Дія нормативно-правових актів в просторі і за колом осіб.



Закон, як і будь-який нормативно-правовий акт, має межі своєї дії в трьох вимірах: 1) у часі, тобто обмежений періодом дії, коли закон має юри­дичну чинність; 2) у просторі, на який поширюється дія закону; 3) за колом осіб, які підпадають під вплив закону: на основі закону у них виникають юридичні права і обов'язки.

Дія нормативно-правового акта у просторі може бутитерито­ріальною і екстериторіальною. Територіальна дія нормативно-правового акта окреслена те­риторією держави (Україна) або окремого регіону (Крим) і ви­значається державним суверенітетом. Нормативно-правові акти України поширюються на терито­рію всієї країни, нормативно-правові акти Автономної Респуб­ліки Крим — на власну територію в межах повноважень, визна­чених Конституцією України і Конституцією Автономної Рес­публіки Крим. Екстериторіальна дія нормативно-правового акта регулюєть­ся міжнародними договорами і передбачає поширення законо­давства даної держави за межами її території. Вона відома якправо екстериторіальності держав — порядок, відповідно до якого установи або фізичні особи, що розташова­ні або перебувають на території іншої держави, розглядаються як такі, що розташовані або перебувають на власній національ­ній території і підвладні законам і юрисдикції власної держави. Правом екстериторіальності користуються військові кораблі та літаки, що із дозволу держави перебування знаходяться на її те­риторії, але розглядаються як частина території держави прапо­ра або пізнавальних знаків.

На порядок дії нормативно-правового актаза колом осіб по­ширюється загальне правило: закон діє стосовно всіх осіб, які перебувають на території його дії і є суб'єктами відносин, на які він розрахований. Види законів у дії за колом осіб: 1. Загальні — розраховані на все населення. 2. Спеціальні — розраховані на певне коло осіб. Одні закони поширюються на всіх індивідуальних і колективних суб'єктів, інші — лише на конкретну категорію осіб (пенсіонерів, військо­вослужбовців, лікарів, вчителів тощо). Їх дія в просторі та за колом осіб не збігається. 3. Виняткові — роблять винятки з загальних і спеціальних. Глави держав і урядів, співробітники дипломатичних і консуль­ських представництв, що знаходяться на території невласної держави, наділені імунітетом — дипломатичним, консульським та ін.

Дія нормативно-правових актів у часі.

Закон, як і будь-який нормативно-правовий акт, має межі своєї дії в трьох вимірах: 1)у часі, тобто обмежений періодом дії, коли закон має юри­дичну чинність; 2) упросторі, на який поширюється дія закону; 3)за колом осіб, які підпадають під вплив закону: на основі закону у них виникають юридичні права і обов'язки.

Початковим і кінцевим моментами дії законув часі є вступ закону в дію і припинення дії закону. Слід відрізняти момент (день) вступу закону в дію від моменту (дня) набуття ним юри­дичної сили. Закон набуває юридичної сили у день його ухва­лення, тобто підписання закону. Закони починають діяти: 1. З моменту ухвалення (наприклад, Конституція України); 2. З моменту опублікування; 3. З часу, який позначено в самому законі; 4. З часу, який зазначено в постанові про порядок введення закону в дію. 5. Закони, у яких не вказаний час набрання чинності і щодо яких не було постанови про порядок введення в дію, вступають у силу по всій території України одночасно після закінчення 10-денного строку з дня офіційного опублікування. Закони ма­ють бути опубліковані не пізніше ніж через 15 днів після їх під­писання і ухвалення до виконання Президентом України; 6. Закони (рішення), ухвалені в результатіреферендуму, вво­дяться в дію з моменту їх опублікування, якщо в них самих не визначений інший строк. Датою ухвалення закону (рішення) є день проведення референдуму. За всіх умов закон вступає в дію не раніше дати опублікування. Відповідно до Конституції України закони, що визна­чають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населен­ня в порядку, встановленому законом, є нечинними. Дія нормативно-правових актів у часі є: - пряма, тобто він поширюється на всі факти, які виникли після набрання ним чинності, та на факти, які виникли до наб­рання ним чинності, але продовжують існувати, проте тіль­ки з моменту набрання ним чинності: - зворотна дія, яка має місце тоді, коли нормативно-правовий акт поширюється на факти, які виникли до набрання ним чинності, але вже з моменту їхнього виникнення, тобто від­бувається перегляд попередніх рішень з цих фактів вже за новим нормативно-правовим актом: - переживаюча дія, яка має місце у випадку, коли норматив­но-правовий акт поширює свою дію тільки на нові факти, а на факти, які виникли раніше і продовжують існувати, діє попередній нормативно-правовий акт.

Пряму дію мають всі нормативно-правові акти, зворотну та преживаючу тільки у випадках, спеціально передбачених зако­ном. Загальним є правилом закон зворотної сили не має. Це правило надає визначеності і стабільності суспільним відносинам. Винятки з цього правила рідкісні і допускаються: а) за наявності вказівки в законі про надання йому (або окремим статтям) зворотної сили; б) у загальному правилі про неодмінне надання зворотної сили кримінальному закону, який скасовує або пом'як­шує кримінальну відповідальність. Закони втрачають дію: • після закінчення строку, на який вони були ухвалені; • у разі зміни обставин, на які вони були розраховані; • у разі прямого скасування (призупинення дії) даного зако­ну іншим законом або спеціально призначеним актом (в Украї­ні закон може бути скасований рішенням Конституційного Суду у разі визнання його невідповідності Конституції України); • у разі фактичного скасування, коли ухвалений новий закон з того самого питання, а старий формально не скасований.

Форми реалізіції норм права

Реалізація норм права — це втілення розпоряджень правових норм у правомірній поведінці суб'єктів права, в їх практичній діяльності. Поняття реалізації права охоплює декілька способів і форм впливу на поведінку суб'єктів права. За рівнем (глибиною) реалізації розпоряджень, що містяться в нормативних актах, можливі: Реалізація загальних установлень — це втілення в життя загальних установлень, які містяться в преамбулах законів, статтях, що фіксують загальні завдання і принципи права та правової діяльності.

Реалізація загальних правових норм поза правовідносинами - це втілення в життя загальних норм, які встановлюють правовий статус і компетенцію суб'єктів права, тобто безперешкодне використання суб'єктивних юридичних прав і свідоме ви­конання суб'єктивних юридичних обов'язків — без конкретних зв 'язків або відносин між суб'єктами права. Є дві форми такої реалізації: • активна — припускає реалізацію загальних правових норм, якими користуються суб'єкти права щодо всіх інших суб'єктів. Цим правам відповідають обов'язки всіх інших суб'єктів не ро­бити дій, які б могли перешкодити їх здійсненню; • пасивна — припускає реалізацію норм, що містять заборо­ни, через утримання суб'єкта від дій, за які встановлюється юри­дична відповідальність. Вона полягає в додержанні обов'язків, непорушенні заборонних норм, узгодженні своєї поведінки зі змістом норм права, які встановлюють юридичну відповідаль­ність.

Реалізація конкретних правових норм у конкретних правовід­носинах— це втілення в реальні відносини конкретних норм права. 1. Форми реалізації права за суб'єктами такі: індивідуальна; колективна. 2. Форми реалізації права за складністю і характером дій суб'єк­та (за участю чи без участі держави) такі: 1. Проста, безпосередня (без участі держави): додержання, виконання, використання; 2. Складна, опосередкована (за участю держави): застосування. Додержання — полягає в утриманні від дій, заборонених юридичними нормами, суворому додержанні встановлених заборон . Припускає пасивну поведінку суб'єкта - незалежно від його власного бажання. Виконання — полягає в обов'язковому вчиненні активних дій, що передбачені нормами права в інтересах правомочної сторони, у виконанні обов 'язків. Припускає активну поведінку суб'єкта - незалежно від його власного бажання. Використання — полягає у використанні можливостей, наданих правовими нормами, у здійсненні суб'єктивних прав для задоволення влас­ного інтересу. Припускає як активну, так і пасивну поведінку.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 750; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!