Вплив типу нервової діяльності на статеву функцію самців



 

Характер поведінки тварини у навколишньому середовищі, як відомо, залежить від типу її нервової діяльності, який визначається: а) силою, б) зрівноваженістю, в) рухливістю у неї процесів збудження і гальмування.

Про силу нервових процесів у тварини судять за здатністю її витримувати сильні подразнення, що надходять як із зовнішнього, так і внутрішнього середовища.

Зрівноваженість нервових процесів характеризується однаковим вираженням збу-дження та гальмування, їх співвідношенням.

 


Осіменіння тварин

 

 

Під рухливістю нервових процесів розуміють здатність нервової системи швидко переключатися із процесу збудження на гальмування і, навпаки, з гальмування на збудження, що дозволяє тваринам швидко пристосуватися до нових умов.

Академік І. П. Павлов установив у тварин 4 основних типи нервової діяльності: – сильний, зрівноважений, рухливий (сангвінік) з великим зрівноваженням про-

цесів збудження і гальмування;

 

– сильний, зрівноважений, спокійний, інертний (флегматик);

 

– сильний, збудливий, незрівноважений, нестриманий (холерик) з високою збудливістю і слабким гальмуванням;

– слабкий, млявий або гальмівний тип (меланхолік) зі слабким проявом проце-сів збудження і гальмування, з перевагою останнього.

Тварини сильного зрівноваженого рухливого типу найбільше придатні для племін-них цілей. Вони спокійні в будь-якій обстановці, швидко переходять від збудження до спокійного стану, зовнішнього гальмування майже не проявляють. Умовні рефлекси у таких тварин виробляються легко, вони швидко звикають до нової обстановки.

Але при використанні плідників цього типу слід уникати грубого обходження з ними і тривалої одноманітної обстановки одержання сперми, оскільки в першому ви-падку у них виробиться злий характер, а в другому – вони впадають у сонливий стан.

Тварини сильного зрівноваженого спокійного типу менш рухливі і збудливі, хоча виділяють повноцінні еякуляти. Умовні рефлекси у них виробляються не зразу, але вони дуже стійкі. Враховуючи схильність плідників цього типу до ожиріння, для них необхідно застосовувати примусовий моціон.

У тварин сильного незрівноваженого типу процеси збудження переважають над гальмуванням. Такі тварини легко збуджуються як в звичайній, так і незвичайній, но-вій обстановці. Гальмівні рефлекси у них виробляються дуже важко, тому вони легко стають злими і буйними.

Статеве збудження у плідників цього типу наступає легко, навіть при статевому виснаженні. Режим використання таких плідників повинен бути поміркованим, без перевантажень. Необхідно попереджувати розвиток у них буйної поведінки.

Тварини слабкого типу характеризуються слабістю процесів збудження та галь-мування. Вони важко звикають до нової обстановки, проявляючи пригніченість, на-стороженість. Умовні рефлекси у них виробляються повільно. Сторонні подразники викликають у них гальмування статевих рефлексів. Тварин цього типу не рекоменду-ється використовувати в якості плідників.

 

 


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 23; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!