Еколого-економічні проблеми використання природних ресурсів України.



Практична робота № 1 .

Аналіз капіталовкладень на охорону навколишнього середовища України.

1)Накреслити таблицю 2, яка буде складатися з п’яти колонок, де в першій колонці запишемо АРК та 24 області України, в другій, третій та четвертій – капіталовкладення (в балах) в земельні, водні ресурси та атмосферу відповідно, а в п’ятій – сума балів капіталовкладень.

2). При заповненні таблиці 2 слід користуватися сторінкою з атласу «Природне середовище та людина», де відповідно до сум капіталовкладень, які позначені на карті відповідними діаграмами, побудуємо пропорції позначені балами. Так, суми грошей у:

10 мільйонів будуть дорівнювати 3-м балам;

5 мільйонів будуть дорівнювати 2-м балам;

1 мільйон буде дорівнювати 1-му балу.

Таблиця 2.

Рівень капіталовкладень в охорону навколишнього середовища (приклад).

Області Земельні ресурси Водні ресурси Атмосфера Сума балів
Запорізька 2 9 4 15
………….. …………... …………. ………….. …………..

.

3). Проведемо порівняльний аналіз у вигляді графіків, де наглядно побачимо, чи відповідають вкладені кошти вимогам по охороні відповідних ресурсів. Для цього побудуємо три графіки, де:

Масштаб вертикальний: 0,5см – 1 бал;

Масштаб горизонтальний – довільний.

Назви областей показані на горизонтальній вісі, а бали на вертикальній.

Примітка. Лінія капіталовкладень на трьох графіках буде мати чорний колір. Друга лінія на графіках відповідає рівню забруднення з попередньої роботи і буде мати відповідний колір: зелена лінія – рівень забруднення земельних ресурсів; синя лінія – рівень забруднення водних ресурсів; червона лінія – забруднення атмосфери (мал.1).

         

 

 

     

 

 


 бали

       20

 


15

 

10

5

0

          

                     АРК Волин Луган Оде   Назва області

                                  ська    ська  ська

 

Мал.1. Приклад побудови порівняльного графіку.

 

Наприклад:          графік забруднення природного ресурсу;

                              графік капіталовкладень.

А) Перший порівняльний графік складається з першого графіку по забрудненню земельних ресурсів таблиця 1 з практичної роботи № 8, ця лінія буде мати зелений колір, і з другого графіку капіталовкладень в охорону земельних ресурсів таблиця 2 цієї практичної роботи № 9, ця лінія буде мати чорний колір (мал. 1).

Б) Другий порівняльний графік складається з першого графіку по забрудненню водних ресурсів таблиця 1 з практичної роботи № 8, ця лінія буде мати синій колір, і з другого графіку капіталовкладень в охорону водних ресурсів таблиця 2 цієї практичної роботи № 9, ця лінія буде мати чорний колір(мал. 1).

В) Третій порівняльний графік складається з першого графіку по забрудненню атмосфери таблиця 1 з практичної роботи № 8, ця лінія буде мати червоний колір, і з другого графіку капіталовкладень в охорону атмосфери таблиця 2 цієї практичної роботи № 9, ця лінія буде мати чорний колір(мал. 1).

4). На основі побудованих трьох порівняльних графіків (з забруднення та капіталовкладень) відмітити найбільш характерні моменти на кожному з них і зробити висновки. Написати свої пропозиції, що до існуючої ситуації.

Висновок: За допомогою табл. 1 «забруднення навколишнього середовища» та «рівень капіталовкладень в охорону навколишнього середовища» я побудувала 3 графіка.

На гр. 1 я позначила рівень забрудненості земельних ресурсів та рівень капіталовкладень на їх захист. Проаналізувавши гр. 1 можна сказати, що в таких обл., як Закарпатська, Івано-Франківська, Ченнівецька, Львівська, Волинська, Рівненьська, Тернопільська, Житомирська, Чернівецька, Херсонська, Арк капіталовкладення використовуються нераціонально. У таких обл. як Хмельницька, Вінницька, Одеська, Сумська, Полтавська, Кіровоградська, Миколаївська, Запорізька, Дніпропетровська, Донецька замала частка капіталовкладень у захист земельних ресурсів. І лише в Чекаській, Київській, Луганській та Харківській обл. раціональне використання капіталовкладень.

На 2 гр позначено рівень капіталовкладень в захист водних ресурсів та рівень їх забруднення. Проаналізувавши цей гр. можна стверджувати, що рівень капіталовкладень недостатній для захисту водних ресурсів у Житомирській обл.. нераціональне використання капіталовкладень спостерігається в ряді обл. таких як Івано-Франківській, Чернівецькій, Львівській, Волинській, Тернопільській, Хмельницькій, Одеській, Київській, Чернівецькій, Полтавській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській, Луганській, Донецькій, Харківській, АРК. І тільки в Закарпатській, Рівненській, Вінницькій, Черкаській, Сумській, Кіровоградській обл. раціональне використання капіталовкладень в охорону водних ресурсів.

На 3му графіку зазначений рівень капіталовкладень в охорону атмосфери та рівень її забруднення. Проаналізувавши 3-й графік можна зазначити, що недостатній рівень капіталовкладень у Івано-Франківській, Чернівецькій, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій, рівненській, Житомирській, Вінницькій, Одеській, Черкаській, Київській, Чернігівській, Сумській, Полтавській, Кіровоградській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Луганській, Харківській, Арк. Нераціональне використання капіталовкладень проглядається лише в Дніпропетровській облю А раціонально використовують капіталовкладення в Закарпатській, Волинській та Донецькій обл..

За всіма 3-ма графіками можна зазначити, що недостатньо капіталовкладень йде на охорону атмосферу . тоді як капіталовкладення на охорону водних ресурсів значно перевищують їх забруднення, тому я пропоную частину капіталовкладень перерозподілити з охорони водних ресурсів на атмосферу та на охорону земельних ресурсів. На охорону охорону земельних ресурсів виділяють мало капіталовкладень, але більше порівняно з атмосферою, тому більшу частку капіталовкладень пропоную направити на охорону атмосфери, але й про водні ресурси забувати не варто.

 

 

Практична робота № 2

Еколого-економічні проблеми використання природних ресурсів України.

1). Користуючись атласом «Природне середовище та людина» у колонку таблиці 1 заносяться бали по забрудненню земельних ресурсів. Бали визначаються за фоновою ознакою:

темний фон, це високий рівень забруднення – 5 балів; сірий фон, це середній рівень забруднення – 3 бали;

світлий фон – низький рівень забруднення – 1 бал.

2). Завдання з сторінок  вказаного атласу, де відповідно відображено забруднення водних ресурсів та атмосфери, виконується подібно. Бали визначаються по діаметру кругових діаграм і заносяться у відповідні колонки (третю та четверту) таблиці 1. Таким чином, якщо діаметр кола:

від 0 до 0,75см – рівень забруднення низький – 1 бал;

від 0,76 до 1, 5см – рівень забруднення середній – 3 бали;

від 1,6см і більше – рівень забруднення високий – 5 балів.

3). Загальне забруднення навколишнього середовища АРК та областей розраховується в п’ятій колонці таблиці 1, де загальна сума балів складається з балів забруднення природних компонентів (земельних ресурсів, водних ресурсів, атмосфери).

Таблиця 1.

Рівень забруднення навколишнього середовища (приклад).

Області Земельні ресурси Водні ресурси Атмосфера Сума балів
Київська 5 3 1 9
………….. …………... …………. ………….. …………..

4). Відповідно до результатів отриманих в таблиці 1, будуємо стовпчикову діаграму, для наочності відображення сучасної екологічної ситуації на Україні. Побудова відбувається за наступною методикою:

Масштаб вертикальний: 0,5см – 1 бал;

Масштаб горизонтальний – довільний.

Назви областей показані на горизонтальній вісі, а бали на вертикальній. 

Методика побудови. Загальна висота стовпчика відображує суму балів з п’ятої колонки таблиці 1. Цей стовпчик в середині розбитий на три складові стовпчики, які показують бали по забрудненню земельних, водних ресурсів та атмосфери. Три складові стовпчики замальовуються відповідний кольором: земельні ресурси – зеленим (З); водні ресурси – синім (С); атмосфера – червоним (Ч) (мал.1).

5). За результатами таблиці 1 та малюнка 1 виділити три групи областей по рівню забруднення природних ресурсів та проаналізувати їхні причини. Висновки записати в зошит. 

     


бали

15

10

5

0

 

 


          Київ Доне Сум

          ська цька ська                             Назва областей  

Мал. 1. Діаграма рівня забруднення природних ресурсів (приклад).

Висновок: За допомогою табл1 «забруднення навколишнього середовища» та побудованого за її допомогою графіка я визначила рівень забруднення навколишнього середовища України та виділила 3 групи обл.. по рівню забруднення.

Високий рівень(11-15): Кіровоградська, Миколаївська, Запорізька, Дніпропетровська, Луганська, Донецька, Харківська

Середній рівень(7-9): Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Рівненьська, Житомирська, Віннецька, Одеська, Черкаська, Кийвська, Сумська, Полтавська, Херсонська

Низький рівень(3-5): Закарпатська, Чернівецька, Волинська, Чернігівська.

У містах з низьким рівнем забрудненьння є дуже розвинений туризм та легка й харчова промисловості.

Середній рівень. Причина – низька концентрація промисловості такої як видобувна, металургія, хімічні

Високий рівень. Причина – дуже розвене та висока концентрація підприємств металургії, машино буд, видобувної тощо

 

Практична робота № 3 .


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 111; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!