Скориставшись картою, розкажіть про похід Ксеркса 480-479 pp . до н. е. та про місця основних битв.



 

 

 

Як розгорталися події греко-перських воєн під час походу Ксеркса?

У 480 р. до н. е. Ксеркс, син померлого Дарія І, повів на Грецію величезну армію. На персів уже чекали. Талановитий державний діяч архонт Фемістокл зробив багато, щоб об’єднати грецькі міста. Було збудовано 200 нових військових кораблів-трієр. До союзу для боротьби з персами долучився 31 поліс. Аби заручитися підтримкою Спарти, Фемістокл навіть поступився командуванням і в армії, і на флоті. Греки вирішили затримати персів у вузькій Фермопільській ущелині. Туди попрямували 7 тисяч воїнів на чолі зі спартанським царем Леонідом.

7 тисяч проти 150 тисяч! Перси не могли здолати греків 4 дні. Проте зрадник з місцевих мешканців показав персам гірську стежку, що вела в обхід ущелини. Дізнавшись про це, Леонід наказав грекам відходити для з’єднання з основними силами. Сам цар і 300 спартанців залишилися їхні традиції забороняли відступати. Усі вони загинули.

Одночасно з битвою біля Фермопіл вів бойові дії проти персів грецький флот.

Більшість жителів Афін було вивезено на острів Саламін. Шлях на Афіни було відкрито. Проте перси здобули лише безлюдне місто, спаливши більшу його частину.

Грецький флот стояв у протоці біля острова Саламін. Саме тут 28 вересня 480 р. до н. е. відбулася морська битва з персами. Бій розгорівся в протоці, яка відділяє острів від материка. Невдале розташування перського флоту призвело до того, що їхні кораблі не могли маневрувати. 300 грецьких трієр уміло таранили кораблі персів гострими носами, обкутими міддю, й порівняно легко перемогли.

 Навесні наступного року перси знову спустошили Аттику та розорили Афіни. Греки ухвалили провести вирішальну битву. Біля беотійського міста Платеї персів було розгромлено. Майже одночасно із цією битвою грецький флот здобув перемогу біля мису Мікале. Тож війна завершилася на користь об’єднаних грецьких полісів.

Поміркуйте, чому Саламінську битву вважають визначальною в перебігу греко-перських воєн.

Розв’яжіть хронологічну задачу.

Скільки минуло років від битви під Марафоном до Саламінської битви?

 

Якими були наслідки греко-перських війн?

У 449 р. до н. е. між персами і греками нарешті було укладено мир. Персія зобов’язувалася не посилати своїх кораблів у протоки та в Егейське море. Вона мусила тримати свої війська не ближче триденного переходу від берегів Малої Азії.

Перемога мала велике значення для подальшого розвитку Греції. Під час війни з персами греки вперше об’єдналися для того, щоб захистити від нападників усю Грецію, а не лише своє рідне місто. Водночас посилилося суперництво двох найсильніших держав - Афін і Спарти.

 

Оцініть себе

1. Як розпочалася греко-перська війна? Як греки одержали першу перемогу над персами?

2. Чим закінчилися ці війни?

 

 

ПОБУТ І ВИХОВАННЯ СПАРТАНЦІВ

ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 7

Мета: ознайомлення учнів з особливостями буденного життя спартанців, вміти характеризувати їхнє виховання та формувати вміння висловлювати власну думку

Обладнання: підручник, атлас, контурна карта, робочий зошит

 

Яким було буденне життя спартіатів?

Спартіати повсякчас були готові воювати. Саме це визначало їхню буденність. Вони не займалися ні господарством, ні торгівлею. Основним їхнім заняттям була війна, а сама Спарта нагадувала військовий табір. Спортивні змагання підтримували постійний дух суперництва. Спартіатам заборонялося без потреби виїздити за межі поліса, багато говорити й розголошувати зміст навіть побутових розмов.

Для того щоб стати повноправним громадянином (спартіатом), треба було: по-перше, від народження отримати право на володіння земельним наділом; по-друге, отримати відповідне виховання, яким опікувалася держава, і, по-третє, отримати доступ до однієї з громадських їдалень, де харчувалися всі дорослі (віком понад 30 років) чоловіки.

Спартанські дівчата, майбутні матері, мусили бути дужими, здоровими й витривалими. Вони займалися бігом, боротьбою, кидали списа.

 

Працюймо самостійно.

Завдання 1. Дайте відповіді на запитання:

1. Для чого в Спарті було запроваджено спільне харчування спартіатів?

2. Як нововведення Лікурга вплинули на побут спартанців?

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 793; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!