ПЕРЕЛІК СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ



СЕМІНАРСЬКІ ЗАНЯТТЯ

Змістовий модуль 1

Семінарське заняття № 1

Тема. Загальне уявлення про науку і наукову діяльність

Мета: сформувати загальні уявлення про науку, наукову діяльність, наукове дослідження та його види.

План

1. Наукове дослідження як форма здійснення і розвитку науки.

2. Класифікація наукових досліджень.

Методичні поради

Формою розвитку науки є наукові дослідження. Наукові дослідження мають об’єкт, предмет, на пізнання яких вони спрямовані. У вирішенні емпіричних та теоретичних завдань наукового дослідження важливе місце належить логічному шляху пізнання, який дозволяє на основі умовиводів пояснити явища й процеси, сприяє появі нових ідеї та проблем, накресленню шляхів їх вирішення. Він будується на здобутих фактах і результатах емпіричних досліджень. Результати наукових досліджень оцінюються тим вище, чим вищим є рівень науковості зроблених висновків та узагальнень, чим вони достовірніші та ефективніші. Крім того, ці результати мають створювати основу для нових наукових розробок.

Усі наукові дослідження можна поділити на три основні види: теоретичні, пошукові й прикладні. У науковому дослідженні велику роль відіграє розмежування пізнавальних завдань, які становлять необхідні етапи на шляху розв’язання наукових проблем.

Наукові дослідження класифікують за різними ознаками.

В залежності від методів дослідження, що використовуються, наукові дослідження можуть бути теоретичними, теоретико-експериментальними та експериментальними. В залежності від сфери використання результатів наукові дослідження поділяють на фундаментальні, прикладні та розробки. В залежності від джерел фінансування наукові дослідження ділять на держбюджетні, госпдоговірні  та нефінансовані. За тривалістю розробки наукові дослідження бувають довгострокові, що розробляються протягом кількох років, та короткострокові, що виконуються звичайно за рік.

За стадіями дослідження науково-дослідні роботи диференціюються на пошукові, науково-дослідні та науково-виробничі розробки. В залежності від місця проведення наукові дослідження поділяють на лабораторні та виробничі. За складом якостей об’єкту розрізняють комплексні та диференційовані наукові дослідження. Сучасні наукові дослідження переважно носять комплексний характер.

Контрольні питання

1.  Дайте визначення поняття наука, розкрийте основні положення щодо наукової діяльності.

2. Охарактеризуйте три види пізнавальних завдань: емпіричні, теоретичні й логічні.

3. У чому полягає специфіка теоретичного, теоретико-експериментального та експериментального видів наукового дослідження?

4. У чому полягає відмінність комплексного та диференційованого наукових досліджень?

5. Які особливості можна назвати в організації наукових досліджень в Україні?

Література: [2; 5; 7; 10; 11; 16; 19].

Семінарське заняття № 2

Тема. Категоріальний апарат наукового дослідження

Мета: засвоїти категоріальний апарат науковця під час дослідницької діяльності.

План

1. Тема, об’єкт, предмет, мета наукового дослідження.

2. Наукова новизна ідеї, теоретична і практична значущість дослідження.

Методичні поради

Тема наукового дослідження відображає проблему в її характерних рисах, і таким чином, окреслює межі дослідження, конкретизуючи основний задум та створюючи передумови успіху роботи в цілому.

Об’єкт наукового дослідження – це сукупність зв’язків, відносин та якостей досліджуваного явища або загальна сфера пошуку, що знаходиться в полі зору дослідника.

Предмет дослідження більш конкретний та включає в себе аспект вибраної проблематики, що підлягає безпосередньому вивченню в даній роботі, установлюючи межі наукового пошуку в об’єкті.

Мета дослідження формується коротко й точно, конкретизуючись у завданнях дослідження, та щодо змісту виражає те основне, що повинен зробити дослідник.

Наукова новизна – поняття, яке пов’язує суб’єктивні та об’єктивні моменти, що виражають ставлення дослідника до результату.

Теоретична значущість є центральною характеристикою наукового дослідження в ракурсі перспективності, доказовості, концептуальності отриманих результатів.

У дослідницькій роботі теоретична значущість дослідження – це свого роду відповідь на питання: У чому цінність теоретичних результатів дослідження? Опис теоретичної значущості роботи має бути присутній у вступі дослідницької роботи в разі, якщо результати дослідження можуть мати подальше корисне теоретичне застосування.

Практична значущість характеризується реальними зрушеннями у навчанні, досягнутими завдяки впровадженню в навчальну практику результатів дослідження.

Контрольні питання

1. Щомає відображати тема наукового дослідження?

2. Яка відмінність між об’єктом та предметом наукового дослідження?

3. Як правильно формулюються завдання наукового дослідження?

4. У чому полягає сутність наукової новизни дослідження?

5. У якій частині дослідницької роботи здійснюється опис теоретичної значущості роботи?

Література: [2; 5; 7; 10; 11; 16; 19].

 

Семінарське заняття № 3


Дата добавления: 2018-09-23; просмотров: 107; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!