Чарівний світ казок Вільгельма Гауфа. Короткі біографічні відомості. Альманахи казок Гауфа, їх особливості. Просвітительські традиції в казках.



Вільгельм Гауф народився в Штутгарті, в сім'ї секретаря міністерства закордонних справ. Після смерті батька сім'я переїздить до батьків матері. І тут маленький Вільгельм зачитується книгами з бібліотеки дідуся.

Закінчивши монастирську школу, майбутній письменник вступає до Університету Тюбінгена. І в 1824 році стає доктором філософії і теології.

Перша робота Гауфа — репетитор. Доглядаючи за дітьми барона, Гауф багато подорожує по Німеччині, Франції.  

Свої чарівні казки він складає саме для цих дітей. У 1826 році вони були вперше опубліковані в «Альманасі казок для синів і дочок знатних станів». Увійшли до нього казки «Маленький Мук», «Каліф- Чорногуз» відразу набувають величезну популярність.  

Крім казок Гауф також написав оповідання «Отелло», «Жебрачка з Pon de Arts», містичні романи «Сторінки мемуарів сатани» і «Людина з місяця». Історичний твір Гауфа «Ліхтенштейн», написаний під впливом Вальтера Скотта, стає одним з найкращих романів 19 століття. Вірші Гауфа стають німецькими народними піснями.

Письменник помер 1827 від лихоманки.

Багато критиків вважають, що по глибині й оригінальності казки  Вільгельма Гауфа поступаються казкам того ж Гофмана, читацька любов до них не вичерпується. Головна причина цієї любові досить ясна - Гауф, в першу чергу, чудовий оповідач. Його мета - захопити, зацікавити слухача, змусити зануритися в казку з головою. Для Гауфа цікавість сюжету і яскраві образи набагато важливіші філософської глибини й романтичної спрямованості. Може, саме тому написані ці казки настільки витонченою й простою мовою, що досі сприймаються легко і без напруги.

Другою особливістю казок Гауфа є їхнє стилістичне оформлення. Він один з перших став випускати казки збірниками у формі альманаху. Своє рішення він алегорично пояснює у вступі «Казка під виглядом Альманаху», де донька Казка скаржиться матері Фантазії, що її вважають «старою дівою» і не «впускають на поріг» літератури. Дійсно, у часи Гауфа казка стала вважатися «немодною», зате у великій пошані були розкішно ілюстровані щорічні збірки новел - альманахи. Гауф не збирається йти проти смаків моди, а бере і використовує її в своїх цілях.

За своє життя письменник встиг підготувати три «Альманаха казок». 1-й і 2-й написані під сильним впливом казок «Тисячі і однієї ночі» з великою кількістю арабської екзотики, але поступово Гауф все частіше звертається в бік європейського фольклору.

 У кожному альманасі є своя «хітова» казка. У 1-му такими є «Маленький Мук» і частково «Каліф- Чорногуз», звідки у народ пішло знамените заклинання «Мутабор». У 2-му збірнику це, безумовно, «Карлик-Ніс», а в 3-му - «Холодне Серце». Проте варто попередити, що ті, хто читає казки Гауфа «врозкид», багато втрачають. Справа в тому, що «Альманахи» у письменника не просто збірники, а чітка розповідь. Всі історії як би нанизані на одну нитку, яка сама по собі є окремою історією. Зазвичай герої історії - це оповідачі – будь - то учасник, що бреде по пустелі, каравану, або раби Олександрійського шейха, постояльці харчевні в Шпессарт.

Щоб зберегти інтригу і достовірність оповідного жанру, історія у Гауфа може обірватися на найцікавішому місці і продовжитися після іншої історії (як це було з казкою «Холодне Серце») В кінцевому рахунку чарівність казки та новели виникає з одного основного джерела: ми переживаємо щось своєрідне, незвичайне. У казках це незвичайне полягає у втручанні чудесного і чарівного в повсякденне життя людини - в новелах ж все трапляється, правда, за природним законом, але разюче незвичайним чином.

Гауф - один з рідкісних письменників, де надмірності не втомлюють і часто навіть не помічаються - настільки це жваво і цікаво написано. Критики нерідко вказують на те, що саме цікавість - основне кредо казок Гауфа, а якихось особливих моральних проблем письменник не піднімає. Дійсно, сама по собі мораль там цілком традиційна - і близька по своїй простоті до народних казок. Але саме насичений сюжет, ретельне психологічне промальовування героїв, витончена іронія служать для простої моралі тієї приправою, яка надає їй неповторний смак.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 484; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!