Початок «холодної війни».



Після закінчення Другої світової війни сталінське керівництво Радянського Союзу сподівалося встановити свій контроль у країнах, звільнених радян­ськими військами, привести до влади комуністичні уряди й у такий спосіб ство­рити навколо себе зону дружніх і залежних від СРСР держав.

Думка про необхідність боротьби проти міжнародного комунізму була опри­люднена в промові колишнього прем’єр-міністра Великої Британії В. Черчілля, з якою він виступив 5 березня 1946 р. В. Черчілль запропонував створити для боротьби проти СРСР і комунізму «асо­ціацію народів, які розмовляють англійською мовою», що володіла б ядерною зброєю та могла б розраховувати на військову перевагу над Радянським Союзом. Ця промова вважається початком «холодної війни».

Отже, «холодна війна» мала і внутрішні, і зовнішні причини.

Внутрішні причини:

- зростання впливу військовиків на внутрішньо- та зовнішньополітичний курс СРСР і США;

- мілітаризація економіки за роки Другої світової війни (створення військо­во-промислового комплексу), суспільних інститутів і масової свідомості;

- пошук зовнішньополітичного «ворога» як засіб консолідації суспільства.

Зовнішні притіни:

- перетворення СРСР і США на наддержави та виникнення між ними гост­рих суперечностей з питань повоєнного устрою світу;

- установлення радянської моделі тоталітарного суспільства в країнах Схід­ної Європи та протидія цьому процесу з боку США;

- боротьба за сфери впливу між СРСР і США в різних регіонах світу.

 

Хронологічно «холодну війну» можна поділити на 5 етапів:

- 1945 -1953 рр. Найважливіші події — це «берлінська криза» 1948 р., а та­кож війна в Кореї.

-1953-1962 рр. Найважливіші події — зведення Берлінської стіни та Ка­рибська криза.

-1962-1979 рр. Цей етап характерний такими подіями, як війна у В’єтнамі, загострення близькосхідної проблеми, «розрядка» міжнародної напруже­ності. Завершився він уведенням радянських військ до Афганістану.

-1979-1985 рр. На цьому етапі після «розрядки» відбулося загострення міжнародної напруженості, воєнні конфлікти в Індокитаї, на Близькому Сході, війна за Фолклендські острови. Він закінчився перемовинами М. Горбачова та Р. Рейгана про скорочення наступальної ядерної зброї.

-1985-1991 рр. — завершальний етап «холодної війни», під час якого відбу­лися зустрічі керівників супердержав СРСР і США та підписання важли­вих угод про скорочення та нерозповсюдження ядерної зброї. СРСР вивів свої війська з Афганістан^, припинився конфлікт в Індокитаї. Закінчився цей період розпадом Радянського Союзу.

«Холодна війна» перетворилася на протистояння військово-політичних бло­ків у Європі та інших регіонах світу.

Першою серйозною сутичкою в Європі стала «берлінська криза». Вона ви­никла в 1948 р. після введення в західній частині Німеччини нової грошової одиниці. Радянська сторона розцінила цю акцію як дію, спрямовану на розкол країни.

У тяжкі дні «берлінської кризи» постачання двохмільйонного міста всім не­обхідним забезпечувала англо-американська авіація. Було встановлено «повіт­ряний міст», яким мешканці Західного Берліна отримували продовольство, ме­дикаменти, паливо, машини та інші товари.


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!