Нормативні акти та література



1. Кримінально-процесуальний кодекс України.

2. Господарський процесуальний кодекс України.

3. Закон України "Про товарну біржу" від 10 грудня 1991 р.

4. Закон України "Про організаційно-правові засади боротьби з орга­нізованою злочинністю".

5. Закон України “Про третейські суди” від 11.05.2004 № 1701-IV.

6. Про деякі питання визначення ціни позову, підсудності справ та сплати державного мита. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 17 лютого 1994 р.

7. Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 08 лютого 1996 р.

8. Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ за участю іно­земних суб'єктів господарської діяльності. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 21 вересня 1993 р. з наступними змінами.

9. Луспеник Д. Спорная юрисдикция // Юридическая практика. - № 3. – 16. 01.2007.

10. Корбут В. Устанавливаем подведомственность // Юридическая практика. - № 31. – 01.08.2006.

11. Насадюк А. Проверка? Сначала в суд // Юридическая практика. - № 48. – 28.11.2006.

12. О разграничении подведомственности между админ и хозсудами // Юридическая практика. - № 43. – 24.10.2006.

13. Федоренко О. Куда пойти, куда «податься»? Тихое противостояние, или двойная подведомственность // Юридическая практика. - № 1. – 02. 01.2007.

 

 

Тема 6. Учасники господарського процесу

(практичне заняття)

 

Вивченню положень цієї теми повинно передувати окреслення кола осіб, що, згідно із законодавством, мають статус учасників господарського процесу, та критерії їх класифікації.

У ході з'ясування поняття, складу та класифікації учасників господарського процесу особливу увагу необхідно приділити процесуальному положенню судді господарського суду й процесуальним правам та обов'язкам сторін господарського процесу.

Після засвоєння означених положень необхідно ознайомитися з процесуальним статусом, обсягом прав та обов'язків третіх осіб і прокурора в господарському процесі.

На завершення опрацювання матеріалу цієї теми необхідно скласти уявлення про правове положення і роль в господарському процесі інших його учасників - осіб, що сприяють здійсненню господарським судом правосуддя у господарських відносинах (експертів, перекладачів тощо) та на особливості інституту представництва в господарському процесі.

Контрольні питання теми.

  1. Статус судді господарського суду. Склад господарського суду. Відвід судді.
  2. Сторони в господарському процесі. Права та обов’язки сторін.
  3. Співучасть у господарському процесі.
  4. Залучення до участі у справі іншого відповідача. Заміна неналежного відповідача.
  5. Процесуальне правонаступництво.
  6. Поняття та види третіх осіб в господарському процесі.
  7. Треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору (поняття, значення та правове положення в господарському судочинстві).
  8. Треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору (поняття, значення та правове положення в господарському судочинстві).
  9. Представники сторін і третіх осіб в господарському судочинстві.
  10. Участь прокурора в господарському процесі. Рішення Конституційного Суду України N 3-рп/99 від 08.04.99.
  11. Участь в процесі посадових осіб та інших працівників підприємств, установ, організацій, державних та інших органів.
  12. Участь в судовому процесі судового експерта. Призначення і проведення судової експертизи. Висновок судового експерта.

Завдання № 1

Акціонерне товариство "Мар'яж" звернулося до господарського суду Харківської області з заявою про відвід судді, мотивуючи її тим, що цей суддя вже повертав позов, що свідчить про його упередженість.

Під час розгляду цієї заяви голова господарського суду встановив, що повернення суддею первісних позовних матеріалів у порядку, передбаченому законом, було обґрунтовано. При повторному зверненні з позовом позивач усунув недоліки й заяву було прийнято до розгляду.

Чи є в цьому випадку підстави для відводу судді?

Що може бути підставами відводу?

Хто може заявити клопотання про відвід судді?

Завдання № 2

 

Філією "Екобанку" в місті Харкові в господарський суд Харківської області подано позов про стягнення з ТОВ "Захід" суми заборгованості за кредитним договором, укладеним між філією "Екобанку" в місті Харкові та відповідачем.

Які обставини повинен з'ясовувати суд для вирішення питання про прийняття позовної заяви?

Чи можуть відособлені підрозділи юридичних осіб виступати в господарському процесі?

Завдання № 3

 

Розглядаючи справу за позовом Відділу державної служби охорони Ленінського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області до Тунельного загону № 15 про стягнення заборгованості за послуги по охороні, суд встановив, що відповідач по справі не має статусу юридичної особи, а є відособленим підрозділом ВАТ "Харківметробуд" і у відповідності до статей 2 та 18 ГПК України не може бути стороною в господарському процесі.

Які дії в межах своїх повноважень повинен здійснити суд?

Завдання № 4

 

Прокурором Комінтернівського району міста Харкова подано позов в господарський суд Харківської області в інтересах державного підприємства "Завод імені Малишева" про стягнення заборгованості з контрагента заводу за договором поставки.

Чи може суд прийняти таку заяву до розгляду?

За яких умов провадження у справі порушується за заявою прокурора?

Які повноваження прокурора існують в господарському процесі?

 

 

Завдання №5

 

Релігійна громада прогресивних йудоістів звернулась до господарського суду Харківської області із позовом до Міського бюро технічної інвентаризації із позовом про визнання права власності та спонукання реєстрації права власності на об’єкт нерухомості, який є пам’ятником архітектури. Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що до радянських часів будівля, що була розташована та цією адресою, належала релігійній громаді та була культовою. Після революції 1917 року все майно релігійної громади було вилучено та знаходилось до 2006 року у безкоштовному користуванні держави.

Судом було порушено провадження у справі та винесено рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Чи були судом порушені норми матеріального чи процесуального права при прийнятті рішення?

Обґрунтуйте відповідь.


Дата добавления: 2018-05-30; просмотров: 269; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!