Розділ IX. Юридична відповідальність



голосування і на вирішення питання, що виноситься на референ­дум.

Об'єктом цього злочину є право громадян на участь у всеукраїнському та місцевих референдумах, встановлена ст. 38 Конститушї Ук­раїни, а також визначений Законом України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» порядок організації та проведення всеук-раїнського або місцевого референдумів.

На думку авторів науково-практичного коментарю до ККУ, пред­метом цього злочину в окремих його формах є документа референду­му, до яких, зокрема, належать: список учасників зборів по створенню ініціативної групи по проведению референдуму; протокол зборів; свідоцтво про реєстрацію ініціативної групи референдуму; посвідчення членів ініціативної групи; підписні листи для збирання підписів громадян під вимогою про проведення референдуму; підсумковий протокол щодо загальної кількості підписів громадян; списки грома­дян, які мають право брати участь у референдумі; протокол засідань комісії з референдуму; бюлетень для голосування1.

3 об'єктивної сторони цей злочин може бути вчинений у формі:

перешкоджання вільному здійсненню громадянином права брати або не брати участь у референдумі;

перешкоджання ведению агітації до дня проведення референдуму;

підроблення документів референдуму;

приписування голосів;

неправильного підрахунку голосів;

порушення таємниці голосування.

Учинення цього злочину в формі підроблення документів рефе­рендуму, приписування чи неправильного підрахунку голосів та пору­шення таємниці голосування підлягає кваліфікації за ч. 3 ст. 160 ККУ.

Суб'єкт злочину, передбаченого ст. 160 ККУ, у перших його двох формах — загальний, а в останніх чотирьох — спеціальний (член комі­сії з проведення референдуму або інша службова особа). Вчинення злочину у перших його двох формах членом комісії з проведення ре­ферендуму або іншою службовою особою є кваліфікуючою ознакою цього злочину і передбачає кваліфікацію за ч. 2 ст. 160 ККУ.

' Науково-практичний коментар до Кримінального кодексу України. — 3-тє вид., перероб. та доп. / За ред. М. I. Мельника, М. I. Хавронюка. — К.: Атіка, 2003. — С. 355.

542


9.4 Кримінально-правова відповідальність

До суб'єктів референдарного процесу, що підпадають під кате-горію службових осіб, застосовується кримінально-правова відпові­дальність, що передбачена розділом XVII «Злочини у сфері службової діяльності» ККУ (зловживання владою або службовим становищем (ст. 364), перевищення влади або службових повноважень (ст. 365), службове підроблення (ст. 366), службова недбалість (ст. 367) та ін.).

Порядок застосування кримінальної відповідальності визна-чається Кримінальним процесуальним кодексом України. Кримі-нальні справи щодо злочинів, які посягають на об'єкти консти-туційного права, розглядаються системою судів загальної юрисдикції України. Відповідно до Закону України «Про судоустрій України» від 7 лютого 2002 р. кримінальні справи розглядають: місцеві загальні су­ди; апеляційні загальні суди областей, апеляційні суди міст Киева та Севастополя, Апеляційний суд Автономної Республіки Крим та судо-ва палата у кримінальних справах Апеляційного суду м. Киева; Вер-ховний Суд України.

543


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 109; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!