Перелік практичних завдань до комплексного державного екзамену



 

Практичне завдання №1

 

Громадянка Корнієнко 1928 р.н. уклала договір довічного утримання з громадянином Осипенко. Згідно умов договору Корнієнко передавала Осипенко приватизовану однокімнатну квартиру загальною площею 38 кв.м., взамін чого Осипенко зобов'язувався надавати Корнієнко довічне матеріальне забезпечення у вигляді щомісячного набору продуктів у погоджених нормах та грошове утримання в сумі 1000 грн. щомісячно.

20 травня 2009 року договір був нотаріально посвідчений. На підставі договору 5 червня 2007 року Осипенко оформив право власності на квартиру.

10 червня 2009 року Корнієнко заявила про своє небажання передати квартиру і відмовилася від утримання.

Письмове завдання: Дайте правовий аналіз наданої ситуації. Які можливі варіанти вирішення спору?

 

 

Практичне завдання №2

 

Для проведення ремонтних робіт у власній квартирі Неправський позичив у сусідки Попової мішок цементу і зобов'язався повернути через місяць рівну кількість цементу або його вартість грошима. Через місяць Неправський повернув Поповій такий же мішок цементу. Проте Попова прийняти цемент відмовилася і зажадала повернути його вартість грошима, мотивуючи це тим, що в даний час їй потрібні гроші. Неправський на таку пропозицію не погодився.

Письмове завдання: Дайте правовий аналіз наданої ситуації. Як повинен бути вирішений спір?

 

 

Практичне завдання №3

 

Після смерті завідуючої магазином Віннiченко під час ревізії виявлено розтрату матеріальних цінностей на суму 3200 грн. Відповідний позов про стягнення коштів у погашення боргу був пред'явлений до дочки померлої як єдиної спадкоємиці Вінніченко.

Справу в судовому засіданні було розглянуто, позов задоволено. Зі спадкоємиці стягнуто суму розтрати частково. При вирішенні справи суд виходив із факту, що відповідачка після смерті матері одержала у спадщину 2300 грн, з яких і повинен погашатися борг, оскільки відповідно до ст. 1231 ЦК України шкода, заподіяна спадкодавцем, відшкодовується спадкоємцями в межах вартості майна, яке було одержано ними у спадщину. Проте дочка померлої рішення суду оскаржила. В апеляційній скарзі вона вказала, що 2000 грн, які було включено судом до суми спадщини, вона одержала не в порядку спадкоємства, а на підставі договору страхування, укладеного матір'ю, відповідно до якого вона була призначена вигодонабувачем.

Письмове завдання: дайте правовий аналіз наданої ситуації. Як слід вирішити дану справу?

Практичне завдання №4

 

У готелі з номера Савчука 20.08.2010 р. було вкрадено куртку і електробритву. Адміністрація готелю відмовилася відшкодувати вартість викраденого майна, оскільки договору щодо його зберігання Савчук з адміністрацією готелю не укладав. У ході розслідування справи чергова поверху, на якому проживав Савчук, підтвердила, що бачила ці речі в номері, однак оскільки Савчук постійно носив ключ від номера при собі і не здавав його адміністрації, то вини працівників готелю у зникненні речей немає.

Письмове завдання: Дайте правовий аналіз наданої ситуації. Вирішіть справу.

 

 

Практичне завдання №5

 

Громадянин Міхєєнко визнав себевинним у вчиненні тяжкого злочину і був засуджений на 5 років позбавлення волі. Через два місяці з’ясувалося, що злочин вчинив його брат. Після звільнення Міхєєнко звернувся з позовом: І) про сплату середньомісячної платні за відбування покарання; 2) про надання жилого приміщення, з якого він був виселений, 3) про повернення нагород.

Письмове завдання: дайте правовий аналіз наданої ситуації. Чи законні такі вимоги?

 

 

Практичне завдання №6

 

Гр. Пономарьова перебувала в шлюбі, але уже декілька років жила окремо від чоловіка та не знала, де він знаходиться. Згодом вона вирішила взяти шлюб з гр. Новіковим. Для цього вона звернулась до суду з заявою про визнання свого чоловіка безвісно відсутнім. Після ухвалення судом такого рішення гр. Пономарьова зареєструвала розірвання шлюбу в органі РАЦС та вступила в новий шлюб. Через 2 роки повернувся її перший чоловік та поставив питання про визнання шлюбу з гр. Новіковим недійсним. Гр. Пономарьова жити з першим чоловіком відмовилась.

Письмове завдання: згідно наданої ситуаціїнадайте письмові відповіді на наступні запитання:

1.  Які є підстави для визнання шлюбу недійсним?

2.  Як вирішити спір?

Практичне завдання №7

 

Сергеєва було засуджено за заподіяння тяжкого тілесного ушкодження потерпілому Корнєву. Страхова компанія виплатила Корнєву за договором особистого страхування 500 грн, після чого звернулася до суду в порядку регресу з позовом про стягнення з Сергеєва суми, виплаченої Корнєву, обґрунтовуючи свої вимоги положеннями ЦК України. Суд задовольнив позов страхової компанії.

Письмове завдання: дайте правовий аналіз наданої ситуації. Чи є правильним рішення суду?

 

Практичне завдання №8

 

Страхова компанія "Поліс" пред'явила позов суд до гр. Костенка про стягнення з нього 3 тис. гривень Позов пред'явлено з метою відшкодування шкоди, що виникла в результаті виплати страхової суми гр. Трофанчуку. Регресна вимога страхової компанії базувалася на тому, що з вини Костенка в квартиру Трофанчука проникла гаряча вода, що зіпсувала стіни, підлогу, меблі і килими. При розгляді справи у суді з приводу зіпсування застрахованого майна було встановлено, що з вини Костенка в ванній кімнаті було залишено відкритим водопровідний кран, і це призвело до проникнення гарячої води у кімнату сусіда.

Письмове завдання: дайте правовий аналіз наданої ситуації. Чи має бути задоволена регресна вимога страхової компанії?

 

Практичне завдання №9

 

До суду звернувся гр-н Сонін з позовом до гр-ки Соніної про розірвання шлюбу. В позові було вказано, що сторони прожили в шлюбі три роки. Шість місяців тому у подружжя народилася дитина, яка через два місяці померла. Стосунки в сім'ї не склалися. Соніна, яка була викликана судом як відповідачка, пояснила суду, що її сімейні стосунки з чоловіком зруйновані остаточно, тому вона не заперечує проти розірвання шлюбу. З урахуванням бажання сторін суд ухвалив рішення про розірвання шлюбу.

Письмове завдання: Чи правильним є рішення суду? Надайте пояснення.

Практичне завдання №10

 

Під час перебування у шлюбі з Комаровим М. Г. Остапина В. І. поїхала відпочивати до Криму. Там вона познайомилася з Ромовським С. С. Весь час вони проводили разом, а через два дні їх стосунки перейшли у близькі. Повернувшись з відпустки дружина виявила, що вона вагітна. Оскільки чоловік дуже кохав Остапину, він погодився стати батьком цієї дитини. Після народження дитини ставало дедалі більше видно, що син на нього не схожий. Тому коли дитині було 2 роки, він разом з дружиною подав до державного органу реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання його батьком дитини.

Письмове завдання: Як у цьому випадку визначають походження дитини?

 

Практичне завдання №11

 

У зв'язку з тим, що Павлова І. А. за станом здоров'я не могла мати дітей, подружжя звернулося до Гайди С. В., яка погодилася щоб у її організм було імплантовано зародок, зачатий подружжям. Через місяць після укладення договору було проведено операцію. А вже через дев'ять місяців Гайда народила здорову дитину. Вважаючи себе матір'ю дитини, Гайда подала до суду заяву про визнання свого материнства.

Письмове завдання: Чи має право Гайда на визнання за нею материнства? Хто в цьому випадку вважається батьком та матір'ю дитини? Чи підлягає нотаріальному посвідченню договір про імплантацію?

 

Практичне завдання №12

 

Через три роки після смерті дружини громадянин Калінін, що має дитину у віці 13 років, одружився на 25-літній громадянці Мариній, яка при укладанні шлюбу прийняла прізвище чоловіка. Між мачухою і пасинком склалися доброзичливі відносини, було досягнуто повне взаєморозуміння. Виходячи з цього через рік після державної реєстрації шлюбу Калініна вирішила усиновити дитину свого чоловіка. Однак юридичний консультант, куди Калінін звернулися за порадою, заявила, що усиновлення неможливе, оскільки законом забороняється усиновлення, якщо різниця у віці між усиновителем і усиновленим менш ніж 15 років.

Письмове завдання: Чи вірну консультацію надав юрисконсульт?

 

 


Практичне завдання №13

 

За кредитним договором позичальник зобов'язався сплатити 20 % від суми кредиту за кожний день прострочення повернення кредиту. Сплативши 75 % боргу, позичальник прострочив сплату решти боргу на 4 місяці. У зв'язку з цим кредитор пред'явив до позичальника позов про стягнення обумовленої договором неустойки.

Боржник, не заперечуючи факту прострочення, звернувся до суду з проханням про звільнення його від сплати неустойки, оскільки її розмір в декілька разів перевищує суму залишку основного боргу. Він зазначив, що більша частина боргу їм сплачена, на цей момент у нього проблеми з роботою, і він не має змоги сплатити решту боргу.

 

Письмове завдання: згідно наданої ситуації надайте письмові відповіді на наступні запитання:

1. Яке рішення вправі винести суд?

2. Який вид неустойки застосову­вався сторонами?

3. Чи має суд право зменшити суму неустойки, що обу­мовлена договором?

 

 

Практичне завдання №14

 

АТП-1424 уклало з ТОВ “Сервіс” договір оренди павільйону технологічного обладнання. Строк дії договору починався 1 травня 2010 року. Товариство (орендар) регулярно сплачувало орендну плату, справно виконувало усі інші умови договору.

Листом від 20 лютого 2011 року АТП повідомило наймача про те, що воно “відмовляє йому в оренді павільйону”, об’єкт (павільйон технологічного обладнання) передається в оренду кооперативу “Зоря”, з яким уже укладено договір оренди і вимагало до 1 березня звільнити його.

ТОВ “Сервіс” звернулося з заявою до суду про визнання договору оренди між АТП –1424 і кооперативом “Зоря” недійсним.

Письмове завдання: Дайте правовий аналіз наданої ситуації. Вирішіть спір.

 

Практичне завдання №15

 

10 травня 2011 року фонд комунального майна міста Дніпропетровська звернувся в господарський суд з позовом про виселення АТ "Сигма" із займаного ним приміщення у зв'язку із закінченням строку договору.

АТ заперечило проти позову. При розгляді справи представник АТ посилався на те, що договором був передбачений інший порядок припинення: "якщо за два місяці до закінчення строку договору ні одна із сторін не заявить про припинення, він вважається поновленим на той же строк", тобто 5 років.

Фонд комунального майна заявив претензію про розірвання договору 10 травня, тобто через 5 місяців після закінчення строку.

Письмове завдання: згідно наданої ситуації надайте письмові відповіді на наступні запитання:

1. Протягом якого часу можна було заявити претензію про припинення договору?

2. Які строки оренди?

3. Вирішіть спір.

 

Практичне завдання №16

 

Косов і Овчаров 10.03.2011 р. уклали договір зберігання, відповідно до якого Косов передав Овчарову на період довгострокового відрядження відеокамеру, дозволивши нею користуватися. Сторони домовилися, що плата за зберігання буде платою за користування, в силу чого взаємних розрахунків між сторонами не передбачалося. Після повернення Косова з відрядження Овчаров заявив, що через травму руки він не міг користуватися відеокамерою протягом всього періоду зберігання, а тому Косов зобов'язаний сплатити йому винагороду за зберігання відеокамери, Косов з такою вимогою не погодився.

Письмове завдання: Дайте правовий аналіз наданої ситуації. Вирішіть спір.

 

 

Практичне завдання №17

 

ТОВ "Агротехніка" (далі - ТОВ) здало у серпні 2010 р. на зберігання до хлібоприймального пункту (далі -ХПП) 100 т пшениці другого сорту строком на 3 місяці.

У жовтні керівник ТОВ звернувся до ХПП з вимогою видати 50 т пшениці для розрахунків за придбане пальне та техніку. Директор ХПП відмовив у видачі зерна до закінчення строку, встановленого в договорі зберігання. Він зазначив, що пшениця перейшла у власність ХПП на строк дії договору. По закінченню ж строку договору зберігання ХПП запропонувало ТОВ замість пшениці другого сорту пшеницю вищого сорту, але в меншій кількості. ТОВ звернулося до суду.

Письмове завдання: Дайте правовий аналіз наданої ситуації.Яке рішення має винести суд ?

 

 

Практичне завдання №18

Громадянка Лаврентьєва здала свою шубу в гардероб театру і отримала жетон. Після перегляду вистави за пред'явленим жетоном їй видали чуже пальто. Лаврентьєва впізнала свою шубу під іншим номером і її покази підтверджували чоловік та подруга.

Працівник гардеробу відмовилася видати шубу.

Письмове завдання: Дайте правовий аналіз наданої ситуації. Вирішіть спір

Практичне завдання №19

 

Іванов уклав з Миколаєнко договір, за яким зобов'язався придбати для нього будівельні матеріали. Коли будівельні матеріали були придбані, Миколаєнко відмовився їх прийняти і відшкодувати їх вартість Іванову, посилаючись на те, що матеріали придбано за завищеними цінами. Іванов вимагав оплати матеріалів, вказавши, що в довіреності Миколаєнка, посвідченій нотаріально, не було вказівки щодо ціни, за якою передбачалося придбання будівельних матеріалів, а було лише зазначено, що Іванову "доручається придбати будівельні матеріали за діючими цінами". Крім того, у зв'язку з затримкою в прийнятті будівельних матеріалів, Іванов поніс додаткові витрати щодо їх зберігання, які він вимагав відшкодувати. Миколаєнко проти позову заперечував і посилався на те, що при укладенні договору він назвав суму, яку Іванов не повинен був перевищувати.

Сторони звернулися до юридичної консультації.

Письмове завдання: Яке роз'яснення слід дати сторонам у даній ситуації?

 

 

Практичне завдання №20

 

Богдан після виконання договору доручення вимагав від Курилова виплати винагороди за вчинення правочину по найму жилого приміщення у розмірі 15% від ціни укладеного договору. Курилов відмовився виплатити винагороду б такому розмірі, оскільки при укладенні договору конкретна сума винагороди названа не була, однак він задоволений умовами укладеного Богданом правочину і в змозі виплатити винагороду в розмірі 3% від ціни договору. Богдан вважає, що має право самостійно визначати суму винагороди. Крім того, як йому відомо, агенції по найму житла за таку послугу отримують винагороду в розмірі 15%-25% від ціни договору, а він назвав мінімальну суму.

Письмове завдання: Дайте правовий аналіз наданої ситуації. Як вирішити спір?

 


Практичне завдання №21

Для придбання машини у Даріна невистачало 2 тис. гривень, які він отримав у борг під розписку у свого батька з зобов'язанням повернути борг через два роки. Через рік батько Даріна помер. Після його смерті був знайдений заповіт, у якому єдиним спадкоємцем був призначений його син - Дарін.

Письмове завдання: згідно наданої ситуаціїнадайте письмову відповідь на наступне запитання: Що сталося з борговим зобов'язанням Даріна?

 

 

Практичне завдання №22

 

Іванов В. вирішив купити квартиру, про що домовився з хазяїном квартири - Стороженко Д. Договір купівлі-продажу вони домовилися підписати через тиждень, для чого повинні були зустрітися у нотаріальній конторі. На підтвердження своїх намірів Іванов В. передав Стороженко Д. гроші в сумі 10 % від вартості квартири. В обумовлений строк Іванов В. прийшов до нотаріальної контори, але Стороженка там не було. Коли Іванов розшукав Стороженка, той повідомив йому, що знайшов більш вигідного покупця і вже продав квартиру, а йому - Іванову - він згоден повернути отримані від нього гроші.

Іванов пред'явив до Стороженка позов про повернення подвійної суми завдатку. Крім того, він вимагав відшкодування збитків, яких він зазнав, оскільки він вже встиг укласти з фірмою "Аргус" договір на ремонт квартири, та відшкодування моральної шкоди.      

Письмове завдання: згідно наданої ситуаціїнадайте письмові відповіді на наступні запитання:

1. Як вирішити надану справу?

2.  Як правильно оформити договір про завдаток?

 

Практичне завдання №23

 

Пенсіонерка гр. Білошапка заключила з гр. Перемітько договір довічного утримання. Згідно з цим договором гр. Білошапка передала гр. Перемітьку у власність свій дім, а останній зобов'язався надавати до кінця її життя матеріальне забезпечення в натурі - ізольовану кімнату для проживання, догляд та необхідну допомогу. Через рік гр. Перемітько тяжко захворів і тривалий час знаходився на лікуванні у лікарні. Після виходу з лікарні він був визнаний інвалідом ІІ групи. У зв'язку з тим, що гр. Перемітько перестав подавати гр. Білошапці матеріальну допомогу, вона звернулася до суду з позовом розірвати договір та повернути їй дім.

Письмове завдання:  згідно наданої ситуаціїнадайте письмові відповіді на наступні запитання:

1. Чи буде задоволено позов Білошапки?

2. На яких підставах можливо розірвати договір довічного утримання?

 

 

Практичне завдання №24

 

Громадянка Моісеєва звернулася до суду Жовтневого району м. Дніпропетровська з позовною заявою про розірвання договору довічного утримання. В судовому засіданні з'ясувалося, що набувач за договором громадянин Чигарьов щомісячно надавав Моісеєвій утримання у вигляді їжі, сплачував комунальні послуги та витрати на ліки. Моісеєва не заперечувала цього факту, але просила договір розірвати, оскільки у неї з відповідачем склалися особисті неприязні стосунки і вона не бажає надалі одержувати будь-які кошти від неприємної їй людини.

Письмове завдання: згідно наданої ситуаціїнадайте письмові відповіді на наступні запитання:

1. Який порядок припинення договору довічного утримання?

2.  Які правові наслідки розірвання договору довічного утримання?

3. Які обов’язки набувача за договором? Вирішіть спір.

 

 

Практичне завдання №25

 

Машинопрокатна база уклала договір з заводом металоконструкцій про передачу йому напрокат землериючої машини терміном на 1 рік. Через 5 місяців машина вийшла з ладу та виникла необхідність капітального ремонту. Завод зробив ремонт і, крім того, обладнав машину новим технічним пристроєм. Протягом 4 місяців завод не платив орендної плати, вважаючи, що витрати на ремонт та поліпшення майна повинні бути зараховані в орендну плату. Машинопрокатна база з цим не погодилась, заявивши, що завод поліпшив машину без її згоди.

 

Письмове завдання: згідно наданої ситуаціїнадайте письмові відповіді на наступні запитання:

1. Чи вправі був завод робити капітальний ремонт машини без згоди машинопрокатної бази?

2.  Чи вправі завод вимагати від бази відшкодування витрат, пов'язаних з ремонтом машини?


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 323; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!