Принцип незалежності



Розглядаючи цей принцип, перш за все повинні відзначити, що незалежність адвокатури за світовими стандартами передбачає, насамперед, незалежність:

- від органів державної виконавчої влади;

- від судової влади;

- від громадських об’єднань (мається на увазі різноманітні політичні партії, організації, рухи і т. д.).

Специфіка завдань адвокатури вимагає незалежного здійснення адвокатської діяльності при виконанні своїх професійних прав і обов’язків, що передбачає його свободу від будь-якого зовнішнього впливу, тиску чи втручання в його діяльність.

З метою дотримання цього принципу в своїй діяльності адвокат зобов’язаний не допускати компромісів, що применшували б його незалежність, з метою догодити суду, іншим державним органам або клієнту, якщо такі компроміси розходяться із законними інтересами клієнта.

Адвокат не повинен займатися іншою діяльністю, яка ставила б його в юридичну, матеріальну або моральну залежність від інших осіб.

Адвокат не повинен при виконанні доручення клієнта керуватися вказівками інших осіб стосовно змісту, форм, методів, послідовності здійснення його професійних прав і обов’язків, якщо вони суперечать його власній уяві про оптимальний варіант виконання доручення клієнта.

Принцип демократизму і гуманізму – це загально-правові принципи і їх зміст ви розглядали як на теорії держави та права, так і при вивчені інших дисциплін.

На нашу думку особливу увагу заслуговує принцип конфіденційності.

Питання про адвокатську таємницю є важливим і принциповим, тому вважаю, що воно має бути розглянуте з двох позицій: правової й морально-психологічної.

Правове закріплення принципу конфіденційності міститься в ст. 9 Закону України «Про адвокатуру».

Питання, з яких громадянин або юридична особа зверталися до адвоката, суть консультацій, порад, роз’яснень та інших відомостей, одержаних адвокатом при здійсненні своїх професійних обов’язків складають адвокатську таємницю.

Дотримання принципу конфіденційності є необхідною і найважливішою передумовою для встановлення довірчих відносин між адвокатом і клієнтом, без яких є неможливим належне надання правової допомоги.

Дія принципу конфіденційності не обмежена в часі.

Конфіденційність певної інформації може бути відмінена тільки особою, зацікавленою в її дотриманні, в письмовій або іншій зафіксованій формі.

Трапляються випадки, коли обвинувачений в бесіді віч-на-віч з адвокатом повідомляє, що він вчинив злочин, розповідає подробиці, називає учасників, а на офіційних допитах свою вину заперечує. Адвокат потрапляє у складне становище: він має зберігати таємницю, тоді як, з іншого боку, його можуть звинуватити в змові з обвинуваченим.

Для регулювання цієї ситуації, в сучасному праві виділяються дві основні тенденції:

1. Регулювання тільки через право.

2. Розмежовувати мораль і право.

Я, особисто, вважаю, що дану ситуацію потрібно вирішувати тільки через право, тобто інформація, що стала відома адвокату при виконанні своїх професійних обов’язків є конфіденційна і розголошенню не підлягає, тим паче коли вона погіршує становище підзахисного.

Тобто, як бачите в професії адвоката перехрещуються і морально-правові аспекти, і чисто правові. На цьому ґрунті й формується професійна етика адвокатів.

Відносини між адвокатом і органами дізнання, попереднього слідства несуть в собі взаємозобов’язання, що випливає з ст. 9 закону.

Так, розголошення відомостей, що складають адвокатську таємницю, заборонено за будь-яких обставин, включаючи незаконні спроби органів дізнання, попереднього слідства і суду допитати адвоката про обставини, що складають адвокатську таємницю. В свою чергу адвокат не має право розголошувати дані попереднього слідства, які стали йому відомі у зв’язку з виконанням ним своїх професійних обов’язків без дозволу слідчого або прокурора.

Адвокат зобов’язаний забезпечити дотримання принципу конфіденційності і його помічниками та членами технічного персоналу, а також умови зберігання документів, переданих йому клієнтом, що містять конфіденційну інформацію.

Це ми з вами розглянули, на яких принципах (основних засадах) повинна базуватися адвокатська діяльність, але ж які умови для виконання цих засад створює Держава? Тому переходимо до наступної частини нашого питання це гарантії адвокатської діяльності.

Закон про адвокатуру окремо закріплює норму, яка стосується гарантій адвокатської діяльності. Нею встановлено,

-- що професійні права, честь і гідність адвоката охороняються законом;

- забороняється будь-яке втручання в адвокатську діяльність, вимагання від адвоката, його помічника, посадових осіб і технічних працівників адвокатських об’єднань відомостей, що становлять адвокатську таємницю. З цих питань вони також не можуть дотримуватись як свідки;

- документи, пов’язані з виконанням адвокатом доручення, не підлягають оглядові, розголошенню чи вилученню без його згоди;

- забороняється прослуховування телефонних розмов адвоката у зв’язку з оперативно-розшуковими заходами без рішення суду;

- не допускається офіційне негативне реагування з боку органів дізнання, слідства, суду на правову позицію адвоката у справі;

- адвокату гарантується рівність прав з іншими учасниками процесу;

- кримінальна справа проти адвоката може бути порушена тільки Генеральним прокурором України, його заступниками, прокурорами Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва та Севастополя;

- адвоката не можна притягнути до кримінальної, матеріальної та іншої відповідальності або погрожувати її застосування у зв’язку з наданням юридичної допомоги громадянам та організаціям.

Підведемо підсумок по першому питанню. Адвокатура України є добровільним професійним громадським об’єднанням, покликаним згідно з Конституцією України сприяти захисту прав, свобод та представляти законні інтереси громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб, подавати їм іншу юридичну допомогу.

Вимоги до кандидата в адвокати:

· громадянство України;

· вища юридична освіта;

· стаж роботи за спеціальністю юриста або помічника адвоката не менше 2-х років;

· скласти кваліфікаційний іспит;

· одержати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю;

· прийняти Присягу адвоката України.

Адвокатська діяльність базується на принципах верховенства закону, незалежності, демократизму, гуманізму і конфіденційності. Гарантії адвокатської діяльності закріплені в ст. 10 Закону України «Про адвокатуру».

В наступному питанні ми розглянемо, в яких формах закон допускає здійснення адвокатської діяльності.

 

 


 

Друге питання. ОРГАНІЗАЦІЙНІ ФОРМИ


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!