Засади та принципи діяльності торговців цінними паперами



Alex_RFP_lekzii_TEMA_09

ТЕМА 9 . Фінансові послуги на фондовому ринку

План (логіка) викладу матеріалу:

Професійна діяльність на фондовому ринку, її види та характеристика.

Засади та принципи діяльності торговців цінними паперами.

Фінансові послуги з розміщення цінних паперів на ринку.

Брокерська діяльність на фондовому ринку.

Спільне інвестування на фондовому ринку.

Управління активами інституційних інвесторів.

Ключові слова та терміни:

Професійна діяльність на фондовому ринку, діяльність з торгівлі цінними паперами, діяльність з управління активами, депозитарна діяльність, діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку, брокерська діяльність, дилерська діяльність, андеррайтинг. діяльність з управління цінними паперами, розрахунково-клірингова діяльність, діяльність з ведення реєстрів іменних цінних паперів, торговці цінними паперами, брокерська контора, комісійна винагорода брокера, спільне інвестування, корпоративний інвестиційний фонд, пайовий інвестиційний фонд, венчурний фонд.

 

Професійна діяльність на фондовому ринку, її види та характеристика

Професійна діяльність на фондовому ринку – діяльність суб’єктів господарювання, для яких ця діяльність є виключною, та банків по перерозподілу фінансових ресурсів за допомогою цінних паперів та організаційному, інформаційному, технічному, консультаційному та іншому обслуговуванню випуску та обігу цінних паперів та їх похідних.

Професійними учасниками фондового ринку є особи, що одержали ліцензії Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на провадження окремих видів професійної діяльності з цінними паперами.

Професійні учасники фондового ринку:

1. Торговці цінними паперами.

2. Зберігані цінних паперів.

3. Компанії з управління активами.

4. Реєстратори власників іменних цінних паперів.

5. Депозитарії.

6. Фондові біржі, торговельно-інформаційні системи.

Професійна діяльність на фондовому ринку спрямована на реалізацію фінансових та інших послуг у сфері випуску та обігу цінних паперів, управління активами інституційних інвесторів, облік прав за цінними паперами, реалізацію спільного інвестування в фінансові інструменти.

Діяльність професійних учасників фондового ринку здійснюється для вирішення наступних завдань:

по-перше, для забезпечення перерозподілу грошових ресурсів за допомогою обігу цінних паперів (андеррайтинг, торгівля цінними паперами, діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку);

по-друге, для організаційно-технічного обслуговування операцій з цінними паперами (депозитарна, розрахунково-клірингова, реєстраторська, консультаційна, інформаційна діяльність).

Відповідно до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23 лютого 2006 р. на фондовому ринку можуть здійснюватись такі види професійної діяльності:

– діяльність з торгівлі цінними паперами;

– діяльність з управління активами інституційних інвесторів;

– депозитарна діяльність;

– діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку.

Діяльність з торгівлі цінними паперами полягає у здійсненні угод, які передбачають оплату цінних паперів проти їх поставки новому власнику.

Професійна діяльність з торгівлі цінними паперами провадиться торговцями цінними паперами - господарськими товариствами, для яких операції з цінними паперами є виключним видом діяльності, а також банками.

Діяльність з торгівлі цінними паперами поділяється на такі види:

– брокерська діяльність;

– дилерська діяльність;

– андеррайтинг;

– діяльність з управління цінними паперами.

Брокерська діяльність на фондовому ринку полягає у здійсненні торговцем цінними паперами операцій з купівлі-продажу цінних паперів на підставі договорів доручення чи комісії за рахунок своїх клієнтів.

Дилерська діяльність на фондовому ринку забезпечує укладення торговцем цивільно-правових договорів щодо цінних паперів від свого імені та за свій рахунок з метою перепродажу третім особам.

Андеррайтинг являє розміщення (підписку, продаж) цінних паперів торговцем цінними паперами за дорученням, від імені та за рахунок емітента. Професійний учасник фондового ринку, що надає послуги з андеррайтингу, приймає на себе зобов'язання за винагороду здійснити розміщення випущених цінних паперів емітента серед інвесторів.

Діяльність з управління цінними паперами – діяльність, яка провадиться торговцем цінними паперами від свого імені за винагороду протягом визначеного строку на підставі договору про управління переданими йому цінними паперами та грошовими коштами, призначеними для інвестування в цінні папери, а також отриманими в процесі цього управління цінними паперами та грошовими коштами, які належать на праві власності довірителю (установнику управління), в його інтересах або в інтересах визначених ним осіб.

Професійна діяльність з управління активами полягає у здійсненні професійним учасником ринку за винагороду та на підставі укладеного договору діяльності з управління активами, які належать інвесторам інвестіщійних та учасникам пенсійних фондів на праві власності. Ця діяльність поділяється на такі види:

1) діяльність з управління активами інститутів спільного інвестування, яку здійснюють компанії з управління активами відповідно до Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)»;

2) діяльність з управління активами пенсійних фондів, яку можуть забезпечувати такі оференти цих послуг:

компанія з управління активами – щодо активів пенсійних фондів відповідно до Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення», а також' щодо пенсійних активів Накопичувального фонду в порядку, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

3) професійніний адміністратор недержавних пенсійних фондів (юридична особа, яка надає професійні послуги з адміністрування недержавних пенсійних фондів) – щодо активів пенсійних фондів, адміністратором яких він є; банк – щодо активів створеного нилі корпоративного недержавного пенсійного фонду.

Професійна діяльність з управління активами спрямована на вкладення коштів інституційних інвесторів у прибуткові та надійні фінансові інструменти відповідно до вимог законодавства, забезпечення ефективного управління ними для досягнення прибутку' та зростання вартості чистих активів інвестиційних та пенсійних фондів.

Новим різновидом професійної діяльності на ринку цінних паперів є діяльність, що пов'язана з управлінням іпотечним покриттям, яку можуть здійснювати банки та небанківські фінансові установи за винагороду.

Іпотечне покриття становлять іпотечні та інші активи, які забезпечують виконання зобов'язань емітента за іпотечними облігаціями.

Операції з цінними паперами на фондовому ринку обов'язково повинні завершуватись здійсненням розрахунків за ними, зберіганням цінних паперів та їх подальшим обслуговуванням. Реалізацію цих видів операцій забезпечують ті учасники ринку, що здійснюють депозитарну діяльність.

Депозитарна діяльність являє діяльність з надання послуг щодо зберігання цінних паперів у паперовій та безпаперовій формах, відкриття та ведення рахунків у цінних паперах, обслуговування операцій на цих рахунках (включаючи кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів) та обслуговування операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів.

Професійні учасники фондового ринку, що займаються депозитарною діяльністю, є учасниками Національної депозитарної системи і належать до інфраструктурних учасників ринку.

До складу депозитарної належать такі види діяльності:

– зберігання і обслуговування обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах та операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів;

– кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів;

– ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.

Депозитарною діяльністю на фондовому ринку займаються депозитарії, зберігачі та реєстратори прав власності на цінні папери.

Депозитарій – це юридична особа, яка провадить виключно депозитарну діяльність та може здійснювати кліринг та розрахунки за угодами з цінними паперами в грошовій формі. Депозитарій створюється у формі відкритого акціонерного товариства, учасниками якого є не .менш ніж: десять зберігачів. і здійснює свою діяльність за умови одержання ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарію та розрахунково-клірингової діяльності. Функції зберігачів на фондовому ринку можуть виконувати банки або торговці цінними паперами, які одержали ліцензію на здійснення депозитарної діяльності зберігана.

Серед основних послуг зберігачів, що надаються власникам цінних паперів, наступні:

– ведення рахунків у цінних паперах;

– відповідальне зберігання цінних паперів;

– обслуговування обігу цінних паперів у безпаперовій формі;

– одержання доходу за цінними паперами, що знаходяться на зберіганні;

– обслуговування механізмів позики та застави щодо цінних паперів, прийнятих на зберігання.

Депозитарні установи не можуть виконувати операції з цінними паперами від свого імені. Взаємовідносини між депозитарною установою та клієнтом регулюються депозитарним договором, укладення якого не веде до переходу права власності на цінні папери депонента.

Розрахунково-клірингова діяльність на фондовому ринку це діяльність з визначення взаємних зобов 'язань щодо угод з цінними паперами та розрахунків за ними.

Кліринг та розрахунки за угодами щодо фондових цінностей здійснюються виключно депозитаріями, які забезпечують поставку цінних паперів на рахунки зберігачів з одночасною оплатою грошових коштів за придбані цінні папери.

Діяльність з ведення реєстру власників іменних цінних паперів являє собою збір, фіксацію, обробку, зберігання та надання даних, що складають систему реєстру власників іменних цінних паперів щодо іменних цінних паперів, їх емітентів та власників.

Послуги щодо реалізації цього виду професійної діяльності надаються емітентам цінних паперів депозитаріями, зберігачами та реєстраторами власників цінних паперів. Ведення реєстрів власників іменних цінних паперів є виключним видом діяльності суб'єктів господарювання і не може поєднуватися з іншими видами діяльності, окрім депозитарної. Юридичні особи можуть одержати дозвіл на ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, якщо реєстраційна діяльність передбачена їх статутом.

Діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку забезпечується організаторами торгівлі (фондовими біржами) і полягає у створенні організаційних, технологічних, інформаційних, правових та інших умов для збирання та поширення інформації стосовно попиту і пропозиції на фондовому ринку, проведенні регулярних торгів фінансовими інструментами за встановленими правилами, централізованому укладенні і виконанні договорів щодо фінансових інструментів, у тому числі здійсненні клірингу та розрахунків за ними, та у розв'язанні спорів між: членами організатора торгівлі. Діяльність фондових бірж спрямована на створення членам бірж організаційних умов для укладення договорів з цінними паперами та реалізації біржових угод, подання об'єктивної інформації про поточну кон'юнктуру біржового ринку.

Поєднання окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку не допускається, крім випадків, передбачених законодавством. Зокрема, дозволено поєднання:

– діяльності торговця цінними паперами з діяльністю зберігача цінних паперів;

– діяльності з ведення реєстрів власників іменних цінних паперів з діяльністю зберігача цінних паперів, торговця цінними паперами та з діяльністю з управління активами у випадках, передбачених законодавством;

– діяльності з управління активами інституційних інвесторів з діяльністю щодо ведення реєстрів власників іменних цінних паперів інститутів спільного інвестування;

– діяльності з організації торгівлі на фондовому ринку з діяльністю щодо проведення клірингу та розрахунків за договорами щодо деривативів, які укладаються на такому організаторі торгівлі (фондовій біржі).

Професійна діяльність на фондовому ринку здійснюється виключно на підставі ліцензії, що видається Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Професійні учасники фондового ринку (крім депозитаріїв та фондових бірж) зобов'язані бути членами щонайменше однієї саморегулівної організації учасників ринку.

Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку визначені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Для одержання ліцензії професійний учасник фондового ринку повинен виконати вимоги законодавства щодо створення у відповідній організаційно-правовій формі, мінімального розміру сформованого статутного капіталу, розробки внутрішніх положень з проведення операцій з цінними паперами та укладення договорів, наявності певної кількості сертифікованих працівників тощо.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку видає ліцензії на такі види професійної діяльності на ринку:

– брокерська діяльність;

– дилерська діяльність;

– андеррайтинг;

– діяльність з управління цінними паперами;

– діяльність з управління активами;

– діяльність з управління іпотечним покриттям;

– депозитарна діяльність депозитарію цінних паперів;

– депозитарна діяльність зберігана цінних паперів;

– діяльність із ведення реєстру власників іменних цінних паперів;

– діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку;

– розрахунково-клірингова діяльність.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про видачу ліцензії або про відмову в її видачі у строк не пізніше, ніж тридцять календарних днів від дати надходження заяви та передбачених документів для одержання ліцензії.

Строк дії ліцензії встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням Державної комісії, але не може бути меншим ніж три роки. Ліцензія на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку комерційним банкам видається Державною комісією за погодженням з Національним банком України.

Мінімальний статутний капітал професійного учасника фондового ринку для одержання ліцензії повинен становити для:

– дилерської діяльності – 120 тисяч гривень;

– брокерської діяльності та діяльності з управління цінними паперами - 300 тисяч гривень;

– андеррайтингу 600 тисяч гривень;

– управління активами інститутів спільного інвестування – 200 тисяч євро;

– управління активами пенсійних фондів – 300 тисяч євро;

– управління активами, що здійснюється професійним адміністратором недержавного пенсійного фонду 500 тисяч євро;

– депозитарної діяльності зберігача – 1 млн. гривень;

– депозитарної діяльності депозитарію – 2 млн. гривень;

– розрахунково-клірингової діяльності – 3,5 млн. гривень;

– організації торгівлі на фондовому ринку – 3 млн. гривень, адля фондових бірж, що здійснюють кліринг та розрахунки – не менш як 6 млн. гривень.

Після закінчення терміну дії відповідної ліцензії продовження професійної діяльності на фондовому ринку дозволяється за умови одержання нової ліцензії.

Таблиця 7.1.

Кількість професійних учасників, які мали ліцензії на провадження певного виду професійної діяльності на фондовому ринку у 2001-2005 роках

 

Засади та принципи діяльності торговців цінними паперами

Діяльність з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку провадять торговці цінними паперами, які надають учасникам ринку фінансові послуги щодо купівлі-продажу фондових цінностей, розміщення цінних паперів на ринку та управління фінансовими вкладеншіми клієнтів. Реалізація зазначених послуг створює для учасників ринку певні переваги:

– можливість здійснення операгрй купівлі-продажу цінних паперів на біржовому та позабіржовому ринках (без участі посередників реалізація біржових та позабіржшнх операгрй є неможливою);

– забезпечення емітентам швидкого та ефективного розміщення цінних паперів і, як наслідок, залучення додаткових фінансових ресурсів;

– реалізацію інвесторами прибуткових фінансових вкладень;

– ефективне управління цінними паперами індивідуального інвестора в цілях забезпечення доходу, захисту вкладень від інфляційного знецінення та від інших чинників ризику;

– проведення операцій з цінними паперами на найвигідніших умовах.

Відповідно до законодавства України торговцями цінними паперами можуть виступати юридичні особи, для яких операції з цінними паперами є винятковим видом господарської діяльності, а також банки. Право на здійснення торгівлі цінними паперами можуть одержати акціонерні товариства, статутний капітал яких сформовано за рахунок виключно іменних акцій, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні та командитні товариства. У статутному капіталі торговця цінними паперами частка іншого торговця не може перевищувати 10 відсотків.

Реалізація фінансових послуг забезпечується торговцями цінними паперами за допомогою проведення таких фінансових операцій:

– виконання замовлень клієнтів на купівлю цінних паперів;

– виконання замовлень клієнтів на продаж: цінних паперів;

– виконання замовлень юіієнтів на обмін цінних паперів;

– забезпечення розміщення випущених цінних паперів за договорами з емітентами;

– управління цінними паперами клієнтів протягом обумовленого терміну.

Реалізацію фінансових операцій, що пов’язані з торгівлею, обміном та управлінням цінними паперами, торговці можуть здійснювати на користь юридичних та фізичних осіб. Сума договору про управління цінними паперами одного клієнта – фізичної особи – не може бути меншою за 100 мінімальних заробітних плат на момент його укладення.

Поряд із забезпеченням реалізації основних видів фінансових послуг торговці мають право займатися окремими видами діяльності, пов'язаними з обігом цінних паперів, насамперед, діяльністю зберігача цінних паперів, реєстраторською діяльністю та наданням консультаційних послуг. У разі провадження торговцем діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів йому забороняється проводити будь-які операції з купівлі-продажу таких цінних паперів.

У процесі здійснення професійної діяльності на фондовому ринку торговці цінними паперами можуть виступати поручителями або гарантами виконання зобов'язань своїх клієнтів перед третіми особами, отримуючи за це додаткову винагороду.

Надання фінансових послуг клієнту торговець цінними паперами здійснює на підставі укладених в письмовій формі договору доручення, договору комісії або договору про управління цінними паперами. В договорі зазначаються: права і обов'язки торговця стосовно його клієнта, умови укладеного договору, порядок звітності торговця перед клієнтом, сума винагороди на користь торговця та умови її виплати.

При отриманні замовлення на продаж чи обмін іменних цінних паперів в обов'язки торговця входить встановлення особи клієнта та його повноважень щодо цих цінних паперів. Якщо зазначені цінні папери не зареєстровані на ім’я клієнта або клієнт не діє за дорученням власника цінних паперів, торговець не має права приймати від клієнта таке замовлення.

Діяльність торговця цінними паперами щодо виконання замовлень клієнтів на купівлю-продаж або обмін цінних паперів (брокерська діяльність) може здійснюватись за двома схемами:

– перша укладається договір на виконання разового замовлення;

– друга укладається договір на обслуговування клієнта на визначений термін часу.

Договір на виконання разового замовлення передбачає виконання торговцем операції певного виду з конкретними цінними паперами. За договором на обслуговування торговець приймає на себе зобов'язання протягом визначеного терміну забезпечувати виконання разових замовлень клієнтів.

Залежно від ціни виконання замовлення клієнтів на купівлю-продаж цінних паперів поділяються на ринкові, лімітні та буферні (стоп-замов-лення). Ринкові замовлення підлягають виконанню за найбільш вигідною поточною ціною. Лімітні замовлення містять обмеження ціни, зокрема, зазначається мінімальна ціна при продажу цінних паперів і максимальна ціна - при купівлі. Буферні замовлення містять наказ торговцю здійснити купівлю-продаж цінних паперів у той момент, коли їх ціна досягне певного рівня (буфера). Такі замовлення є формою страхування інвесторів від можливих збитків у періоди несприятливої ринкової кон’юнктури.

Залежно від терміну виконання замовлення клієнтів поділяються на відкриті і закриті. Відкриті накази діють до їх виконання або до відміни клієнтом, закриті – діють протягом визначеного терміт; після закінчення якого вони автоматично анулюються.

Замовлення клієнтів можуть містити і додаткові вказівки для торговців. Серед них:

– обулювлення про право торговця діяти на свій розсуд – дає право торговцю виконати договір або замовлення клієнта негайно або відкласти його виконання до більш сприятливої кон’юнктури;

– обулювлення «виконати або відмінити» – означає, що договір або замовлення повинно бути виконано негайно в повному обсязі, або не повинно виконуватись взагалі;

– обулювлення «виконати негайно або відмінити» означає, що договір або замовлення повинні бути виконані негайно навіть в неповному обсязі, а решта анульована;

– обумовлення «в момент відкриття» або «в момент закриття» – означає, що договір (замовлення) повинен бути виконаний в числі перших або в числі останніх після відкриття (закриття) операційного дня біржі;

– обумовлення «ціну не знижувати» або «ціну не підвищувати» означає, що ціна, визначена клієнтом не повинна коригуватись у разі виникнення непередбачених обставин.

Торговець цінними паперами зобов’язаний виконувати доручення клієнтів на найвигідніших для них умовах.

Діяльність торговця цінними паперами базується на таких принципах:

– реалізація фінансових операцій в інтересах кпієнта;

– попередження клієнтів (крім випадків володіння інформацією, що становить комерційну таємницю) про ризики конкретної угоди з цінними паперами;

– узгодження з клієнтом рівня можливого ризику щодо виконання операцій купіелі-продажу або обміну цінних паперів;

– надання клієнту інформації щодо курсів цінних паперів;

– виконання договорів та замовлень клїєнтіву порядку їх надходження;

– першочергове виконання операцій клієнта, а вже потім власних операцій з такими ж цінними паперами;

– негайне повідомлення клієнта про неможливість виконання його замовлення на найвигідніших умовах за наявності власної зацікавленості торговця у таких операціях.

На наступний робочий день після проведення операцій з цінними паперами на виконання договору або замовлення клієнта торговець зобов’язаний повідомити клієнта про здійснення операції письмово, а також іншим способом, якщо це обумовлено в договорі, зазначивши при цьому:

1) ціну купівлі чи продажу цінних паперів;

2) розмір винагороди, що належить сплатити клієнту за виконання операції;

3) вартість розрахунково-клірингових та інших послуг, що відшкодовуються за рахунок клієнта;

4) чи були цінні папери, придбані для клієнта, у власності торговця.

Нормативними документами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку передбачено, що клієнт повинен провести розрахунки з торговцем у термін, що становить 10 днів. На одинадцятий день торговець повинен заблокувати рахунки клієнта до моменту здійснення розрахунків на виконання договору або замовлення клієнта.

Торговці цінними паперами ведуть облік цінних паперів, грошових коштів окремо для кожного клієнта та окремо від цінних паперів, грошових коштів та майна, що перебувають у власності торговців цінними паперами.

Для провадження діяльності з управління цінними паперами грошові кошти клієнта зараховуються на окремий поточний рахунок торговця цінними паперами у банку окремо від власних коштів торговця, коштів інших клієнтів та відповідно до договору про управління цінними паперами.

Зазначені кошти торговець спрямовує на придбання ефективних цінних паперів у власність клієнтів для забезпечення необхідного рівня прибутковості, надійності та ліквідності фінансових інвестицій. За результатами проведених операцій торговець звітує перед клієнтами про використання їх грошових коштів. Договором про управління цінними паперами може бути передбачений розподіл між сторонами прибутку, одержаного торговцем цінними паперами від використання грошових коштів клієнта.

У своїй професійній діяльності торговці цінними паперами не мають права:

– розголошувати комерційну таємницю клієнтів, за винятком подання такої інформації на вимогу уповноважених державних органів у відповідності з законодавством;

– здійснювати операції на користь клієнта без його письмового замовлення;

– запевняти клієнтів у беззаперечному одержанні доходу від проведення операції з цінними паперами;

– використовувати грошові кошти та цінні папери клієнтів для здійснення власних операцій;

– задовольняти вимоги кредиторів за рахунок цінних паперів та грошових коштів, що належать клієнтам;

– здійснювати операції з ціннішії паперами клієнтів не в інтересах клієнтів, а виключно з метою отримання винагороди;

– здійснювати обмін одних цінних паперів на інші, якщо в процедурі обміну задіяними є цінні папери, що емітовані торговцем;

– надавати фінансові кредити і здійснювати залучення коштів та майна фізичних та юридичних осіб, якщо це не пов’язано зі здійсненням брокерської діяльності, андеррайтингу та управління цінними паперами клієнтів.

Відповідно до законодавства торговець цінними паперами не може здійснювати торгівлю цінними паперами власного випуску та акціями того емітента, в якому він безпосередньо або побічно володіє майном у розмірі, більшому за 5 % статутного капіталу.

Для зменшення ризиків в діяльності торговців цінними паперами визначені вимоги щодо їх ліквідності. Зокрема, при здійсненні торговцем цінними паперами брокерської діяльності вартість його зобов’язань не може перевищувати п’ятикратного розміру його статутного капіталу. При одночасному здійсненні торговцем андерраитингу, дилерської та брокерської діяльності вартість угод, укладених торговцем з іншими торговцями, але не виконаних на даний момент часу (відкриті позиції), не може перевищувати десятикратного розміру власного статутного капіталу торговця. Продажна ціна цінних паперів, що є у власності торговця, який здійснює андеррайтинг одночасно з дилерською або брокерською діяльністю, а також вартість відкритих позицій, разом взятих, одночасно не можуть перевищувати п’ятнадцятикратного розміру статутного капіталу торговця.

У 2005 році загальний обсяг виконаних торговцями договорів з цінними паперами становив 403, 8 млрд. грн., серед яких договори на суму 203,99 млрд. грн. (50,5 %) були виконані за дорученням клієнтів. Переважна частина договорів була здійснена з акціями -179,79 млрд. грн. (44,5 %) та з векселями - 133,12 млрд. грн. (33 %). Решта – здійснювалась з облігаціями підприємств, державними облігаціями, ощадними сертифікатами банків та депозитними сертифікатами НБУ. В структурі клієнтів торговців цінними паперами у 2005 році резиденти займали 75 %, нерезиденти - 25 %.

Анулювання ліцензії торговця цінними паперами на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку може бути здійснено у випадку порушення торговцем вимог законодавства щодо ліквідності, укладання угод з використанням відомостей, що становлять комерційну таємницю, порушення порядку випуску цінних паперів, здійснення торгівлі цінними паперами іноземних емітентів без індивідуальної ліцензії НБУ, порушення чинного антимонопольного та податкового законодавства тощо.

 


Дата добавления: 2018-10-25; просмотров: 236; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!