Особа, позбавлена батьківських прав:



- втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання; 

- перестає бути законним представником дитини; втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;

- не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; 

- не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування); втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною. 

Однак вона не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини.

Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

Для виховання неповнолітніх, які залишилися без батьківського піклування, захисту законних прав та інтересів недієздатних, частково дієздатних і обмежено діє­здатних, а також для надання допомоги дієздатним особам, які за станом свого здоров'я не можуть самостійно здійснюва­ти свої права і виконувати обов'язки, встановлюються опіка і піклування.

Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.

Для безпосереднього здійснення опіки та піклування призначається опікун або піклувальник. Ним може бути за згодою дитини повнолітня дієздатна особа. При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.

 

 

 


  Не може бути опікуном, піклувальником дитини особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, особа, позбавлена батьківських прав, а також особа, інтереси якої суперечать інтересам дитини. 

Дитина, над якою встановлено опіку або піклування, має право: на проживання в сім'ї опікуна або піклувальника, на піклування з його боку; на забезпечення їй умов для всебічного розвитку, освіти, виховання і на повагу до її людської гідності; на збереження права користування житлом, у якому вона проживала до встановлення опіки або піклування.

У разі відсутності житла така дитина має право на його отримання відповідно до закону; на захист від зловживань з боку опікуна або піклувальника. 

Встановлення опіки та піклування не припиняє права дитини на аліменти, пенсії, інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника.

Опікун, піклувальник зобов'язаний виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, психічний, духовний розвиток, забезпечити одержання дитиною повної загальної середньої освіти.

Він має право самостійно визначати способи виховання дитини з урахуванням думки дитини та рекомендацій органу опіки та піклування, а також вимагати повернення дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду.

Опікун, піклувальник не має права перешкоджати спілкуванню дитини з її батьками та іншими родичами, за винятком випадків, коли таке спілкування суперечить інтересам дитини. Обов'язки з опіки та піклування щодо дитини виконуються опікуном та піклувальником безоплатно.

Звільнення опікуна чи піклувальника від своїх обов’язків передбачається у випадках:

- коли немає підстав, що викликали їх встановлення;

- за особистим проханням опікуна чи піклувальника, викликаного поважними причинами;

- якщо опікун чи піклувальник не відповідає своєму призначенню або неналежним чином виконує свої обов’язки;

- зловживання правами і залишення підопічних дітей без нагляду і піклування;

- повернення підопічного на виховання батьків, усиновлення дитини внаслідок вступу неповнолітніх у шлюб;

- коли між опікуном, піклувальником та дитиною склалися стосунки, які перешкоджають здійсненню ними опіки, піклування.

 

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 126; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!