Матриця життєвого циклу підприємства



(стан та стратегія розвитку)

+ - значний вибір стратегічних варіантів

- обережність, вибірковий розвиток

۷ небезпека, диверсифікація або ліквідація

Стан конкурентоспроможності

Стадія розвитку

народження зростання зрілість старіння / народження
ДОМІНУЮЧІЙ + + + +
СИЛЬНИЙ + + + -
СПРИЯТЛИВИЙ + + - ۷
НЕСТІЙКІЙ + - ۷ ۷
СЛАБКИЙ - ۷ ۷ ۷
НЕЖИТТЄЗДАТНИЙ ۷ ۷ ۷ ۷

Основні етапи процесу формування інвестиційної стратегії

Визначення періоду формування інвестиційної стратегії

Формування стратегічних цілей

Розробка найбільш ефективних шляхів реалізації стратегічних цілей

Розробка стратегічних напрямків інвестиційної діяльності

Розробка стратегії формування інвестиційних ресурсів

Конкретизація інвестиційної стратегії по періодах її реалізації

Оцінка розробленої інвестиційної стратегії

       

Далі проводиться аналіз проекту, який містить три складові частини:

Комерційний (маркетинговий) аналіз за допомогою якого проводиться прогнозування попиту.

1.1.аналіз ринка (споживачі, сегменти)

1.2.аналіз конкурентного середовища (конкуренти, майбутні конкуренти, конкуренти з боку товарів-субститутів)

1.3.план маркетинга (продукція, система ціноутворення, просування на ринку, зв'язок продавця та покупця)

Технічний аналіз, що дозволяє визначити технології для проекту та умови їх використання.

2.1.визначення технологій для проекту (спочатку аналізуються власні національні технології, причому критерієм є те, що вони добре зарекомендували себе в практичній діяльності та не орієнтовані на імпортне обладнання.

Якщо неможливо використовувати власні технології, то аналізується можливість залучення іноземних технологій. Ключовими факторами є:

· Доступність сировини

· Комунальні послуги

· Початкове супроводження виробництва продавцем технологій

· Пристосованість до місцевих умов

· Навантажувальний фактор

· Безпека та екологія

· Капітальні виробничі витрати

2.2.аналіз умов

6 Фінансовий аналіз, за допомогою якого визначають:

· Інвестиційні потреби

· Джерела фінансування

· вартість капіталу

· окупність проекту.

ІІ. РЕГУЛЮВАННЯ ВЗАЄМОДІЇ УЧАСНИКІВ ІНВЕСТУВАННЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ТЕНДЕРИ,

Інвестори- суб'єкти інвестиційної діяльності, які приймають рішення про внесення власних, кредитних і залучених майнових та інтелектуальних цінностей в об'єкти інвестування. Інвестори можуть виступати в ролі вкладників, кредиторів, покупців, а також виконувати функції будь-якого учасника інвестиційної діяльності.

Учасники інвестиційної діяльності - фізичні та юридичні особи України, інших держав, які забезпечують реалізацію інвестицій в капітальне будівництво як виконавці замовлень або на підставі доручення інвестора (замовники, підрядники, постачальники, проектувальники, науково-консультаційні фірми, посередники, банки, страхові компанії та ін.).

Учасники (сторони) підрядного контракту у будівництві - учасники будівництва, які підписують контракт. При двосторонніх контрактах його учасниками є замовник і підрядник. У багатосторонніх контрактах учасниками контракту, крім замовника і підрядника, можуть бути інші виконавці, які беруть участь у виконанні замовлення:

· замовник - учасник контракту, який визначає умови складання контракту, приймає закінчені роботи і здійснює розрахунки за них з підрядником. У ролі замовника може виступати інвестор або за його дорученням інші фізичні та юридичні особи;

· підрядник- учасник будівництва, який зобов'язаний на свій ризик і за обумовлену ціну виконати передбачені контрактом роботи і передати їх замовнику у встановлені строки;

· генеральний підрядник - підрядник, який відповідає за виконання всього комплексу робіт, передбачених замовленням, передачу їх замовнику і забезпечує координацію діяльності інших підрядників;

· головний підрядник - підрядник, який відповідає за виконання частини робіт на об'єкті, здає їх генеральному підряднику або замовнику і забезпечує координацію діяльності субпідрядників;

· субпідрядники - підрядники, які виконують спеціальні і окремі види робіт за домовленістю з генеральним підрядником, головним підрядником або замовником;

· гаранти- учасники будівництва, які гарантують виконання зобов'язань сторонами контракту.

Підрядний контракт у будівництві - договір у будівництві, що передбачає взаємні зобов'язання сторін у процесі будівництва (реконструкції, технічного переозброєння і капітального ремонту) об'єктів виробничого і невиробничого призначення.

Підрядний контракт є основним документом, що забезпечує узгоджену діяльність учасників будівництва. Він складається на весь період будівництва з уточненням при необхідності окремих умов шляхом укладання додаткових угод. Головними принципами укладання і виконання підрядних контрактів є:

- врахування і дотримання чинного законодавства;

- економічна самостійність і незалежність учасників;

- чітке розмежування у контракті прав і обов'язків сторін;

- майнова відповідальність за невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань;

- розмежування ризиків між учасниками контракту, визначення обов'язкових для страхування ризиків;

- надання гарантій виконання договірних зобов'язань;

- зобов'язання сторін за узгодженим і взаємоприйнятним вирішенням проблем і суперечностей, що виникають у процесі укладання і виконання контракту.

Основними учасниками підрядного контракту є замовник і підрядник. Якщо вони виступають єдиними учасниками контракту, останній має двосторонній характер. Якщо, крім замовника і підрядника, сторонами контракту є також інші учасники будівництва (проектні організації, постачальники устаткування, банки, субпідрядники та ін.), контракт є багатостороннім. Відповідно до контракту замовник виступає покупцем виконаних підрядником робіт, контролює хід їх виконання, може бути співвиконавцем контракту. Якщо замовник і інвестор є різними особами, функції замовника доручаються посередницьким, управлінським, консультаційним та іншим подібним структурам. Повноваження інвестора і замовника в цьому випадку повинні чітко розмежовуватись. Інвестор може залишати за собою право вирішення основних питань будівництва об'єкта: визначення ціни і строків здачі в експлуатацію. Повноваження інвестора і замовника слід розмежовувати шляхом укладання між ними договору, угоди або іншого подібного документа. Замовник може передавати частину своїх функцій за контрактом іншій особі, яка діє від імені замовника і представляє його інтереси у взаємовідносинах з підрядником. При цьому майнову відповідальність перед підрядником, якщо інше не передбачено контрактом, за порушення прийнятих зобов'язань несе сам замовник.

Підрядниками можуть бути юридичні та фізичні особи, які одержали у встановленому законом порядку право (ліцензію) на здійснення будівельної діяльності, або посередницькі, управлінські, консультаційні та інші подібні структури, які здійснюють підбір безпосередніх виконавців, укладають з ними контракти, координують їх діяльність, забезпечують здачу об'єктів в експлуатацію. Сторони самостійно визначають умови контракту, взаємні зобов'язання, враховуючи при цьому чинні нормативні документи, особливості будівництва об'єкта, організаційно-правову форму контракту, спосіб його укладання. Головними умовами контракту є строки будівництва об'єкта (виконання робіт, послуг) і ціна робіт (послуг), виконання яких здійснює підрядник.

При укладанні традиційних двосторонніх контрактів підрядник відповідає за виконання робіт, передбачених проектом будівництва, здачу об'єкта в експлуатацію. Замовник за домовленістю сторін може брати на себе зобов'язання щодо виділення будівельного майданчика, забезпечення проектною документацією, устаткуванням, матеріалами спеціального призначення, фінансування і оплати робіт, підготовки об'єкта до здачі в експлуатацію. При укладанні проектно-будівельних контрактів, у тому числі при будівництві об'єктів "під ключ", коло обов'язків замовника скорочується за рахунок розширення кола обов'язків підрядника, і в першу чергу в частині забезпечення будівництва проектною документацією, устаткуванням, іншими матеріальними ресурсами.

При укладанні багатосторонніх контрактів окремі обов'язки замовника і підрядника передаються іншим учасникам. При виконанні обов'язків підрядника спеціальними посередницькими, управлінськими, консультаційними та іншими подібними структурами вони можуть відповідати за підготовку проектної документації, забезпечувати управління будівництвом об'єкта, координувати діяльність безпосередніх виконавців. Коло цих функцій може змінюватися залежно від домовленості сторін.

Способи укладання контракту визначаються замовником з урахуванням складності, особливостей будівництва об'єкта, можливостей конкурсного відбору підрядника, організаційно-правової

форми контракту, інших подібних факторів.

Укладання контракту може здійснюватися шляхом прямих переговорів між сторонами, відкритих або закритих торгів. Прямі переговори, як правило, не передбачають конкурсного відбору підрядника. Вони проводяться у випадках недоцільності організації торгів, у тому числі у разі:

- наявності довгострокових і довірчих відносин між замовником і підрядником;

- довгострокового поетапного освоєння інвестицій підрядником на даній будові;

- необхідності уточнення обсягу, складу робіт і ціни у ході виконання контракту;

- при виконанні ремонтних, відновлювальних, інших подібних робіт, якщо вони здійснюються в порівняно невеликих обсягах;

- безрезультатності раніше проведених торгів;

- особливої терміновості роботи;

- неможливості проведення торгів виходячи зі специфічності робіт, монопольного положення підрядника.

В окремих випадках прямі переговори можуть проводитись з декількома претендентами для виявлення найбільш прийнятного підрядника.

Учасникам прямих переговорів, які домовились про укладання контракту, доцільно укладати перед контрактну угоду (протокол намірів), відповідно до якої вони беруть зобов'язання укласти контракт у подальшому на умовах, що передбачені перед контрактною угодою (протокол намірів).

Передконтрактні угоди є обов'язковими для виконання. Якщо одна із сторін без поважних причин, передбачених угодою, відмовляється від укладання контракту, інша сторона має право звернутися до арбітражу з позовом про компенсацію зазнаних збитків.

Укладання контрактів через тендерні торги створює умови для конкурсного відбору підрядників, конкуренції і змагання між ними. Такі контракти повинні укладатись насамперед на будівництво об'єктів, що фінансуються за рахунок державних капітальних вкладень.

До Загальних положень контракту слід включати такі статті:

1. Визначення і терміни.

2. Предмет контракту.

3. Ціна предмета контракту.

4. Строки виконання робіт.

5. Розрахунки і платежі.

6. Проектна документація.

7. Зміни проектної документації і обсягів робіт у процесі будівництва.

8. Будівельний майданчик.

9. Матеріально-технічне забезпечення.

10. Субпідрядні організації.

11. Страхування ризиків.

12. Виконання робіт.

13. Контроль за якістю робіт, матеріалів, устаткування.

14. Робоча сила.

15. Здача і приймання робіт.

16. Гарантійні строки експлуатації об'єкта.

  17. Фінансові гарантії.

18. Матеріальна відповідальність та звільнення від неї.

19. Розв'язання суперечностей і арбітраж.

20. Призупинення робіт та розірвання контракту.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 301; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!