Які результати останнього походу Александра?



У 327 p . до н. е. Александр вирішив дійти до «краю землі» - Індії. Наступного року на березі річки Гідасп (східна притока Інду) він переміг військо місцевого царя Пора, яке використовувало бойових слонів. Ця битва була останньою великою битвою македонського царя в Східному поході. Втрати македонської армії були відчутними, складний перехід у тропічних джунглях і запекла боротьба індійців за свою землю вкрай виснажили стомлену армію, яка відмовилася йти далі. На цьому Східний похід Александрабуло завершено. У 323 р. до н. е., розробляючи плани наступного походу, Александр захворів і невдовзі помер.

 

Як постали елліністичні держави, у чому суть еллінізму?

Унаслідок Східного походу Александра Македонського було створено нову світову державу. До її складу належали такі землі: Македонія, яка зберігала свій традиційний лад; поліси європейської Греції, які прагнули бути незалежними; Єгипет та Близький Схід, де наслідки об’єднання двох цивілізацій були найвідчутнішими, та Середній Схід (Іран, Середня Азія, північно-західна частина Індії), де існували лише острівці грецької культури в новозаснованих містах.

Щоб керувати величезною державою, що постала на завойованих територіях, Александр мусив залучати до цього знать підкорених держав. Водночас він рішуче знімав з посад і позбавляв життя всіх, хто викликав у нього підозру: і сатрапів, і колишніх соратників-командувачів. Майже в усіх частинах держави влада належала колишнім командирам його армії - діадохам. Кожен з них мріяв про власну державу.

Щойно помер володар, між колишніми соратниками Александра спалахнула запекла боротьба за владу та землі. Врешті вона призвела до розпаду світової імперії та створення держав, у яких влада була зосереджена в руках греків та македонців. Ці держави називають елліністичними, а період їх існування - еллінізмом. Згаданий період тривав від завоювань Александра Македонського до 30 р. до н. е. - доки Рим не підкорив останню елліністичну державу - Єгипет.

Елліністичні держави яскрава сторінка історії. Вони поєднали в собі елементи грецької державності (поліси, демократію тощо) та ідею Александрійський маяк на острові Фарос було збудовано в 299-279 pp. до н. е. Він вважався сьомим дивом світу. Світло від нього було видно на відстані 60 км. До семи чудес світу належав також Мавзолей - храм-гробниця - царя Мавсола в Галікарнасі (нині Бодрум, Туреччина), споруджений у середині 4 ст. до н. е. божественної, необмеженої влади царя, притаманну традиціям Сходу. Далеко за межі Греції поширилися грецька мова та здобутки грецької культури. Розпочалося будівництво багатьох міст, які заселяли як греки й македонці, так і місцеве населення.

 

Діадох - у перекладі з грецької - наступник.

1. Александрійський маяк на о. Фарос. Сучасна реконструкція.

2. Модель Мавзолея в Галікарнасі.

 

Оцініть себе

1. Визначте кордони створеної Александром імперії. Які країни та народи ввійшли до її складу?

2. Як розпочався Східний похід Александра Македонського? Якими були результати походу на Близький Схід та Єгипет?

3. Унаслідок яких подій була зруйнована Перська держава? Чим закінчився індійський похід Александра?

4. Якою була доля імперії Александра? Що таке еллінізм?

 

 

ПІДКОРЕННЯ ГРЕЦІЇ МАКЕДОНІЄЮ

Обладнання: підручник, атлас, контурна карта, робочий зошит

План:

Які зміни в житті Греції спричинили занепад грецьких полісів у першій половині 4 ст. до н. е.?

2. Які заходи македонського царя Філіппа II сприяли піднесенню його країни?

3. Унаслідок яких подій Македонія підкорила Грецію

• Роздивіться ілюстрацію. Поміркуйте, які переваги надавала фаланга македонській піхоті. • У якому випадку фаланга ставала неприступною з усіх боків, перетворюючись, за словами сучасника, на «наїжаченого залізного звіра»?

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 296; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!