Геологічні передумови, прогнозні ресурси та якість бурштину



Основні запаси бурштину-сукциніту України виявлені в правобережній частині Полісся – Прип’ятському бурштиноносному басейні (північна частина Волинської, Рівненської, Житомирської і Київської областей). В геоструктурному відношенні ця територія відноситься до північного та північно-західного схилів Українського щита (УЩ). Тут виявлено 44 бурштинопрояви і ряд родовищ – Клесівське, Вільне та ін., на яких частково ведеться видобування бурштину державним підприємством і нелегально місцевим населенням та несанкціонованими бригадами. Останні спричиняють виснаження надр та завдають великої шкоди природі Полісся.

На даний час геологорозвідувальні роботи зосереджені у західній частині Прип’ятського бурштиноносного басейну, на території якого виділяються три бурштиноносні зони: Клесівсько-Пержанська – 567,8 т; Дубровицько-Володимирецька – 893,9 т; Маневицько-Зарічненська – 12,8 т. Запаси затверджені тільки по двох родовищах: 1) Клесівське (1990 р., категорія С1 – 75 100 кг, С2 28 700 кг). Залишок запасів на 01.01.07 р. становить запаси категорії С1 – 53 487,17 кг, С2 – 28 700,кг; 2) Вільне (1990 р., категорія С2 – 19 642,32 кг). Залишок запасів на 01.01.07 р. – 12 343 кг). Промислове видобування бурштину зараз здійснюється тільки на Клесівському родовищі.

Бурштин знаходиться в піщано-глинистих породах «синьої землі» кварц-глауконітової формації, яка відноситься до харківського надгоризонту пограничних верств еоцену та олігоцену (продуктивна товща). Ця товща в Прип’ятському бурштиноносному басейні залягає близько до донної поверхні, нерідко безпосередньо під сучасним ґрунтом. Уламки бурштину в продуктивній товщі залягають дуже нерівномірно: найчастіше у вигляді різного роду скупчень (часто дуже великих) та поодиноких включень постійно з уламками обвугленої рослинної органіки. Відсутність витриманих по простяганню верств в продуктивній товщі порід ускладнює виконання геологопошукових робіт на бурштин.

Поліський бурштин-сукциніт за своїми фізичними й оптичними властивостями, хімічним складом близький до прибалтійського, а за різновидністю забарвлення та якістю в цілому перевищує його і більш придатний для ювелірних робіт.

Геологічні і палеогеографічні передумови дають підстави вважати, що не тільки північно-західний схил УЩ багатий на прояви і родовища бурштину. Перспективною площею на бурштиноносність слід визнати також східні, північно-східні і південні схили УЩ та прилеглі області Дніпровсько-Донецької та Причорноморської западин (Дніпровський бурштиноносний басейн), де продуктивні горизонти залягають на значно більших глибинах. Дніпровський басейн за ступенем геологічного вивчення бурштиноносних відкладів поступається Прип’ятському, і відкриття нових великих родовищ бурштину на цій території – справа недалекого майбутнього.

 


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!