. Західний Буг – 23 із 26, у 2014 році проводились заходи по регулюванню стоку в екстренних ситуаціях, в тому числі і в засушливі періоди. В такі періоди режими роботи більшості водосховищ, каскадів ставків і мережі каналів були спрямовані на забезпечення водою виробничих потреб та пропуску санітарних витрат в річках. Ряд водосховищ, а саме: в басейні р. Прип’ять - Бихівське, Гривенське, Старомосирське та ін., з загальним проектним об’ємом 9,42 млн.м3, а в басейні р. Зах. Буг – Турське і Кортеліське об’ємом 25,7 млн.м3 заповнювались водою в період весняних і літніх паводків з допомогою насосних станцій, тобто є наливними. Майже всі вони розташовані в північній частині області, де знаходиться більшість меліоративних систем з механічною відкачкою води і двостороннім регулюванням водноповітряного режиму осушених земель.

Ковельське водосховище знаходиться у комунальній власності (Ковельська міська рада) і використовується для рекреації. Воно є русловим, постійно заповнене водою, частина його об’єму використовується в засушливі періоди для поповнення водності р.Турія.

 Ряд ставків, основне призначення яких риборозведення, в 2014 році були використані також для забезпечення санітарних витрат на малих річках та струмках в засушливі періоди. З такою ж метою підвідомчими організаціями проводилось на водотоках шлюзування для підтримки задовільної санітарно-епідеміологічної обстановки.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 44; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!