Добір, годівля та утримання корів-донорів і телиць реципієнтів



 

Добір високопродуктивних тварин є головним селекційним прийомом, скерова-ним на поліпшення їх продуктивності з покоління в покоління. При трансплантації ембріонів значення добору зростає, оскільки при цьому різко збільшується кількість нащадків, а з ними, отже, і кількість поліпшувачів чи погіршувачів поголів’я.

Донор (від латинського dono – дарую) – це корова чи телиця парувального віку з високою племінною цінністю, від якої після гормонального стимулювання суперову-ляції та осіменіння спермою видатного бугая-плідника отримують ембріони.

Реципієнт (від латинського recipio – той, що отримує, приймає) – менш продук-тивна тварина, яку використовують для виношування ембріонів.

Головними критеріями при доборі корів на донорів є висока їх генетична цінність та здатність передавати бажані ознаки нащадкам. Тому при доборі донорів врахову-ють їх походження, продуктивність батьків, тривалість господарського використання, наявність у родоводі видатних предків, їх відтворні якості. Продуктивність донора за декілька лактацій повинна бути на 50–60 % вище стандарту по породі, а вміст жиру в молоці – таким же чи вищим стандарту.

За комплексом селекційних ознак (форма вим’я, швидкість молоковіддачі і т. п.) корови-донори повинні відповідати вимогам класу еліта-рекорд, мати високу відтвор-ну здатність, бути стійкими до технологічних стресів. Звичайно на донорів підбира-ють молодих високопродуктивних тварин, які мали за останні 3 роки не менше двох нормальних отелень з нормальною тривалістю міжотельного періоду. В якості доно-рів можуть використовуватися і вибраковані корови лише при умові високої їх пле-мінної і товарної цінності (за попередні роки), доброму здоров’ї і, якщо причина їх

 

 


Розділ 7

 

 

вибракування не зв’язана з відтворною здатністю. Телиці парувального віку можуть відбиратися на донорів лише при відмінному родоводі і доброму фізичному розвитку, хоча лактуючі корови краще реагують на гормональні обробки.

Добір корів на донорів проводять комісійно, з оформленням ветеринарного свідо-цтва в господарствах, безпечних по таких заразних хворобах, як паратуберкульозний ентерит, хламідійний аборт, лептоспіроз, лейкоз, бруцельоз, туберкульоз, інфекцій-ний ринотрахеїт, трихомоноз, пустульозний вульвовагініт, кампілобактеріоз, ящур. Тварини повинні бути вакцинованими відповідно до планів протиепізоотичних за-ходів для даної зони.

Кожного донора піддають старанному клінічному дослідженню. В його анамнезі не повинно бути важких родів, затримання посліду, маститів, післяродових захворю-вань. При ректальному дослідженні тварини визначають розміри та тонус матки, стан яєчників, наявність у них жовтих тіл, фолікулів, кіст і т. п. Тварин з невеликими яєч-никами, їх спайками з навколишніми тканинами, кістами яєчників (фолікулярними та лютеїновими), їх гіпофункцією, ендометритами, розладами обміну речовин виключа-ють з числа донорів.

Виключають також виснажених корів, з ознаками остеомаляції, захворюваннями кінцівок, патологічними виділеннями з родових шляхів. Якщо донори поступають з інших господарств, то їх попередньо карантинують.

Гормональну обробку донорів розпочинають не раніше 2–3-х місяців після оте-лення. За підібраними донорами ведуть спостереження, визначаючи у них перебіг і тривалість статевих циклів (роблячи відповідні записи) і не осіменяючи їх. За цей час повинно проявитися не менше двох статевих циклів. Тварин з неповноцінними стате-вими циклами виключають з числа донорів.

При плануванні трансплантації виходять з можливості отримання від кожної ко-рови за одну обробку не менше п’яти ембріонів, з них мінімум чотири повинні бути повноцінними. Кількість вимивань протягом року регулюють, залежно від реакції на обробки і від потреби в ембріонах. Якщо на 7-й день після вимивання обробити до-нора простагландином (щоб виключити небажану вагітність), пропустити після цього два статевих цикли і тоді з 8–12-го дня чергового циклу приступити до нової обробки, то протягом року можна провести від 3-х до 5-ти вимивань.

Складною проблемою трансплантації ембріонів була і залишається варіабельність реакції донорів на гормональну обробку. Біля 20–30 % корів-донорів або не реагують на обробку, або ж не продукують повноцінних ембріонів.

Реципієнтами можуть служити малоцінні в племінному відношенні корови чи те-лиці. Звичайно на реципієнтів відбирають телиць, які в 16–18-місячному віці повинні мати масу тіла не менше 350–380 кг, бути клінічно здоровими, без видимих ознак роз-ладів обміну речовин, з добре вираженою статевою циклічністю.

Ефективність трансплантації ембріонів у значній мірі залежить від синхроннос-ті статевої циклічності у донорів та реципієнтів, тому необхідно точно визначити

 

 


Трансплантація ембріонів

 

 

тривалість та регулярність статевого циклу у донорів та реципієнтів, час появи у них охоти.

Нормальна відтворна здатність та отримання добре розвиненого приплоду забез-печуються, перш за все, повноцінною збалансованою годівлею тварин, з врахуванням їх фізіологічного стану та продуктивності. Найвідповідальнішим періодом у годівлі корів-донорів є сухостійний період (якщо їх використовують для отримання приплоду) і перші 3–4 місяці після отелення, оскільки вони співпадають з максимальним збіль-шенням маси плода та найвищою молочною продуктивністю. Неповноцінна годівля тварин викликає у них розлади обміну речовин та відтворної здатності, погіршення якості ембріонів. Відповідно до деталізованих норм годівлі тварин їх раціон повинен бути збалансованим за енергією, протеїном, вуглеводами, макро- та мікроелементами та іншими біологічно активними речовинами. Годують донорів за індивідуальними раціонами, які включають доброякісне сіно, концентровані корми та мінімальні кіль-кості соковитих чи зелених кормів. Структура раціону повинна бути оптимальною, на одну кормову одиницю в ньому повинно припадати 95–105 г, а у сухостійних 110 г перетравного протеїну та 120 г цукру. Раціон повинен містити оптимальну кількість клітковини (від 22–24 % при добовому надої 10 кг; до 16–18 % при надої до 30 кг).

Утримують корів-донорів у світлих сухих приміщеннях, в індивідуальних боксах (3,5 × 4 м), а реципієнтів – у просторих стійлах.

Щоденно корів чистять і роблять їм 3–4-х годинний вільний чи примусовий моці-он по прогону.

У тваринницьких приміщеннях і на території двора забезпечують високу санітар-ну культуру і дотримуються ветеринарних вимог щодо приміщення закритого типу.

 

 


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 28; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!