При вивченні другого питання (Державний та недержавний контроль в управлінні, їх співвідношення.) студентам слід звернути увагу на те, що



Громадський контроль, на відміну від контролю державних спеціалізованих органів, найчастіше проводиться в опосередкованій формі, коли контролююча структура через певні компетентні державні органи впливає на стан справ у тій або іншій сфері (об’єкті), який контролювала.

Громадський контроль потребує свого подальшого розвитку. На думку автора, крім проекту Закону України “Про державний контроль у сфері діяльності органів виконавчої влади та їх посадових осіб”, який зараз розробляється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 1999 № 1908 “Про заходи щодо реалізації Програми “Україна 2010”, доречно підготувати і законопроект “Про громадський контроль в Україні” (умовна назва), де на законодавчому рівні слід закріпити напрямки контрольної діяльності громадських контролюючих утворень, принципи та правила здійснення такого контролю, його юридичного оформлення, взаємодії громадськості з правоохоронними органами та спеціалізованими контролюючими структурами, механізм відповідальності державних структур та їх посадових осіб за невиконання або неякісне чи несвоєчасне виконання законних вимог громадськості та ін. Можливий і інший напрямок: розробити узагальнюючий законопроект “Про контроль в Україні” (умовна назва), де ці питання виокремити в самостійний розділ.

    При вивченні третього питання (Поняття, мета, завдання та предмет прокурорського нагляду у державному управлінні. Повноваження прокурора при здійсненні нагляду в державному управлінні.) студентам слід звернути увагу на те, що

Прокурорський нагляд - це специфічна діяльність державних органів прокуратури, яка здійснюється від імені України та полики в перевірці точності додержання Конституції України і виконання законів, які діють на її території.

Змістом цієї діяльності є:

а) виявлення фактів порушення Конституції та вимог законів;

б) установлення винних у правопорушеннях;

в) ужиття заходів щодо усунення порушень закону і поновлення порушених прав;

г) притягнення в установленому законом порядку до відповідальності осіб, які порушили закон.

із цього можна дійти висновку, що:

по-перше, прокурорський нагляд - це специфічний вид державної діяльності, яку, крім прокуратури, не можуть здійснювати інші державні органи, організації, установи або посадові особи;

по-друге, прокурорський нагляд здійснюється від імені держави -України. Прокурор, здійснюючи нагляд, виявляє правопорушення, уживає заходів щодо їх усунення та покарання винних не від імені виконавчої чи судової влади, а від імені держави;

по-третє, прокурорський нагляд - це самостійний вид державної діяльності. Його відмінність від діяльності інших державних органів визначається специфікою його змісту. Це перевірка точності додержання вимог Конституції України, законів, відповідності інших правових актів закону, здійснення заходів щодо усунення виявлених правопорушень за допомогою засобів, які законом надано виключно прокуратурі.

Органи прокуратури займають особливе місце в системі державної влади України. Вони не належать ні до якої гілки влади.

Поряд із цим слід мати на увазі, що під терміном "прокурорський нагляд" розуміється:

а) специфічний вид державної діяльності;

б) самостійна галузь юридичної науки;

в) навчальна дисципліна.

Розглянемо зміст наведених визначень прокурорського нагляду.

Є поняття стосовно різних видів державної діяльності, які вимагають пояснення їх змісту і призначення. У зв'язку з цим доцільно розглянути основні поняття прокурорського нагляду як виду державної діяльності.

Перш за все необхідно визначити поняття "прокурор".

Прокурор - це фізична особа, яка перебуває на постійній чи тимчасовій службі в органах прокуратури, приймається на службу відповідно до Закону України "Про прокуратуру" і виконує посадові обов'язки, що передбачені тим же Законом і наказами вищого прокурора. У ст. 56 названого Закону дано роз'яснення поняття "прокурор", яке застосовується в Законі.

"Прокурор" - поняття узагальнююче. У вузькому розумінні - це керівники прокуратур: Генеральний прокурор України, прокурори Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, регіонів, прокурор міста, району, спеціалізованої прокуратури.

У широкому розумінні - це не тільки вищеназвані прокурори, але і їх заступники, начальники відділів і управлінь, помічники та старші помічники прокурорів, прокурори-криміналісти.

Прокурорський нагляд як вид державної діяльності прокурора - це проведення перевірок додержання і застосування Конституції України й усіх законів, що діють на території України.

Прокурорський нагляд як галузь юридичної науки становить суму знань про законодавство, що регулює діяльність прокурорів щодо здійснення нагляду, його форми, засоби й методи, проблеми забезпечення ефективності цієї діяльності. Як наука прокурорський нагляд тісно пов'язаний із кримінальним, цивільним, господарськими процесами, криміналістикою та іншими галузями юридичної науки.

Прокурорський нагляд як навчальна дисципліна - це частина освітянської програми вищих і середніх юридичних навчальних закладів. За змістом вона поділяється на Загальну й Особливу частини. У Загальній частині розглядаються завдання, функції, принципи прокурорського нагляду, система органів прокуратури, повноваження прокурорів та ін. В Особливій частині розглядаються особливості здійснення прокурорського нагляду при виконанні функцій, специфіка реагування прокурорів на різні види правопорушень.

До предмета прокурорського нагляду як виду державної діяльності слід віднести додержання й застосування Конституції та законів юридичними й фізичними (посадовими) особами. У практичній діяльності важливо чітко розуміти, що таке об'єкт і суб'єкт прокурорського нагляду.

Об'єкт прокурорського нагляду - це підприємства, організації, установи й інші юридичні особи, у яких проводяться прокурорські перевірки додержання та застосування законів.

Суб'єкт прокурорського нагляду - це учасники прокурорсько-нарядової діяльності - прокурори, які проводять перевірку додержання і виконання законів на об'єктах нагляду.

Для виконання прокурорсько-наглядових функцій прокурор наділяється певними повноваженнями.

Повноваження прокурора - це обсяг прав і обов'язків, які отримує прокурор для здійснення наглядових функцій.

Законом України "Про прокуратуру" передбачено значний обсяг таких повноважень. Низка повноважень прокурора встановлюється також нормами КПК, ЦПК, ГПК, КАС, Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" та ін.

Правові засоби прокурорського нагляду тісно пов'язані з повноваженнями прокурора. У літературі та в практичній діяльності без достатніх на це підстав їх розуміють як синонімічні поняття.

Правові засоби мають процесуально значущий характер і застосовуються з метою виявлення й усунення правопорушень. У цьому і полягає сутність прокурорського нагляду. Правові засоби прокурорського нагляду за своїм змістом можуть бути поділені на засоби виявлення правопорушень, причин та умов, що їм сприяють; засоби усунення і попередження правопорушень; засоби, спрямовані на притягнення порушників законів до відповідальності, а також відшкодування матеріальних збитків.

У діяльності прокурорів широко застосовуються акти реагування на виявлені порушення. Акт прокурорського реагування - це закріплене в спеціальному документі рішення прокурора, за допомогою якого він реагує на правопорушення, виявлені внаслідок застосування правових засобів нагляду. Актами реагування можуть бути подання, постанови, позови та заяви до суду, письмові вказівки, протокол про адміністративне правопорушення та ініціатива досудового розслідування.

Поняття "тактика прокурорського нагляду". При вирішенні прокуратурою завдань, у тому числі з виявлення й усунення порушень законів, прокурор застосовує різні правові заходи. Кожний із них може бути застосований за допомогою різних методів, способів, прийомів. Прийоми та методи застосування одного й того ж правового засобу можуть відрізнятися залежно від виду об'єкта, характеру правопорушень, конкретної обстановки, досвіду роботи прокурора й інших факторів.

У теорії та практиці прокурорського нагляду відпрацьована сукупність прийомів і способів застосування правових засобів із метою вирішення завдань прокурорського нагляду. Сукупність прийомів і способів застосування кожного правового засобу і є тактикою прокурорського нагляду.

 


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 110; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!