Ідентифікація фази фінансової кризи є необхідною передумовою правильної та своєчасної реакції на неї.



Санація — це система фінансово-економічних, виробничо-технічних, організаційно-правових та соціальних заходів, спрямованих на досягнення чи відновлення платоспроможності, ліквідності, прибутковості і конкурентоспроможності підприємства-боржника в довгостроковому періоді. Тобто санація — це сукупність усіх можливих заходів, які здатні привести підприємство до фінансового оздоровлення.

Санація може відбуватися

злиттям підприємства, яке перебуває на межі банкрутства з потужнішою компанією;

випуском нових акцій або облігацій для мобілізації грошового капіталу;

збільшення банківських кредитів і надання урядових субсидій;

перетворенням короткострокової заборгованості на довгострокову;

повною або частковою купівлею державою акцій підприємства, що перебуває на межі банкрутства.

КОЛИ ПРИЙМАЄТЬСЯ РІШЕННЯ ПРО ПРОВЕДЕННЯ ФІНАНСОВОЇ САНАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ?

Рішення про проведення санації може прийматися в таких основних випадках.

1. З ініціативи суб'єкта господарювання, який перебуває в кризі — якщо існує загроза неплатоспроможності та оголошення його банкрутом в недалекому майбутньому. Рішення про санацію приймається до звернення кредиторів в арбітражний суд із заявою про оголошення банкрутом даного підприємства (досудова санація).

2. Після того як боржник з власної ініціативи звернувся до арбітражного суду із заявою про порушення справи про своє банкрутство (якщо підприємство стало фінансово неспроможним або існує реальна загроза такої неспроможності). Одночасно з поданням заяви боржник має подати до арбітражного суду план санації та (або) проект мирової угоди. Зрозуміло, що рішення про санацію приймається лише у разі, якщо підприємство доведе кредиторам, що воно є санаційне спроможним.

3. По закінченні місячного терміну з моменту опублікування в офіційному друкованому органі Верховної Ради чи Кабінету Міністрів України оголошення про порушення справи про банкрутство даного підприємства — якщо надійшли пропозиції від фізичних чи юридичних осіб, які бажають задовольнити вимоги кредиторів до боржника та подали акцептовані комітетом кредиторів та арбітражним судом пропозиції щодо санації (реорганізації) неспроможного підприємства. У разі згоди кредиторів з умовами та механізмом задоволення їхніх претензій арбітражний суд приймає рішення про припинення провадження у справі про банкрутство та про здійснення фінансової санації юридичної особи.

4. З ініціативи фінансово-кредитної установи. Згідно із Законом України «Про банки та банківську діяльність» установа банку має право відносно клієнта, оголошеного неплатоспроможним, застосувати комплекс заходів щодо його санації, у тому числі:

передати оперативне управління даним підприємством раді, сформованій за участю банку;

реорганізувати борги, змінити порядок платежів;

спрямувати на погашення кредиторської заборгованості виручку від реалізації продукції.

5.З ініціативи заставодержателя цілісного майнового комплексу підприємства. У разі невиконання зобов'язань, забезпечених кою цілісного майнового комплексу підприємства, заставодержатель має право здійснити передбачені договором заходи щодо оздоровлення фінансового стану боржника, включаючи призначення своїх представників у керівні органи підприємства, обмеження у праві розпоряджатися випущеною продукцією та іншим майном відповідного суб'єкта господарювання. Якщо санаційні заходи не привели до поновлення платоспроможності підприємства, то заставодержатель має право звернутися до арбітражного суду із заявою про стягнення майна, яке перебуває в іпотеці.

6.З ініціативи Державного органу з питань банкрутства, якщо йдеться про державні підприємства.

7.З ініціативи НБУ — якщо йдеться про фінансове оздоровлення комерційного банку. Режим санації є превентивним заходом впливу НБУ на комерційний банк перед застосуванням санкцій, передбачених Законом України «Про банки та банківську діяльність».

Санаційна спроможність - це наявність у підприємства, що перебуває у фінансовій кризі, фінансових, організаційно-технічних та правових можливостей, які визначають його здатність до успішного проведення фінансової санації. До загальних передумов санаційної спроможності відносять наявність у підприємства потенціалу для майбутньої успішної діяльності, а саме:

—стійких позицій на ринку та реальних можливостей збільшення обсягів реалізації;

—конкурентних переваг;

—виробничого та кадрового потенціалу;

—реальної та дієвої санаційної концепції.

Економічними критеріями стійкої санаційної спроможності підприємства є його здатність до забезпечення ліквідності, відновлення прибутковості та одержання конкурентних переваг. З правового погляду санаційне спроможним підприємство буде в тому разі, якщо воно здатне підтримувати фінансову рівновагу в довгостроковому періоді, тобто є достатні передумови для відновлення та збереження стабільної платоспроможності, щоб кредитори не мали підстав звертатися із заявою до арбітражного суду, порушуючи справи про банкрутство.

За формальними ознаками розрізняють два види санації:

а)   санація без залучення на підприємство додаткових фінансових ресурсів;

У першому випадку санація може набирати таких форм:

· зменшення номінального капіталу підприємства;

· конверсія власності в борг;

· конверсія боргу у власність;

· пролонгація строків сплати заборгованості;

· добровільне зменшення заборгованості;

· самофінансування.

б)   санація із залученням нового фінансового капіталу.

У другому випадку можливі такі форми:

· • альтернативна санація;

· зменшення номінального капіталу з подальшим його збільшенням (двоступінчаста санація);

· безповоротна фінансова допомога власників;

· безповоротна фінансова допомога персоналу;

· емісія облігацій конверсійної позики;

· залучення додаткових позик.

У багатьох літературних джерелах розглядають також

автономну санацію, здійснювану з використанням власних коштів підприємства та капіталу його власників, і

зовнішню санацію, що відбувається за рахунок коштів кредиторів і держави.

Окремий вид санації підприємств — це санація за державної фінансової підтримки. Держава може фінансувати санаційні заходи на поворотній або безповоротній основі. Іноді вона може вдатися до непрямих методів сприяння санації суб'єктів господарювання: податкові пільги, створення особливих умов підприємницької діяльності і т. ін.

Якщо в балансі підприємства за результатами звітного року відбито непокриті збитки минулих років (чи збитки звітного року), то має бути прийнято рішення про джерела покриття цих збитків. У цьому контексті в науковій літературі з питань санації часто вживається поняття «чиста санація», або «санація балансу».

Чиста санаціяполягає в санації балансу неспроможного підприємства. Вона спрямована на формальне покриття у балансі збитків.

Санація балансу, як правило, є необхідною передумовою для залучення коштів інвесторів та кредиторів.

План фінансового оздоровлення розробляють, як правило, фінансові і контроллингові служби підприємства, представники потенційного санатора, незалежні аудиторські і консалтингові фірми. Необхідність залучення зовнішніх консультантів під час розробки плану обумовлена факторами:

—витратами робочого часу, необхідного для розробки плану;

—потребою в належних знаннях і досвіді;

—потребою в об'єктивності.

Структура плану санації

ВСТУП Загальна характеристика підприємства Правова форма організації бізнесу і форма власності Організаційна структура Сфера діяльності Історична довідка
РОЗДІЛ 1 Аналіз вихідних даних Оцінка навколишнього середовища Аналіз фінансово-господарського стану підприємства Аналіз причин кризової ситуації і слабких місць Стан ринків збуту продукції Наявний потенціал Обґрунтування доцільності санації
РОЗДІП 2 Стратегія санації, оперативна програма Стратегічні цілі санації (дерево цілей) Каталог оперативних заходів щодо відновлення ліквідності
РОЗДІЛ 3 План санації заходів А. План маркетингу й оцінка ринку збуту Б. План виробництва і капіталовкладень В. Організаційний план Г. Фінансовий план
РОЗДІЛ 4 Ефективність санації і заходу щодо реалізації плану Організація реалізації плану Критерії оцінювання ефективності Оперативний санаційний контроллинг Імовірність ризику в процесі виконання Суми можливих збитків Можливі позитивні і додаткові прибутки

Вступ повинний містити загальну характеристику об'єкта планування. Тут повинні бути зведення про правову форму організації бізнесу, форму власності, організаційну структуру, сфери діяльності, а також коротка історична довідка про розвиток підприємства. Крім цього визначаються мета складання плану, його замовник і методи розробки.

Розділ 1. Відображає вихідну ситуацію на підприємстві.

Оцінювання зовнішніх умов, у яких функціонує підприємство, є основою стратегічного планування і містить у собі вивчення загальних політико-економічних тенденцій, аналіз області і ринкового сегментові. Під час вивчення загальної політико-економічної ситуації враховуються розвиток економіки в цілому, демографічна ситуація, технологічні новації, зміна політичного середовища. Відповідна оцінка дає можливість з'ясувати можливості адаптувати стратегію розвитку підприємства до змін у суспільно-політичному житті країни.

У процесі аналізу фінансово-господарського стану наводяться дані про фактичний фінансовий і майновий стан підприємства: фактичний обсяг реалізації, величина прибутків (збитків), рівень заборгованості, коефіцієнти платоспроможності, ліквідності, фінансового левериджа і т.п..

Аналіз причин фінансової кризи і слабких місць складається в систематизації й оцінюванні відповідних факторів і їхнього впливу на фінансово-господарську діяльність підприємства. Такий аналіз має на меті локалізувати й усунути зазначені фактори (при написанні цього пункту рекомендується використовувати Софт-анализ (аналіз сильних і слабких сторін, а також наявних шансів і ризиків)).

Симптоми кризи виявляються в результаті аналізу слабких (обмежувальних факторів) підприємства, останні можуть існувати в таких сферах:

—залучення капіталу (наприклад, утрата довіри кредиторів);

—ринок (бар'єри на шляху вступу або виходу з ринку);

—персонал (позиція профспілок, висока мобільність, психологічні фактори);

—законодавство (податки, заборона звільняти працівників).

Наявний потенціал. Тут характеризують сильні сторони підприємства, його можливі шанси й існуючий потенціал у кадровій, виробничій, технологічній, маркетинговій і іншій сферах (на базі Софт-анализа).

 

 

Сильні сторони: • кваліфікаційний інженерно-технічний персонал; • низькі витрати на зарплату; • наявність власних виробничих, споруджень; • прихід молодих і енергійний співробітників. Слабкі сторони: - інертність і зловживання керівництва підприємства; - крадіжки на виробництві; - застарілий асортимент  продукції; - висока енергоємність продукції; неефективна діяльність служби збуту.
Додаткові шанси: · ринок сформований в основному за рахунок імпорту; · держава вживає протекціоністських заходів, спрямованих на захист вітчизняного товаровиробника. Іноземні інвестори виявляють значну цікавість до області, який належить підприємство. Ризики: · криміногенний ризик; · інфляційний ризик (знецінення реальної вартості капіталу); · ризик неплатоспроможності або банкрутства контрагентів; · ризик зміни податкового законодавства і накладення фінансових санкцій.

Потенціал розвитку підприємства визначається такими факторами:

—фінансове забезпечення і можливості залучення додаткового капіталу;

—наявність кваліфікованого персоналу;

—існування надійних і дешевих джерел постачання сировини (матеріали);

—наявність ринків збуту продукції;

—виробничий потенціал;

—ефективна організаційна структура;

—висока якість менеджменту;

На підставі аналізу вихідної ситуації роблять висновок про ефективність і можливість санації чи підприємства про необхідність його ліквідації.

Розділ 2 може характеризувати стратегічні цілі санації підприємства, цільові орієнтири і розробку стратегії. Тут подається також оперативна програма, що відбиває заходи, спрямовані на покриття поточних збитків, відновлення платоспроможності і ліквідності підприємства. Лише за умови виконання цієї програми підприємство буде здатне реалізувати план санації, тобто вжити заходів щодо відновлення прибутковості і досягнення стратегічних конкурентних переваг. До каталогу санаційних заходів відповідно до програми можуть входити:

—рефінансування дебіторської заборгованості (форфейтинг, факторинг, звертання до арбітражного суду);

—мобілізація схованих резервів завдяки продажеві окремих позицій активів;

—зменшення і збільшення статутного капіталу;

—реструктуризація кредиторської заборгованості;

—заморожування інвестиційних вкладень;

—зворотний лізинг;

—розпродаж за зниженими цінами товарів, попит на які низький.

Розділ 3 містить у собі конкретний план заходів щодо відновлення прибутковості і конкурентноздатності підприємства на довгостроковий період і складається з розглянуті далечіні частин:

 

 

А План маркетингу й оцінка ринків збуту Ринкові фактори, що впливають на збут, мотивація Галузеві ризики, ситуація на суміжних ринках Перспективи збільшення реалізації Перелік конкурентів, їхньої переваги, недоліки Схема реалізації, методи стимулювання реалізації Оптимальне співвідношення ціни і собівартості Антимонопольне законодавство
Б План виробництва і капіталовкладень Показники об використання основних фондів Витрати, зв'язані з відновленням основних фондів (модернізація, реконструкція) Можливість оренди або лізингу Вузькі місця у виробничому процесі Постачальники сировини, стан відносин, технологія, "ноу-хау", необхідне оснащення, постачальники, вартість
В Організаційний план Організаційна структура Можливості реструктуризації (реорганізації) Персонал, пропозиції щодо скорочення чисельності і підвищення якості
Г Фінансовий план Прогноз обсягів випуску і реалізації продукції Баланс грошових надходжень і витрат Зведений баланс активів і пасивів Крапка беззбитковості Потреби в інвестиціях Форми і джерела мобілізації фінансових ресурсів Графіки освоєння, окупності і повернення фінансових ресурсів

Розділ 4 містить розрахунок ефективності санації, а також перелік заходів щодо організації реалізації плану і контролю за її ходом.

Основні критерії оцінювання ефективності санації такі:

—ліквідність і платоспроможність;

—прибутковість;

—додаткова вартість, створена в результаті санації;

—конкурентні переваги.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 228; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!