Шляхи та методи вирішення проблем українського бурштину



Сьогодні в Україні є реальні можливості збільшити цивілізоване, екологічно виправдане видобування бурштину та його переробку, більш широко використовувати бурштин у різних галузях народного господарства, про що йшла мова раніше.Слід розвивати малий та середній бізнес на базі бурштинового виробництва замість несанкціонованого хижацького видобування бурштину. Настав час припинити нелегальний вивіз бурштину-сирцю за межі України.

Щоб вирішити проблему бурштину, необхідно терміново визнати, що бурштин дуже цінний, хоча і не дорогоцінний камінь, а отже, його слід (як і в усьому світі) законодавчо визнати напівдорогоцінним. Відміна статусу бурштину як дорогоцінного каменю відкриває можливості долучити до видобування та переробки бурштину засоби та робочі ресурси середнього і малого бізнесу – організовані старательські бригади. Останні замінять «чорних» шукачів бурштину, які сьогодні залишають після себе глибокі провали в лісі, нищать землі і ліси. При цьому вони вибирають лише цінний товарний бурштин, залишаючи в землі некондиційний, а отримана при цьому валюта йде в тіньову економіку.

Геологічні умови залягання бурштину і характер його поширення по горизонталі і вертикалі (переважно глибина залягання до 3-5 м) порівняно невеликі, запаси виявлених родовищ, геологічні та гідрогеологічні особливості не сприяють рентабельному веденню на цій території широкомасштабного державного видобування бурштину. Більш перспективними для цього є виробничі підприємства малого та середнього бізнесу. Відповідно на порядку денному стоїть прийняття закону про збереження національного багатства України – бурштину і захист його від хижацького неконтрольованого видобування.

Для розвитку економіки України бурштин разом з продуктами його переробки є надійним джерелом поповнення бюджету. Тому варто продовжити всебічне наукове вивчення бурштину і системно впроваджувати отримані розробки, нові технології та рекомендації в виробництво.

Для вирішення проблем українського бурштину необхідно:

1. Виконати комплекс геологічних, палеонтолого-стратиграфічних і палеогеографічних досліджень з огляду на пошуки більш багатших похованих еоценових розсипів, розвідку та видобування бурштину.

2. Відрегулювати правові та законодавчі питання, які пов’язані з встановленням оптимального режиму видобування і реалізації бурштину та взяти його під контроль держави.

3. Вивчити дивовижні сили та лікувальні властивості бурштину іпродуктів його переробки.

4. Популяризувати український бурштин, використовувати рекламу для більш широкого впровадження його в народне господарство.

Враховуючи велике значення бурштину в розвитку культури та прикладного мистецтва, настала необхідність створення національного музею українського бурштину за рахунок регулярного поповнення колекції рідкісних унікальних зразків, зокрема з інклюзами.

Питання стратегії розвитку бурштинового виробництва в Україні надзвичайно важливі для майбутнього держави. Тому вони мають обговорюватись не тільки владними структурами, але й виробничими та науковими організаціями. Вони повинні бути також предметом уваги населення таблагодійних, наукових і науково-просвітницьких товариств.

 

1. Трофимов В.С. Янтарь. – М: Недра, 1974. – 184 с.

2. Тутковский П.А. Янтарь в Волынской губернии // Тр. О-ва исслед. Волыни. – 1911. – № 6. – С. 19-58.

3. Тутковский П.А. Український янтар (бурштин). Нариси з природи України. – К.: Всеукр. вид. cпілка, 1920. – 189 с.

Мацуй В.М., Епатко Ю.М. Алатырь-камень – янтарь. – К.: ДажБог, 2006. – 115 с


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!