Показники фінансової ефективності проекту



Показники Позначення Одиниці виміру Значення
Чиста теперішня вартість NPV тис.грн. 274,69
Індекс прибутковості PI - 1,53
Внутрішня ставка рентабельності IRR % 29
Період окупності проекту DPP роки 5,04

Проект створення транспортного підприємства можна вважати ефективним, оскільки NPV>0 і дорівнює 274,69 тис.грн., індекс прибутковості РІ>1 і дорівнює 1,53, внутрішня ставка рентабельності більша за альтернативну вартість капіталу (12%) і дорівнює 29%, період окупності менший за життєвий цикл проекту і складає 5,04 років.


Наочна графічна інтерпретація показників проекту представлена на рис.1.

 

 


Рис. 1. Фінансовий профіль проекту.

 

 

Аналіз ризиків проекту.

В цьому підрозділі необхідно визначити і дати характеристику основним видам ризиків, які притаманні проекту, що аналізується. За допомогою метода аналізу чутливості оцінити фактори ризику, що пов’язані з реалізацією проекту. Для проведення аналізу ризику можна вибрати три фактори з кількості факторів, що пропонуються: витрати, тарифи, обсяг реалізації послуг, термін життєвого циклу проекту, ставка за кредит, дохідність альтернативного варіанту вкладень, обсяг інвестицій.

В додатках до курсового проекту навести таблиці з розрахунками нового значення чистої теперішньої вартості при зміні показників.

Для оцінки чутливості проекту до зміни вибраних показників доцільно скласти табл. 3.15.

Таблиця 3.15

До аналізу чутливості за проектом

Назва показників

Базове значення показників (х)

Базове значення NPV, тис.грн.

Зміна показника

Нове значення NPV, тис.грн.

Відсоток зміни NPV, % (ΔNPV)

Еластичність NPV

Рейтинг

Δх (%) нове значення
Обсяг реалізації, тис.км 10;10 274,69 -15 8,5; 8,5 203,5 -26 1,73 2
Матер. затрати, грн./км 1,65 274,69 +10 1,82 254,2 -7 0,7 3
Життєвий цикл проекту, роки 8 274,69 -25 6 153,07 -44 1,76 1

При реалізації проекту створення транспортного підприємства існує ризик недоотримання вигод, збільшення витрат. Це може бути обумовлено наступними причинами:

- підвищенням цін на паливно-матеріальні ресурси, а отже збільшенням поточних витрат за проектом;

- зниженням платоспроможного попиту і відповідно зменшенням загального обсягу перевезень та скороченням проектного циклу.

В якості факторів для проведення аналізу чутливості проекту за критерієм чистої теперішньої вартості обрано матеріальні затрати на 1 км пробігу, обсяг реалізації транспортних послуг та тривалість життєвого циклу проекту. За базисне значення критерію прийнято його розрахункове значення, яке дорівнює 274,69 тис.грн.

Розрахунок відсотка зміни NPV здійснюється за формулою:

,                       ( 3 .7)

де NPVн – нове значення чистої теперішньої вартості проекту при зміні показника.

Еластичність NPV визначається за формулою:

Е=                                      ( 3 .8)

Розрахунки до аналізу ризику наведені в табл.3.15.

Зробити аналіз отриманих результатів.

Для аналізу отриманих результатів можна побудувати матрицю чутливості та передбачуваності змінних проекту (табл.3.16), яка дозволяє виділити найбільш та найменш ризикові для проекту показники. Кожна змінна отримує своє місце в полі матриці. Поділ змінних проекту відбувається за ступенем їх чутливості на три категорії: високу (перше місце в рейтингу), середню та низьку. Другий експертний розподіл змінних на три категорії здійснюється за ступенем їх прогнозованості: низьку(наприклад, ціна та обсяг реалізації продукції), середню (ставка відсотка, обсяг інвестицій) та високу (поточні витрати). Включення змінної в одне з трьох полів означає конкретну рекомендацію для прийняття рішення про подальшу роботу з нею по аналізу ризику.

Таблиця 3.16

Матриця чутливості та передбачуваності змінних проекту

Передбачуваність показників

Чутливість показників

висока середня низька
Низька І І ІІ
Середня І ІІ ІІІ
Висока ІІ ІІІ ІІІ

- поле І – подальший аналіз показників, так як до їх зміни найбільш чутлива чиста теперішня вартість проекту і вони найменш передбачувані;

- поле ІІ – постійно слідкувати за змінами показників;

- поле ІІІ – змінні не належать подальшому розгляду, оскільки є найменш ризиковими.

Можна стверджувати, що ризик, яким обтяжений проект, є тим більший, чим більшою є чутливість цього проекту до зміни кожного з факторів (тобто еластичність), та чим більшим є інтервал можливих коливань цих факторів у майбутньому. Визначивши фактори, які найбільш суттєво впливають на ефективність проекту, потрібно звернути на них найбільшу увагу при реалізації інвестицій.

Проведення аналізу чутливості дозволяють скоригувати бізнес-план проекту і вибрати найбільш безпечну стратегію його реалізації, яка дозволить уникнути значних втрат через зміну факторів зовнішнього середовища.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 196; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!