Міжнародні кризи та конфлікти в 40-80-х роках XX ст.



Війна в Кореї. Міжнародна напруженість зростала, «холодна війна» кілька разів перетворювалася на «гарячу». У 1950-1953 рр. розпочалася бойові дії на Корейському півострові.

З 1948 р. там існували дві держави: Республіка Корея зі столицею в м. Се­улі та Корейська Народно-Демократична Республіка (КНДР) зі столицею в м. Пхеньяні.

Збройний конфлікт між двома державами розпочався 25 червня 1950 р. на­падом військ КНДР на Республіку Корея. Армія останньої виявилася небоєздат­ною та почала відступати. Майже вся територія Південної Кореї була захоплена військами КНДР.

Коли Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію, у якій засудила агресію КНДР, війська СІІІА та деяких інших. На допомогу КНДР прийшов північний сусід — Китай. 26 листопада 1 млн китайських «добровольців» за підтримки радянських танків та авіації перейшов у наступ і змусив американців відступити. Радянські льотчики під командуван­ням І. Кожедуба прикривали небо.

30 листопада 1950 р. президент США Г. Трумен заявив, що США готові ви­користати всі воєнні засоби, у тому числі й ядерну зброю. Вперше виникла не­безпека переростання локального конфлікту в ядерну війну. І все ж здоровий глузд виявився сильнішим за військові та політичні амбіції.

Наприкінці 1950 р. фронт стабілізувався в районі 38-ї паралелі. Два роки тривала позиційна війна. У 1953 р. було підписано перемир’я, яке зафіксувало існування двох держав на Корейському півострові.

Карибська криза. Ще одна серйозна загроза світові виникла в 1962 р. під час Карибської кризи.

СПІА негативно поставилися до революції на Кубі. У 1961 р. вони підтри­мали висадження контрреволюційних груп на її території. Фідель Кастро звер­нувся по допомогу до СРСР. Радянське керівництво вирішило розмістити на острові ядерні ракети середньої дальності. Довідавшись про це, президент США Дж. Кеннеді оголосив про встановлення з 22 жовтня 1962 р. морської блокади Куби та про перевірку всіх радянських кораблів, які пливли до остро­ва. Радянські й американські війська були приведені в стан повної бойової го­товності. Ніколи раніше небезпека ядерної війни не була настільки реальною, як V ті дні.

Берлінська стіна. Однак «холодна війна» тривала ще понад 20 років. її сим­волом стала Берлінська стіна, побудована в ніч на 13 серпня 1961 р., яка поділи­ла Берлін на Західний і Східний.

Реакція США на цю акцію була надзвичайно різкою. Американське коман­дування почало перекидати додаткові частини на територію ФРН та Західного Берліна. 27 жовтня американські танки були переміщені до контрольно-пропуск­ного пункту на Фрідріхштрассе, а навпроти них на відстані 200 м зупинилися радянські танки. Цілу добу тривало це протистояння. Нарешті керівники обох держав віддали наказ своїм військам відійти від кордону.

Напружена ситуація в місті зберігалася до укладення 3 серпня 1971 р. чоти­ристоронньої угоди щодо Західного Берліна. Отже, «холодна війна» неодноразо­во ставила світ на межу глобальної ядерної війни.


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 21; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!