Народногосподарське і соціальне значення бурштину



В колишньому СРСР на виробництво ювелірних, виробних, художньо-декоративних і сувенірних виробів використовували лише близько 15% щорічного видобутку бурштину. Решта видобутку (в основному це некондиційний – дрібний та забруднений бурштин) перероблялась: незабруднений пресувався, решта піддавалась хімічній обробці методом сухої перегонки. Отримані в результаті продукти (бурштинові кислоти, олія та ін.) широко застосувалися в фармацевтичній, парфумерній, лакофарбувальній промисловості, різних галузях сільськогосподарського виробництва і медицині.

Основні області використання бурштину і продуктів його переробки:

1. Виробництво ювелірних, ювелірно-галантерейних, художньо-декоративних і сувенірних виробів, створення витворів декоративно-прикладного мистецтва.

2. Особливості бурштину як діелектрика та його хімічна інертність визначають напрями його широкого використання в промисловості та сільському господарстві. Стержні і пластинки-заготовки із пресованого бурштину широко застосовуються в якості матеріалу для виготовлення ізоляторів в електро- і радіотехніці, приборобудуванні, виготовленні медичних сосудів, приладів та інструментів для переливання і консервування крові (бурштин перешкоджає згортанню крові, гальмує руйнування кров’яних тілець еритроцитів). Бурштинову олію вживають для фармацевтичних цілей, при флотаційних процесах для виробництва бурштинових оліф, отримання розчинників органічних фарб в гумовій промисловості, міцних, капронових ниток. Бурштиновий лак незамінний при лакуванні металевих і особливо виробів із дерева. За основними якісними показниками (твердість, атмосферна і хімічна стійкість, міцність, блиск) покриття з янтарного лаку перевищують інші плівкоутворюючі матеріали.

Бурштинова кислота (БК) користується надзвичайно широким попитом, а її застосування в різних галузях народного господарства розширюється з кожним роком. З технічної БК виготовляються реактивна БК, бурштиновий ангідрит, бурштинокислі солі натрію й амонію, ряд ефірів БК.

БК використовується у виробництві замінників шкіри, є сировиною для виготовлення багатьох барвників, зокрема родонотинових фарб, а також зубної пасти, мила, фотореактивів, пластмас.

БК – прекрасний біогенний стимулятор і з цією властивістю поєднано її нове, надзвичайно важливе практичне впровадження при вирощуванні насіння та рослин різних сільськогосподарських культур. Нині БК використовують для вирощування двох врожаїв на рік картоплі в Криму. Практичне застосування БК як стимулятора росту картоплі узгоджено з Головною державною інспекцією захисту рослин Мінагрополітики і Міністерства охорони здоров'я України.

3. Лікувальні властивості бурштину і продуктів його переробки.

Бурштин-сукциніт містить від 5-8 до 12% (в корочці) БК. Лікувальним властивостям БК (як і похідних від неї) присвячена численна світова наукова література, особливо за три останні десятиріччя. Питання застосування її в неофіційній медицині, рецепти і «сміливі» рекомендації народних цілителів достатньо широко викладені в популярній літературі, періодичних виданнях, інтернет-виданнях, вузьковідомчих публікаціях рекламного характеру.

БК добре знайома світовій громадськості, а її унікальні властивості давно використовуються. Вона входить до міжнародного списку речовин, дозволених до харчового застосування, та використовується як харчова добавка. В США, Англії, Німеччині БК та її похідні є складовими ряду лікарських препаратів. Жоден з відомих нам каменів-самоцвітів немає стільки показань для застосування в медицині, як бурштин. Бурштин і продукти його переробки призначають при захворюванні серця та судин, лікуванні печінки, нирок, діабету, стресів, безсоння, дитячих захворювань, жіночих хвороб та наслідків алкоголю. І це далеко не повний перелік [4].

Народногосподарська і соціальна значущість бурштину та його величезні потенційні запаси в надрах України визначають гостру необхідність створення в Україні рентабельної бурштинодобувної та бурштинопереробної промисловості. Український бурштин має посісти чільне місце на світовому ринку.

 


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!