Пошукове (евристичне) навчання на уроках мови та літератури.



Евристичне навчання - оригінальна науково-педагогічна концепція, яка пропонує учням самостійно "відкривати знання", порівнюючи їх із культурно-історичними аналогами, вибудовуючи при цьому індивідуальну траєкторію власної освіти.

Застосування евристичного навчання:

для учнів:

- відбувається особистісне освітнє зростання учня (його знань, почуттів, здібностей, досвіду)‏

- створюється відповідна продукція

- передбачається засвоєння й особистісна оцінка загальноприйнятих досягнень людства, у тому числі й освітніх стандартів

- усвідомлення учнями способів власної діяльності

- фіксація досягнутих освітніх результатів

- завжди вихід за рамки, зміна існуючих знань, розуміння, норм, створення нового змісту, не включеного попередньо до програми засвоєння

для вчителя:

- працює з особливим особистісним змістом освіти

- допомагає учням оформити та виразити свою думку

- можливість творчого самовираження

- різномаїття в арсеналі вчителя форм та методів евристичного навчання

Мета евристичного навчання: дати учням можливість творити знання, створювати освітню продукцію з усіх навчальних предметів, навчити їх самостійно вирішувати проблеми, які при цьому виникають.

 

Підготовка до організації: учитель з'ясовує на якому навчальному матеріалі вона розгортатиметься; визначає, які знання, попередні відомості, спостереження можуть бути використані в бесіді; продумує мету бесіди та висновки, "відкриття", до яких слід підвести учнів;  попередньо передбачає відповіді учнів.

Щоб надати евристичній бесіді ще більшої життєвості, предметності, кращі вчителі в своїй роботі застосовують такі методичні прийоми: задають учням запитання, які виявляють уміння застосовувати набуті знання на практиці;широко застосовують наочність, досліди, розбір конкретних прикладів;заохочують висловлювання учнів, організовують їх спостереження;пропонують учням аргументувати свої відповіді власними прикладами з життя, практики, досвіду;пропонують учням пояснювати, як вони дійшли до певної відповіді, чому так вважають, щоб запобігти формалізму;

 

ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ № 2

Виникнення української літературної мови серед інших слов’янських мов.

Деконструктивізм у сучасному літературознавстві.

Цей напрям з'явився у Франції наприкінці 60-х років XX століття. Основоположник деконструктивізму Жак Дерріда— автор праць "Про граматологію", "Письмо і різниця", "Розсіювання", "Маргінеси філософії. Основне гасло у працях Дерріди — децентрування структури, відсутність центру, структура не піддається зцентрованій тоталізації у замкнену цілість. За Деррідою, текст — поле гри, плетиво, текстура, не структура. Його можна конструювати, реконструювати, дописати, переписати, описати, розписати. Отже, текст не має контексту. Деконструювати, за Деррідою, — значить розібрати. Це процес структуралістський і анти структуралістський: розбирають споруду, артефакти з метою вивести назовні їхні структури, нервову систему або скелет і ненадійні, схильні до руйнації зчеплення формальної структури.

У деконструктивістській теорії Ж. Дерріди важливе місце належить ідеї маргінесів письмового тексту та його відчитування, яка мала значний вплив на розвиток не лише деконструктивізму, але й фемінізму і постколоніалізму. Французький філософ зосереджує увагу на таких видах "маргінальних" текстів, які, за його спостереженням, позначають межі "головного" тексту, зокрема: заголовки, епіграфи, підписи. Переосмислення маргінесів — важливий аспект постмодернізму.

Ідеї Ж. Дерріди позначилися на розвитку деконструктивізму США, де сформувалася Єльська школа (,Дж.Г. Міллер, Б. Джонсон, Г. Блум).

Професор Єльського університету Гарольд Блум, один із співавторів збірника "Деконструкція та критика" — так званого — дотримується думки, що кожен текст зв'язаний з попередніми і наступними, ще ненаписаними. У праці "Карта неправильного написання" Блум рекомендує враховувати історичні і діалектичні відносини між текстами, вивчати літературу "як традицію та інституцію зі своїми власними "пригодами", таким чином, шукати інтер-текст.

Окремі вчені вважають, що деконструктивізм втратив свою актуальність, поступившись рецептивній естетиці.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!