Запитання для повторення та закріплення матеріалу



1. Охарактеризуйте основні принципи бюджетного про­цесу в Україні.

2. З яким часовим поняттям співпадає поняття бюджетно­го періоду?

3. З яких частин складається річний звіт про виконання Державного бюджету

України?

 

 

Тема 6. Поняття, принципи та джерела податкового права

Питання для самостійної роботи

1.Елементи податку як юридичної категорії. Поняття
податкових пільг.

2.Джерела податкового права.

Завдання для самостійного вивчення

1. На прикладі оподаткування фізичних осіб дослідити співвідношення понять "платник податку" та "податковий пред­ставник".

2. На основі аналізу податкового законодавства України визначити поняття та види податкових пільг.

3. На основі аналізу податкового законодавства України дослідити способи та порядок сплати податків.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Питання 1. Елементи податку як юридичної катего­рії. Поняття податкових пільг

Податок - це складна система відносин, комплексне економіко-правове явище, що містить у собі сукупність певних вза­ємодіючих складових елементів, кожне із яких має самостійне юридичне значення.

Податок є певною структурою, що складається з необхід­них елементів. Причому, не дивлячись на велику кількість різ­новидів податків і їх відмінності, існує певний набір елементів та структура, які мають загальне чи універсальне значення щодо всієї множини обов'язкових платежів.

Увесь набір універсальних елементів податку, з точки зо­ру їх значення для юридичної визначеності податкового зо­бов'язання, поділяють на такі дві категорії: необхідні та факуль­ тативні елементи податку (податкового закону).

Необхідні або суттєві елементи податку - це такі еле­менти податкового закону, без яких податкове зобов'язання не може вважатися встановленим.

До обсягу даного поняття відносяться:

• платник або суб'єкт податку;

• об'єкт оподаткування;

• предмет, масштаб податку;

• метод обліку податкової бази;

• податковий період;

• одиниця оподаткування;

• податкова ставка та метод оподаткування;

• порядок обчислення податку;

• звітний період;

• строки сплати податку;

• способи і порядок сплати податку.
Факультативні елементи - це такі елементи, відсутність

яких безпосередньо не впливає на ступінь визначеності подат­кового зобов'язання, проте суттєво знижує гарантії належного виконання цього зобов'язання.

 

Це, зокрема:

• порядок стягнення недоїмки і повернення неправиль­но утриманих сум податку;

• відповідність за податкові правопорушення;

• податкові пільги.

Суб'єкт оподаткування.

Суб'єктом оподаткування, або платником, заведено нази­вати особу, на яку покладено юридичний обов'язок сплатити податок за рахунок власних коштів.

Податок неодмінно має скорочувати доходи суб'єкта оподаткування.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про систему оподат­кування" платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні та фізичні особи, на яких згідно із Законами України покладено обов'язок сплачувати податки та збори.

Із точки зору обсягу податкових зобов'язань перед даною державою платники за принципом постійного місцеперебування поділяються па резидентів і нерезидентів.

Від поняття "платник податку" слід відрізняти пов'язані з ним похідні поняття "носій податку", "податковий представник (агент)", "збирач податку".

У випадку непрямих податків фактично відбувається пе­рекладення податкового навантаження з суб'єкта оподаткуван­ня, тобто особи, яка сплачує податок у бюджет, на іншу особу - носія податку, який фактично сплачує суму податку в складі ці­ни придбаного товару.

Таким чином, носій податку - це особа, яка несе подат­кове навантаження в кінцевому підсумку, тобто в результаті процесу перекладення податку.

Обов'язок сплатити податок за рахунок власних коштів не означає, що платник повинен сплатити податок лише безпо­середньо. Існує поняття податкового представництва.

Розрізняють податкове представництво за законом і при­значенням (довіреністю). Наприклад, підприємства, установи і організації, які виплачують заробітну плату своїм працівникам, зобов'язані обчислити, утримати і перерахувати до бюджету прибутковий податок з громадян.


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 67; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!