GOLD - Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Diseases (updated 2011)



Оцінка впливу ХОЗЛ на окремого хворого, що проявляється у визначенні ризику розвитку ризиках несприятливих подій у перебігу захворювання (розвитку загострень в майбутньому, госпіталізації, смерті внаслідок ХОЗЛ) виконується із урахуванням симптомів, класифікації по спірометрії та/або з урахуванням ризику загострень. Для оцінки симптомів пропонується шкала задишки МДР або оцінка симптомів за результатом ТОХ. Рівень задишки за шкалою МДР ³2 або результат ТОХ ³10 балів вказують на високий рівень симптомів (Перевага надається ТОХ, тому що він повніше відображує вплив симптомів захворювання, шкала задишки оцінює лише один симптом – задишку. Можна застосовувати будь-який один тест, не обов’язково обидва).

Пропонується два метода оцінки ризику розвитку несприятливих подій захворювання в майбутньому. Один – заснований на спірометричній класифікації ступеню тяжкості бронхообструкції: 3 та 4 ступінь – тяжка та дуже тяжка ступінь бронхообструкції (ОФВ1<50 % від належних) вказують на високий ризик. Інший підхід заснований на тривалості загострень протягом останнього року132: 2 та більше загострень вказують на високий ризик. (При розходженні між категорією ризику згідно спірометричної класифікації та анамнезом загострень враховується найбільший ризик).

Спершу проводиться оцінка симптомів за шкалою МДР та визначається, куди відноситься пацієнт: до лівої колонки – менше симптомів (рахунок мМКД 0-1, або загальний рахунок ТОХ тесту менше 10); до правої – більше симптомів, рахунок мМКД ≥2, або загальний рахунок ТОХ тесту ≥ 10).

Потім оцінюється ризик розвитку загострень, щоб визначити, до якого ряду (нижнього – низький ризик) або верхнього (високий ризик) віднести пацієнта. Це можна зробити двома шляхам. За допомогою спірометрії для визначається ступінь обмеження прохідності дихальних шляхів згідно GOLD (GOLD 1 та GOLD 2 вказують на низький ризик, GOLD 3 та GOLD 4 вказують на високий ризик та при оцінці кількості загострень у пацієнта протягом попередніх 12 місяців (0 або1 вказує на низький ризик, 2 та більше – на високий ризик). В окремих випадках ці два шляхи оцінки ризику загострень не вказувати на однаковий ризик. В цих випадках оцінка ризику засновується на методі, який вказує на ВИСОКИЙ ризик розвитку несприятливих подій у перебігу захворювання.

 

 

При оцінці ризику вибирати треба найбільший ризик несприятливих подій виходячи із спірометричної класифікації або анамнезу загострень

 

Ризик

GOLD класифікація обмеження прохідності дихальних шляхів

4

C

D

≥ 2

Ризик Анамнез загострень за попередній рік

3
2

A

B

1
1 0
    мМКД < 2 мМКД ≥ 2    
    ТОХ < 10 ТОХ ≥ 10    
   

Симптоми

   

Таким чином, групи хворих можна характеризувати як:

1. Хворі групи А – низький ризик несприятливих подій, мало симптомів

Як правило, GOLD 1 або GOLD 2 та/або ≤ 1 загострень за рік та мМКД < 2 або ТОХ < 10

2. Хворі групи B – низький ризик несприятливих подій , багато симптомів

Як правило, GOLD 1 або GOLD 2 та/або ≤ 1 загострень за рік та мМКД ≥ 2 або ТОХ ≥ 10

3. Хворі групи С – високий ризик несприятливих подій , мало симптомів

Як правило, GOLD 3 або GOLD 4 та/або ≥ 2 загострень за рік та мМКД < 2 або ТОХ < 10

4. Хворі групи D – високий ризик несприятливих подій, багато симптомів

Як правило, GOLD 3 або GOLD 4 та/або ≥ 2 загострень за рік та мМКД ≥ 2 або ТОХ ≥ 10

Щодо доказовості цієї класифікації:

· Хворі з високим ризиком загострень схильні до 3 та 4 ступеню бронхообструкції згідно класифікації GOLD (тяжке та дуже тяжке обмеження прохідності повітроноснихшляхів та їх можна ідентифікувати згідно з їхніми анамнестичними даними;

· Вищий рівень загострень асоціюється із більш швидким зниженням падінням ОФВ1 та більшим погіршенням статусу здоров’я.

· ТОХ рахунок ≥10 балів асоціюється зі значним погіршенням статусу здоров’я.

Навіть при відсутності частих загострень хворі з категорії GOLD 3 та 4 можуть мати більший ризик госпіталізації та смерті. Важливість цього положення дозволяє віднести таких пацієнтів до групи «високого ризику».

Такий підхід, поєднаний з оцінкою потенціальних супутніх захворювань, краще ніж одновимірний аналіз обмеження прохідності дихальних шляхів, який раніше застосовувався для розподілу на стадії захворювання, створює основу для індивідуального ведення пацієнта з ХОЗЛ.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 356; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!