Бурштин – багатство України: проблеми та перспективи розвитку



П.Ф. Гожик1, А.А. Дзідзінський2, В.М. Мацуй1

1 Інститут геологічних наук НАН України, Київ, Україна

2 Держгеолслужба України, Київ, Україна

Територія України займає південно-східну частину Балтійсько-Дніпровської і східну окраїну Карпатської бурштиноносних субпровінцій Євроазіатської провінції [1].

Балтійсько-Дніпровська субпровінція (основне джерело бурштину-сукциніту на світовому ринку) простягається від Північного Причорномор’я, Придніпров’я та Українського Полісся в північно-західному напрямку більш ніж на 2 тис. км та охоплює південний захід Білорусі, південні райони Латвії і Литви, Калінінградську область Російської Федерації (найбільші та найбагатші за вмістом розсипи), Польщу, північні райони Німеччини, Південну Швецію, Данію, Фінляндію, Англію.

Бурштинопрояви Карпатської субпровінції приурочені до південних та східних схилів Карпат у межах Румунії, прилеглих до Карпат районів Польщі та України. В Українських Карпатах виявлені бурштиноподібні смоли: руменіт, делятиніт (можливо, аналог сукциніту), піатра, альмашит, шрауфіт, мунтеніт, які дужевідрізняються від бурштину-сукциніту більш темним кольором, переважанням червонуватих та темно-вишневих різновидів, наявністю специфічної внутрішньої дрібної полігональної тріщинуватості, майже повною відсутністю бурштинової кислоти, великою кількістю включень сірки, підвищеною крихкістю. Геологія відкладів, що вміщують зазначені смоли, вивчена недостатньо, відсутня також оцінка перспектив та прогноз ресурсів.

Бурштин в Україні відомий з прадавніх часів, про що свідчать знахідки бурштинових амулетів і просто уламків обробленого та необробленого бурштину в пізньопалеолітичних стоянках Придніпров'я, а також виявлені промисли і кустарні майстерні по обробці бурштину, простіші вироби з бурштину (пластини, амулети, буси, персні і навіть намисто) в мезолітичних і неолітичних поселеннях Придніпров’я та Волині.

Сучасні уявлення про геологію бурштину Українського Полісся розроблені академіком Павлом Аполлоновичем Тутковським в кінці XIX – на початку XX ст. Він не тільки дослідив стратиграфію бурштинопроявів, але й виділив майже всі ділянки, на яких виконувались пошуково-розвідувальні роботи в минулому і проводяться нині [2, 3].

 


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!