Чим уславили свої імена Пісістрат та Клісфен?



Хоч якими помітними були зміни, започатковані реформами Солона, вони не похитнули могутності знаті. Незабаром Пісістрат проголосив себе захисником демократії та прав бідних громадян і встановив в Афінах тиранію. Пісістрат роздавав землі біднякам, але запровадив для всіх податок, який становив десяту частину врожаю, чим збагатив державну скарбницю. Щоб праця селян Аттики давала більше прибутків, їм було наказано замість пшениці розводити виноградники й маслини. Було вжито заходів для розвитку торгівлі з багатими причорноморськими колоніями.

Розширювали й вирівнювали вузькі криві вулиці міста. Було споруджено водогін, який забезпечив Афіни водою, а стічні труби допомогли позбутися нечистот. Запрошені з різних міст архітектори, скульптори й живописці споруджували й прикрашали храми. Було збудовано храм Афіни на Акрополі. За велінням Пісістрата було записано поеми Гомера«Іліада» та «Одіссея».

У 510р. до н. е. тиранію в Афінах було повалено. Відбулися народні збори, які надали право провести нову реформу Клісфену. Цю реформу було проведено в 507 р. до н. е. Країну поділили на 10 областей, кожна - з трьох частин (рівнинної, узбережної та гірської).

Замість Ради чотирьохсот було впроваджено Раду п’ятисот, яка складалася з представників кожної області. Було створено нові урядові органи - колегії: одна з них відала податками, а друга - збройними силами (колегія стратегів). До них на один рік обирали по 10 громадян.

Стратеги - воєначальники в грецьких полісах, що мали широкі військові та цивільні повноваження.

Для боротьби з тиранією та задля збереження демократії Клісфен запровадив остракізм - голосування на народних зборах черепками з видряпаним іменем людини, яку громадяни вважали небезпечною для держави.

За правління Клісфена було завершено побудову Афінської держави на демократичних засадах.

- Чому Пісістрата називають тираном? Чи був Пісістрат жорстоким тираном? Що він зробив для Афін? Чому з ім’ям Клісфена пов’язують завершення формування Афінської держави?

 

Як виникла Спарта? Хто і як здійснював у ній державне управління?

У 9 ст. до н. е. на півострові Пелопоннес в області Лаконіка дорійці заснували кілька поселень. Згодом вони остаточно підкорили місцеві ахейські племена. У 7 ст. до н. е. дорійці приєднали до своїх володінь сусідню область Мессенію. Під час двох Мессенських війн і склалося державне утворення, що дістало назву Лакедемон (Спарта).

Підкорене населення за чисельністю в 5-6 разів було більшим за спартанську громаду, тому основним завданням дорійців-спартіатів було збереження панування.

Давньогрецькі історики та письменники віддають славу творця спартанських законів легендарному мудрецю Лікургові. За законами Лікурга спартанський поліс очолювала рада старійшин із 28 осіб віком понад 60 років. До складу ради належали також двоє царів віком понад 30 років, які командували армією.

Царська влада в Спарті була спадковою, а старійшин вибирали на народних зборах із числа знаті. Рішення старійшин затверджували на народних зборах. Народ міг лише схвалювати або відхиляти пропозиції старійшин і царів. У випадку, якщо народ прийме неправильне рішення, рада старійшин і царі могли відхилити його та розпустити народні збори. Таку організацію влади називають олігархією, що означає «влада небагатьох».

Рада старійшин (герусія) у Спарті.

- Чому управління Спартанською державою називають олігархічним?

Демократія - устрій, за якого влада в державі належить народу (від грецьких слів«demos» - «народ» і «kratos» - «сила», «панування», «влада»).

Оцініть себе

1. Визначте місце розташування Афінського та Спартанського полісів.

2. Витлумачте поняття:, демократія, остракізм, боргове рабство, ареопаг, архонти, спартіати, олігархія.

3. У чому суть реформ Солона та Клісфена? Які вони мали результати?

4. Які особливості суспільного життя Спарти?

ВЕЛИКА ГРЕЦЬКА КОЛОНІЗАЦІЯ

Обладнання: підручник, атлас, контурна карта, робочий зошит

Мета: знати що таке грецька колонізація, вміти визначати яких напрямків вона досягла та характеризувати коли й де виникли найважливіші грецькі міста-колонії в Північному Причорномор’ї та Криму

Розповідь учителя

Роздивіться пам’ятки з грецьких колоній Криму. Доведіть, що мешканці цих колоній не втрачали зв’язків з материковою Грецією.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 1799; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!