ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ



Методичні вказівки щодо виконання курсової роботи з навчальної дисципліни «Кримінальне право» для студентів денної та заочної форм навчання зі спеціальності 081 – «Право» освітнього ступеня «Бакалавр» (у тому числі скорочений термін навчання)

 

 

Укладач к. ю. н., доц. І. І. Митрофанов

Рецензент к. ю .н., доц. В. В. Локтіонова

 

 

Кафедра галузевих юридичних наук

 

 

Затверджено методичною радою Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського

Протокол №____ від __________

Голова методичної ради______________ проф. В. В. Костін


ЗМІСТ

Вступ………………………………………………………………………………….4

1 Структура курсової роботи………………………………………………………..6

2 Вимоги щодо оформлення курсової роботи……………………………………12

3 Умови захисту курсової роботи…………………………………………………13

4 Критерії оцінювання курсових робіт……………………………………………14

5 Тематика курсових робіт………………………………………………………...19

Список літератури………………………………………………………………….42

Додаток А Зразок оформлення титульної сторінки……………………...………45

Додаток Б Зразок оформлення заяви студента……….………………..…………46

Додаток В Зразок розв’язання задачі для курсової роботи…………….….…….47

 


Вступ

Кримінальне право є однією з провідних і самостійних галузей українського права. Воно значно відокремлюється від інших, у тому числі суміжних галузей права, маючи при цьому свій власний предмет правового регулювання та метод правового регулювання, свою систему нормативних приписів. Разом з тим, кримінальне право є складовою частиною системи національного українського права, тому йому притаманні основні принципи, що стосуються права України на сучасному етапі.

Знання з кримінального права покликані підвищувати рівень професійної підготовки та правової культури студентів, безпосередньо впливати на формування наукового юридичного світогляду.

Метоюоволодіння кримінальним правом є всебічне пізнання й осмислення студентами законодавства про кримінальну відповідальність, набуття навичок щодо кваліфікації суспільно небезпечних діянь, застосування нормативно-правових актів і вирішення питань притягнення осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, до кримінальної відповідальності, а також уміння визначити характер і справедливість покарання, обраного за конкретною справою.

Основними завданнямививчення навчальної дисципліни «Кримінальне право» є :

– ознайомити студентів з джерелами кримінального права;

– вивчити основні кримінально-правові правові інститути Загальної частини кримінального права;

– визначити систему кримінально-правових засобів впливу на осіб, які вчинили кримінальні правопорушення;

– ознайомити студентів зі складами кримінальних правопорушень;

– сформувати навички щодо кваліфікації кримінальних правопорушень і призначення покарань за їх вчинення.

Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні

знати :

– законодавство України про кримінальну відповідальність, інститути кримінального права;

– стан основних проблем кримінального права;

– предмет і принципи Кримінального кодексу України;

– обставини, що містять суспільну небезпечність і протиправність діянь;

– підставу кримінальної відповідальності;

– систему та види кримінальних покарань, умови та порядок їх призна-чення;

– правила кваліфікації кримінальних правопорушень;

– види окремих кримінальних правопорушень та їх склад;

уміти :

– орієнтуватися у системі законодавства України про кримінальну відповідальність;

– тлумачити норми Кримінального кодексу України;

– кваліфікувати злочини у повній відповідності із законодавством Украї-ни про кримінальну відповідальність;

– визначити справедливість покарання, обраного за конкретною справою;

– обчислювати строки давності та погашення судимості;

– аналізувати тенденції юридичної практики й оцінювати їх з точки зору відповідності законодавству України про кримінальну відповідальність.

Написання курсової роботи студентами денної та заочної форм навчання має на меті засвоєння головних теоретичних положень зазначеної дисципліни, набуття навичок та умінь користуватися літературними джерелами, аналізувати закони й інші нормативно-правові акти, уміння чітко та правильно формулювати власну думку.

Навчальним планом передбачено написання курсової роботи студентами денної та заочної форми навчання за напрямом 081 – «Право», а саме : на денній формі навчання – у 6-му семестрі; на заочній формі навчання – у 6-му семестрі.

СТРУКТУРА КУРСОВОЇ РОБОТИ

Тема курсової роботи студента повинна відповідати номеру, за яким значиться прізвище студента в заліковій відомості.

Студент може самостійно обрати тему курсової роботи із запропонованого кафедрою переліку або запропонувати свою з обґрунтуванням доцільності її дослідження, для чого не пізніше другого тижня відповідного семестру студент подає на кафедру галузевих юридичних наук заяву за встановленою формою (додаток Б).

Структура курсової роботи. Курсова робота повинна містити : титульну сторінку, зміст, перелік умовних позначень (за необхідності), вступ, основну частину, висновки, практичну частину, список використаних джерел, додатки (за необхідності).

Вимоги до змісту курсової роботи. Титульна сторінка курсової роботи містить найменування вищого навчального закладу, де виконана курсова робота; прізвище, ім’я, по батькові автора; назву курсової роботи; науковий ступінь, учене звання, прізвище, ім’я, по батькові наукового керівника; місто та рік (див. додаток А).

Зміст подають на початку курсової роботи. Він містить найменування та номери початкових сторінок усіх розділів, підрозділів і пунктів (якщо вони мають заголовок), зокрема вступу, висновків до розділів, загальних висновків, додатків, списку використаної літератури й ін., перелік умовних позначень, символів, одиниць, скорочень і термінів (за необхідності). Якщо у курсовій роботі вжита специфічна термінологія, а також використано маловідомі скорочення, нові символи, позначення і таке інше, то їх перелік може бути поданий у курсовій роботі у вигляді окремого списку, який розміщують перед вступом. Перелік треба друкувати двома колонками, у яких зліва за абеткою наводять, наприклад, скорочення, справа – їх детальну розшифровку. Якщо у курсовій роботі спеціальні терміни, скорочення, символи, позначення повторюються менше трьох разів, перелік не складають, а їх розшифровку наводять у тексті під час першого згадування.

У вступі розкривається сутність і стан наукової проблеми (задачі) та її значущість, підстави та вихідні дані для розробки теми, обгрунтування необхідності проведення дослідження. Далі подають загальну характеристику курсової роботи у рекомендованій нижче послідовності.

Актуальність теми. Шляхом критичного аналізу та порівняння з відомими розв’язаннями проблеми (наукового завдання) обгрунтовують актуальність і доцільність роботи для розвитку кримінального права, особливо на користь України. Висвітлення актуальності не повинно бути багатослівним. Досить кількома реченнями висловити головне – сутність проблеми або науко-вого завдання.

Мета та задачі дослідження. Формулюють мету роботи та задачі, які необхідно розв’язати для досягнення поставленої мети. Не слід формулювати мету як «Дослідження...», «Вивчення...», тому що ці слова вказують на засіб досягнення мети, а не на саму мету.

Об’єкт дослідження – це процес або явище, що породжує проблемну ситуацію та вибране для вивчення. Предмет дослідження міститься у межах об’єкта. Об’єкт і предмет дослідження як категорії наукового процесу співвідносяться між собою як загальне та часткове. В об’єкті виділяється та його частина, яка є предметом дослідження. Саме на нього спрямована основна увага студента, оскільки предмет дослідження визначає тему курсової роботи, яка визначається на титульній сторінці як її назва.

Методи дослідження. Подають перелік використаних методів дослідження для досягнення поставленої у роботі мети. Перераховувати їх треба не відірвано від змісту роботи, а коротко та змістовно визначаючи, що саме досліджувалось тим чи іншим методом. Це надасть змогу пересвідчитися у логічності та прийнятності вибору саме цих методів.

Основна частина курсової роботи складається з розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів. Кожний розділ починають із нової сторінки. Основному тексту кожного розділу може передувати передмова з коротким описом вибраного напряму й обгрунтуванням застосованих методів досліджень. У кінці кожного розділу формулюють висновки зі стислим викладенням наведених у розділі наукових і практичних результатів, що дає змогу вивільнити загальні висновки від другорядних подробиць.

У розділах основної частини подають : огляд літератури за темою та вибір напрямів досліджень; виклад загальної методики й основних методів досліджень; проведені теоретичні дослідження; аналіз та узагальнення результатів досліджень.

Матеріали до курсової роботи повинні бути основані на глибокому аналізі керівних роз’яснень Пленуму Верховного Суду України, вивчених нормативних матеріалів, рекомендованої літератури, матеріалів судової та слідчої практики.

Аналіз теоретичних питань відповідальності за окремі злочини необхідно проводити у певній послідовності, яка передбачає :

1. Визначення місця посягання у системі Особливої частини;

2. Формулювання поняття злочину;

3. Юридичний аналіз ознак основного складу злочину, який передбачає :

а) встановлення безпосереднього об’єкта злочину, розкриття його змісту, якщо законом передбачено – характеристика інших обов’язкових ознак, що належать до об’єкта (предмет злочину, потерпілий від злочину);

б) визначення обов’язкових ознак об’єктивної сторони складу злочину та розкриття змісту, що характеризують : з’ясування конструкцій складу злочину; встановлення моменту закінчення злочину;

в) встановлення обов’язкових ознак суб’єктивної сторони складу злочину, розкриття змісту ознак, що її характеризують (стосовно вини треба визначити її форму, види, сформулювати зміст вини);

г) встановлення обов’язкових ознак, що належать до суб’єкта злочину,якщосуб’єкт спеціальний – розкриття змісту відповідної ознаки.

4. Розкриття змісту обтяжуючих обставин (кваліфікуючих ознак) у кваліфікованих складах злочину, визначення особливостей кваліфікованих складів за конструкцією, за суб’єктивною стороною (якщо такі особливості є);

5. Відмежування цього злочину від суміжних.

Курсова робота виконується самостійно та не передбачає механічного переписування літературних джерел. У разі використання цитат (думок інших авторів) їх слід брати у лапки та робити про це помітки (зноски), які у кінці роботи нумеруються у порядку застосування та подаються за таким стандартом, наприклад : Митрофанов І. І. Загальні питання об’єктивної сторони злочинів проти законної професійної діяльності журналіста / І. І. Митрофанов // Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України. – 2017. – № 10. –С. 190 – 198; Митрофанов І. І.Актуальні проблеми регулювання відповідальності у кримінальному праві : монографія / І. І. Митрофанов. – Одеса : Видавництво «Фенікс», 2017. – 450 с. – Бібліогр. : С. 386 – 448.

Під час викладення спірних концепцій, які є у науковців, студент мусить аргументувати свою позицію щодо їх точок зору та може схилятися до якоїсь із них або відхилити їх, створюючи власну та наводячи щодо останньої підтвердження.

У роботі обов’язково слід використовувати матеріали практики застосування закону про кримінальну відповідальність. Такі матеріали особливо корисні як аргументи для демонстрації теоретичних положень теми. Не допускаються до захисту роботи, у яких не використані матеріали судово-слідчої практики.

У висновках викладають найбільш важливі наукові та практичні результати, одержані у курсовій роботі, які повинні містити формулювання розв’язаної наукової проблеми (задачі), її значення для науки та практики. Далі формулюють висновки та рекомендації щодо наукового та практичного використання здобутих результатів. У першому пункті висновків коротко оцінюють стан питання. Далі у висновках розкривають методи розв’язання поставленої у курсовій роботі наукової проблеми (завдання), їх практичний аналіз, порівняння з відомими розв’язаннями. У висновках необхідно наголосити на якісних і кількісних показниках здобутих результатів, обгрунтувати достовірність результатів, викласти рекомендації щодо їх використання.

Практична частина курсової роботи складається з розв’язання двох задач із кримінального права. Під час розв’язання задач необхідно не лише назвати норми Кримінального кодексу України, за якими слід кваліфікувати діяння, але й навести обґрунтування кваліфікації, розкрити зміст юридичних ознак конкретного складу злочину.

Розв’язання задач рекомендовано подавати за таким планом :

1. Уточнення та попередня оцінка фактичних обставин.

2. Проміжні висновки щодо видів та особливостей злочинів, ознаки яких убачаються у діяннях суб’єктів.

3. Обґрунтування кримінально-правової кваліфікації (кваліфікації злочи-нів) із використанням основних правозастосовних аргументів.

4. Обґрунтування кримінально-правової кваліфікації (кваліфікації злочинів) із позицій теорії кримінального права.

5. Формула кримінально-правової кваліфікації (кваліфікації злочинів).

6. Юридичне формулювання обвинувачення (інша форма кримінально-правової оцінки).

При цьому перші чотири елементи розв’язку задач можуть викладатися у довільній формі й навіть з допустимими скороченнями, а два останні елементи мають бути написані з додержанням відповідних вимог і без скорочень. У деяких випадках викладач може дозволити студентам розв’язувати задачі без повноцінного письмового відтворення всіх названих вище елементів, однак і в цьому разі написання третього, п’ятого та шостого елементів розв’язку є обов’язковим (додаток В).

Свої висновки підтвердити посиланням на положення відповідних постанов Пленуму Верховного Суду України.

Список використаних джерел можна розміщувати одним із таких способів : у порядку появи посилань у тексті, в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків у хронологічному порядку.

За необхідності до додатків доцільно включати допоміжний матеріал, необхідний для повноти сприйняття курсової роботи :

– проміжні математичні доведення, формули та розрахунки;

– таблиці допоміжних цифрових даних;

– протоколи й акти випробувань, упровадження, розрахунки економіч-ного ефекту;

– інструкції та методики, опис алгоритмів і програм розв’язування задач на ЕОМ, які розроблені у процесі виконання курсової роботи.

 

ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

Курсова робота виконується на аркуші форматом А-4 (297х 210 мм). З усіх чотирьох боків аркуша повинні бути залишені поля розміром 20 мм, заповненість сторінки має становити 75 % від її загального обсягу.

Текст виконують комп’ютерним способом, шрифтом гарнітурою Times New Romans, розміром 14 пунктів через півтора міжрядкових інтервала. Заголовок розділу, підрозділу від попереднього тексту відокремлюють трьома інтервалами. Відступ від назви підрозділу (пункту, підпункту) до наступного тексту повинен складати півтора інтервала.

Обсяг роботи – 35 – 40 аркушів форматом А-4.

Робота подається на кафедру не пізніше як за 30 днів до початку наступної сесії. Вона виконується у машинописному варіанті або у рукописному з відповідною каліграфією літер.

У кінці роботи, після переліку використаної літератури й інших інформаційних джерел, студент повинен поставити власний підпис і дату закінчення курсової роботи.

Завершена курсова робота переплітається студентом, реєструється на кафедрі та подається науковому керівникові.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 254; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!