Адміністративно-правове регулювання залізничного транспорту



Залізничний транспорт - це виробничо-технологічний ком плекс організацій і підприємств залізничного транспорту загально го користування, призначений для забезпечення потреб суспільно го виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних по слуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності.

Залізничний транспорт є однією з важливих базових галузей економіки України, забезпечує її внутрішні та зовнішні транспор тно-економічні зв'язки і потреби населення у перевезеннях Діяль ність залізничного транспорту як частини єдиної транспортної системи країни сприяє нормальному функціонуванню всіх галузей суспільного виробництва, соціальному і економічному розвитку та зміцненню обороноздатності держави, міжнародній співпраці України

Україна посідає п'яте місце у Європі за довжиною залізниць -22,1 тис кілометрів Серед країн СНД наша держава має найвищий показник густоти залізничних колій, близько 50% всіх україн ських вантажів перевозиться саме залізницями Водночас, за деякими даними, аналіз стану рухомого парку показує, що до 2010 р строк служби виробить значна кількість складових понад 80% маневрових паравозів, майже 60% пасажирських вагонів, се редній вік яких зараз майже 25 років, більш як 80% магістральних тепловозів, середній вік яких зараз перевищує 20 років Зазначені факти свідчать про необхідність вжити з боку держави певних дій з метою покращення ситуації Залізниці у взаємодії з іншими ви дами транспорту повинні своєчасно і якісно здійснювати переве зення пасажирів і вантажів, убезпечувати рух, розвивати сферу транспортного обслуговування народного господарства та населення.

Рівні державного регулювання залізничного транспорту України:

· Міністерство транспорту та зв'язку України

· Державна адміністрація залізничного транспорту України

· Залізниці.

· Залізничні станції.

Управління залізницями та іншими підприємствами залізничного транспорту, що належать до загальнодержавної власності, здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізниця), яка підпорядкована Міністерству транспорту та зв'язку України.

Управління процесом перевезень у внутрішньому і міжнарод ному сполученнях, а також регулювання виробничо-господарської діяльності у сфері організації та забезпечення цього процесу заліз ницями, підприємствами, установами та організаціями проводять ся централізовано і належать лише до компетенції Укрзалізниці, яка здійснює функції господарюючого суб'єкта.

Основними завданнями Укрзалізниці є:

· організація злагодженої роботи залізниць і підприємств із метою задоволення потреб суспільного виробництва і населення в перевезеннях;

· забезпечення ефективної експлуатації залізничного рухомо го складу, його ремонту та оновлення;

· розроблення концепцій розвитку залізничного транспорту;

· вжиття заходів для убезпечення функціонування залізнично го транспорту, його інфраструктури та надійності його роботи (по станова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Поло ження про Державну адміністрацію залізничного транспорту України» від 29лютого 1996р. № 262).

Залізниця - це статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації заліз ничного транспорту і яке, за централізованого управління, здійс нює перевезення пасажирів і вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі. На сьогодні в Україні вирізнено 6 залізниць:

1) Львівська;

2) Донецька;

3) Одеська;

4) Південна;

5) Південно-Західна;

6) Придніпровська.

Адміністративно-правове регулювання автомобільного транспорту

Автомобільний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств автомобільного транспорту загального користування, покликаний задовольняти потреби насе лення та суспільного виробництва в автомобільних перевезеннях.

Рівні державного регулювання автомобільного транспорту України:

·Міністерство транспорту та зв'язку України.

·Державний департамент автомобільного транспорту України (Укравтотранс) є урядовим органом державного управління у га лузі автомобільного транспорту, який діє у складі Мінтрансзв'язку України та йому підпорядковується.

·Автотранспортні управління в Автономній Республіці Крим та областях - територіальні органи Мінтрансзв'язку України, що підпорядковані Державному департаменту автомобільного транс порту.

Автовокзали - комплекси будівель, споруд, стоянок і під'їз дів для прийняття, відправлення, управління рухом автобусів та одночасного обслуговування 150 та більше пасажирів.

Автостанції - це споруда або комплекс будівель, споруд, стоянок і під'їздів для прийняття, відправлення, управління рухом автобусів та одночасного обслуговування до 150 пасажирів.

Основними завданнями Укравтотрансу є:

· участь у межах його компетенції в реалізації державної полі тики у сфері перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом;

· здійснення в установленому порядку управління в галузі ав томобільного транспорту, зокрема в межах, визначених Мінтрансом, управління майном підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Мінтрансу;

· виконання відповідно до законодавства контрольно-наглядо вих функцій у галузі автомобільного транспорту;

· організація додержання вимог законодавства щодо убезпе чення дорожнього руху;

· здійснення відповідно до законодавства регулятивних і дозві льно-реєстраційних функцій (постанова Кабінету Міністрів України «Про утворення Державного департаменту автомобіль ного транспорту» від 30 березня 2000 р. № 586).

У цілому ж слід зазначити, що основними функціями держав ного регулювання діяльності автомобільного транспорту є:

· формування ринку послуг;

· контроль за виконанням законодавства про автомобільний транспорт;

· нормативно-правове регулювання з питань автомобільного транспорту;

· ліцензування діяльності перевізників;

· стандартизація і сертифікація;

· організація та контроль автомобільних перевезень;

· тарифна, інноваційна та інвестиційна політика;

· державне замовлення на соціально значущі послуги автомо більного транспорту загального користування;

· захист прав споживачів послуг автомобільного транспорту (Закон України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001р. №2344-111).


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 247; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!