Як розвивалася наука за доби еллінізму?



Александрія зажила слави найбільшого наукового центру елліністичного світу. Тут було створено наукову установу, яка дістала назву мусейон (музей), що в перекладі означає «житло муз». Багато наукових відкриттів цієї доби належить александрійським ученим. При александрійському мусейоиі постала й перша в історії людства бібліотека, якою могли користуватися і городяни, і мандрівники. Усередині бібліотеки стояли столи для читання й письма, а біля них - крісла й ложа (греки любили читати лежачи за столом на м’яких ложах).

Писали в той час або на папірусі, або на спеціально обробленій шкірі - пергаменті (від назви міста Пергам, де вперше стали виготовляти цей матеріал для письма). Дослідники твердять, що александрійська бібліотека налічувала понад 500 тис. рукописних книг.

Добу еллінізму вважають добою розквіту науки. Відомими вченими були Евклід з Александры, автор математичної енциклопедії, та Архімед із Сиракуз - засновник кількох розділів фізики.

За доби еллінізму з’являються нові філософські школи. Засновником однієї з них був філософ Зенон з острова Кіпр. Він проповідував життєву активність, закликав дбати про суспільне благо. Свою школу мав також Діоген, яким захоплювався АлександрМакедонський. Філософи тієї доби зосереджували увагу на окремій людині та її проблемах. Так, філософ Епікур своє завдання вбачав у звільненні людини від страху перед смертю й долею. Він заперечував втручання богів у життя природи та людини.

У чому своєрідність архітектури та скульптури доби еллінізму?

Архітектура та скульптура розквітли в усьому елліністичному світі. Небачених масштабів досягло містобудування. В архітектурі найбільше уваги приділяли будівництву театрів, гімнасій, палаців правителів.

 

Пергамський вівтар. Модель-реконструкція з фрагментами вцілілих деталей з Пергамського музею в Берліні.

Колос Родоський. Маяк на Родосі зведено в 285 р. до н. е. Сучасна реконструкція.

 

Оцініть себе

1. Назвіть найбільші елліністичні держави. Яким було їх місце розташування відносно Македонії? Як і коли вони постали? Які особливості розвитку мали?

2. Витлумачте поняття: пергамент, мусейон.

3. Що дізналися про Александрію Єгипетську?

4. Чим вирізнялися твори архітектури та скульптури доби еллінізму? Які досягнення мала наука доби еллінізму?

Наскільки доречно характеризувати створення імперії Александра Македонського висловом зустріч цивілізацій? Чи зміг Александр Македонський, об’єднавши в одній імперії багато народів, створити одну цивілізацію?

 

ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА ПРО АЛЕКСАНДРА МАКЕДОНСЬКОГО ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 9

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

 

 

Що дізнаємося з історичних джерел про зовнішність та характер АлександраМакедонського?

«Ще хлопчиком Александр виявив велику стриманість: хоч і мав він запальну й непогамовну вдачу, але був байдужий до тілесних утіх і віддавався їм дуже помірковано. Не ганявся він за будь-якою славою й не шукав її абиде, на відміну від Філіппа, який хизувався своїм хистом красномовства і на монетах увічнював перемоги своїх колісниць на перегонах в Олімпії. Тим-то Александр, коли друзі запитали його, чи не хоче він узяти участь у змаганнях з бігу на Олімпійських іграх (а. бігав він швидко), відповів: “Так, якщо тільки моїми суперниками будуть царі”.

...Щоразу, коли приходило повідомлення про те, що Філіпп завоював якесь відоме місто або здобув велику перемогу, Александр слухав це без радості, нарікаючи: “Хлопці, мій батько встигне все захопити, так що не залишить мені з вами ніякої змоги здійснити великий і блискучий подвиг”. Він мріяв не про втіхи й багатство, а про доблесть і славу, вважаючи: що більше одержить від батька в спадщину, то менше залишиться зробити йому самому.

 

Александр Македонський.

Портрет роботи Лісіппа. «Зовнішній вигляд Александранайдостовірніше передають статуї, виконані Лісіппом. Був це єдиний скульптор, якого цар уважав гідним творити його зображення. Цей художник зумів точно відтворити те, що згодом наслідувало багато наступників і друзів Александра, - легкий нахил шиї ліворуч і лагідність погляду» (Плутарх).

• Порівняйте скульптурний портрет та словесний опис зовнішнього вигляду АлександраВеликого.

...Окрім того, Александр від природи любив літературу й багато читав. Він говорив, що читання “Іліади” - це засіб виховати в собі військову доблесть. Примірник видання, виправленого Аристотелем і відомого під назвою “Іліада в скриньці”, Александр завжди мав при собі і клав разом із кинджалом під подушку... Александр захоплювавсяАристотелем і навіть любив його не менш ніж свого батька, бо, як сам казав, одному він завдячує своїм життям, а другому - відчуттям краси життя...

 

Коли Александр зайняв Фрігію з містом Гордієм, він побачив тут славнозвісну колісницю, дишло якої було з’єднано з ярмом вузлом, і почув переказ про те, що хто цей вузол розв’яже, той стане володарем світу. Оскільки кінці вузла були сховані, а сам вузол дуже заплутаний, Александр розрубав його мечем» (Плутарх).

Визначте, що в джерелі свідчить про освіченість Александра. Які фрагменти повідомляють про те, що Александр був сильною духом, сміливою та честолюбною людиною? Чи вплинули чесноти Александра Македонського на хід історії?

Працюймо самостійно.

Завдання 1.

Скориставшись наведеними джерелами, аргументуйте твердження, навівши приклади.

Александр Македонський...

1. Був сміливою та честолюбною людиною, адже...

2. Мав добру освіту та виховання, свідченням чого є...

3. Був сильною духом та рішучою людиною, що виявлялося в...

3. Яким постає Александр Великий в оцінці давньогрецьких істориків як людина та державний діяч?

«Немає іншої людини, яка - одна - зробила б стільки й таких справ; нікого не можна ні серед еллінів, ні серед варварів порівняти з ним за масштабами й величчю вчиненого. Це й спонукало мене писати про нього... Я знаю, що Александр захопився мідійською й перською розкішшю та життям варварських царів, зовсім іншим порівняно із життям підданих, і я засуджую його за те, що він змінив рідний македонський одяг на мідійський.

Використовуючи історичні джерела, визначте роль Александра Македонського в історії. Доведіть конкретними фактами, що він був не тільки блискучим полководцем, звитяжним, рішучим та освіченим володарем, а й жорстоким тираном та марнославним себелюбцем.

На мою думку, Александр Македонський був...

Чому Александр Македонський зміг створити одну з найбільших держав світу? Що думаєте про роль цієї особистості в історії?

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 445; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!