Організаційні форми діяльності адвокатури



Законом "Про адвокатуру" передбачені організаційні форми здійснення адвокатської діяльності. Діяльність будь-якої з ор­ганізаційних форм грунтується на законі та статуті адвокатського об'єднання.

Адвокат має право займатись адвокатською діяльністю ін­дивідуально, відкрити своє адвокатське бюро, об'єднуватися з іншими адвокатами в колегії, адвокатські фірми, контори та інші адвокатські об 'єднання.

Зайняття адвокатською діяльністю можливо як зі створен­ням юридичної особи, так і без створення. Постановою Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури від 10 березня 2000 р. затверд­жено Положення про Єдиний реєстр адвокатів України (ЄРАУ). ЄРАУ — це база даних, яка містить усі необхідні відомості про адвокатів України.

Адвокат, який індивідуально займається адвокатською діяль­ністю без створення юридичної особи, повідомляє про одержання свідоцтва про право зайняття адвокатською діяльністю місцеві органи влади. Потім відбувається реєстрація у податкових органах, постановка на облік у Пенсійному фонді, відкриття поточних та депозитних рахунків в банках на території України (а у випадках, передбачених законодавством, в іноземних банках). Адвокат має печатку і штамп.

Організаційною формою діяльності адвокатури зі створенням юридичної особи, за якої адвокат діє один, є адвокатське бюро. На відміну від попередньої форми, адвокат має право найма­ти технічних та інших працівників, крім адвокатів. Він також користується усіма правами та несе обов'язки, що притаманні юридичній особі.

Адвокати можуть здійснювати свою діяльність з надання юри­дичної допомоги не тільки індивідуально, але й об'єднуватися з іншими адвокатами в колегії, фірми, контори й інші об'єднання зі створенням юридичної особи. Ці об'єднання діють відповідно до Закону "Про адвокатуру", статутів адвокатських об'єднань і на основі принципів добровільності, самоврядування, колегіальності і гласності. Адвокатські об'єднання реєструються Мін'юстом зі справлянням реєстраційного збору в розмірі 10 неоподаткову­ваних мінімумів доходів громадян. Для реєстрації до Мін'юсту подаються наступні документи: заява, підписана уповноваженим представником об'єднання; статут адвокатського об'єднання; установчий договір чи протокол зборів адвокатів про створення адвокатського об'єднання; дані про кількісний склад адвокатсь­кого об'єднання, наявність у його членів свідоцтв про право на заняття адвокатською діяльністю. Відповідно до ст. 19 Закону "Про адвокатуру" адвокати й адвокатські об'єднання можуть створювати регіональні, загаль­нодержавні і міжнародні спілки та асоціації.

Спілки та асоціації адвокатів представляють інтереси адво­ катів у державних органах і об'єднаннях громадян, захищають соціальні та професійні права адвокатів, здійснюють методичну і видавничу роботу, сприяють підвищенню професійного рівня ад­ вокатів, можуть створювати спеціальні фонди і діють відповід­ но до своїх статутів.

Діяльність спілок і асоціацій не можна ототожнювати з діяль­ністю адвокатських об'єднань. По-перше, адвокатські об'єднання утворюються для здійснення професійних функцій із захисту прав і свобод людини, представництва прав і законних інтересів фізич­них осіб. Спілки адвокатів створюються для захисту соціальних і професійних прав своїх членів. По-друге, адвокатські об'єднання захищають інтереси осіб, які не є членами адвокатського об'єднання. Спілка захищає інтереси тільки адвокатів, членів асоціації чи спілки. По-третє, за надання правової допомоги адвокатські об'єднання, на відміну від спілок і асоціацій, отримують оплату відповідно до договору з клієнтом, або від держави (надання безоплатної допомо­ги). І останнє, законом передбачено різний порядок реєстрації: для адвокатських об'єднань обов'язкова реєстрація у Мін'юсті, а асоціації і спілки адвокатів реєструються в місцевих органах влади.

Більше десяти років діє громадська організація "Спілка адво­катів України". Діяльність Спілки поширюється на всю територію України. Спілка адвокатів України — всеукраїнська організація адвокатів, метою якої є об'єднання зусиль адвокатів у сприянні формуванні демократичної правової держави, підвищення рівня правової допомоги, піднесення ролі і авторитету адвокатури в суспільстві й державі, вдосконалення законодавчого регулювання діяльності адвокатури, сприяння досягненню адвокатурою повної самостійності та самоврядування, захист законних інтересів членів Спілки, поширення історичних традицій української адвокатури та адвокатських об'єднань.

У своїй діяльності Спілка адвокатів України сприяє розвитку і поглибленню міжнародних зв'язків адвокатів з державними органами, громадськими організаціями, закордонними і між­народними організаціями. Для реалізації вищезазначених цілей Спілка адвокатів України виконує наступні завдання:

—вносить пропозиції до органів влади та управління, щодо питань регулювання діяльності адвокатури;

—сприяє підвищенню кваліфікації й обміну досвідом роботи адвокатів;

—розробляє і поширює норми адвокатської етики;

—сприяє науковим розробкам питань, пов'язаним з діяльністю адвокатури;

—розвиває міжнародні зв'язки, співробітництво з міжнарод­ними організаціями.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 269; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!