Інформаційний обсяг навчальної дисципліни



Змістовий модуль 1.

ТЕМА 1. Поняття адміністративного права та його місце в системі права України.

 

Поняття адміністративного права. Адміністративне право як частина публічного права. Місце адміністративного права в системі права України. Розмежування адміністративного та інших галузей права (конституційного, цивільного, цивільно-процесуального, кримінального, кримінально-процесуального, митного, фінансового, банківського, земельного та ін.). Соціальне признання адміністративного права. Співвідношення адміністративного права та державного управління.

Історія формування та розвитку адміністративного права. Тенденції розвитку сучасного адміністративного права України. Нові підходи до усвідомлення сутності та структури сучасного адміністративного права. Концепція реформи адміністративного права. Роль і значення адміністративного права в державному будівництві.

Предмет адміністративного права. Відносини, що регулюються адміністративним правом. Особливості й мета впливу адміністративно-правових норм на суспільні відносини.

Метод адміністративно-правового регулювання суспільних відносин (зміст, значення, практичне застосування). Припис, заборона, дозвіл. Встановлення конкретного порядку дій (функціонування, здійснення діяльності). Заборона на вчинення певних дій. Можливість вибору законних дій (діяльності).

Система адміністративного права: загальне та спеціальне, внутрішнє та зовнішнє, матеріальне та процесуальне право.

Адміністративно-правові інститути: поняття та система. Адміністративно-правові інститути та норми, що регулюють управлінські відносини загального характеру. Адміністративно-правові інститути та норми, що регулюють відносини в різних галузях та сферах управління (міжгалузеві та галузеві, адміністративно-політична, соціально-культурна, управління економікою). Адміністративно-правові інститути та норми, що регулюють відносини у сфері адміністративно-юрисдикційної діяльності.

Принципи адміністративного права: поняття та система. Демократизм, законність, гуманізм, рівність перед законом, взаємна відповідальність держави і громадянина. Нові принципи адміністративного права.

Регулятивна та правоохоронна функції адміністративного права.

Адміністративно-правова наука: поняття, предмет, зміст та система. Етапи розвитку адміністративно-правової науки. Основні школи сучасної української науки адміністративного права.

Адміністративне право як навчальна дисципліна. Проблеми навчальної літератури з адміністративного права.

Адміністративне право зарубіжних країн: поняття, структура, наука.

 

Тема 2. Механізм адміністративно-правового регулювання суспільних відносин.

 

Механізм адміністративно-правового регулювання суспільних відносин: поняття, зміст, значення та елементи (адміністративно-правові норми, акти тлумачення адміністративних норм та правозастосовні акти, адміністративно-правові відносини).

Поняття адміністративно-правової норми. Відмінності адміністративно-правових норм від норм інших галузей права. Структура адміністративно-правової норми. Гіпотеза та її види. Диспозиція та її особливості. Санкція. Державні гарантії дії адміністративно-правових норм.

Класифікація адміністративно-правових норм: за змістом, за адресатами, за суб’єктами, за характером припису, за функціональним призначенням, за галузевою належністю, за межами дії, за ступенем визначеності, за повнотою викладених приписів, за юридичною силою.

Акти тлумачення адміністративно-правових норм.

Реалізація норм адміністративного права. Види реалізації (виконання, використання, додержання, застосування). Особливості реалізації норм адміністративного права. Вимоги до застосування норм адміністративного права – законність, обґрунтованість, доцільність. Юридична сила адміністративно-правових норм. Дія в часі, в просторі, за колом осіб.

Джерела адміністративного права. Види джерел. Систематизація адміністративного права.

Поняття адміністративно-правових відносин. Державне управління – сфера виникнення адміністративних правовідносин. Особливості (характерні риси) адміністративно-правових відносин. Механізм утворення адміністративно-правових відносин.

Структура адміністративно-правових відносин. Елементи адміністративно-правових відносин: юридична основа, юридичні факти, суб’єкти об’єкт, зміст.

Види адміністративних правовідносин: матеріальні та процесуальні, вертикальні та горизонтальні, внутрішні (внутрішньоорганізаційні) та зовнішні, позитивно-регулюючого характеру та правоохоронні (деліктні). Адміністративно-правові відносини породжені правомірними та неправомірними фактами. Владовідносини та відносини договірного типу. Відносини, що захищаються в адміністративному та судовому порядку.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 182; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!